Tajemství Michaela Jacksona odhaleno. Jak dokázal svým tancem popírat gravitaci?

Vliv Michaela Jacksona na svět hudby a tance je nediskutovatelný. Již za života překonal mnoho rekordů a na jevišti předváděl neuvěřitelné taneční kousky. Jeden však nepřestal vědce udivovat do dnes: Michael v něm totiž podle nich porušil gravitaci, píše CNN.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Michael Jackson

Dodnes udivuje odborníky scéna z videoklipu "Smooth Criminal" z roku 1988.  V jednu chvíli se Jackson a někteří z jeho tanečníků nakloní rovně dopředu o 45 stupňů, nohy mají podlaze a drží pózu, dokud se nevrátí bez zjevné námahy do vzpřímené polohy.

 „Je to fyzicky nemožné," tvrdí indický neurochirurg a dlouholetý Jackson fanoušek Nishant Yagnick, „Podvedl gravitaci!"

"Můžete se ohnout o 25 nebo 30 stupňů dopředu, pak ale spadnete na obličej," dodává jeho kolega Manjul Tripathi, „Pokusil jsem se to a dost mě to bolelo."

Fascinováni Jacksonem a jeho zdánlivě nadlidskými schopnostmi, Yagnick a Tripathi začali zkoumat, jak to popová legenda dokázala. Spolu se svým kolegou Sandepem Mohindrou zveřejnili svůj výzkum v časopise Journal of Neurosurgery v článku s názvem: "Jak Michael Jackson změnil naše chápání biomechaniky páteře?"

Když se lidské tělo ohýbá dopředu, vysvětlují lékaři, svaly se pohybují paralelně s našimi obratli, a působí podle vědců jako kabely a podporují tělo v posunu těžiště. Když se však ohnisko ohýbání v kotnících, svaly nejsou hlavní oporou. Namísto toho se jim stává lýtko a Achillova šlacha, které však pro tuto roli nejsou stavěny.

"To umožňuje velmi omezený stupeň ohýbání vpřed. Klouby kotníků nedovolují tak velký úhel ohnutí. Tedy pokud nejste Michael Jackson," vysvětlují Indové ve studii. "Většina trénovaných tanečníků dosáhne maximálně 25 nebo 30 stupňů."

Jak dokázal popírat gravitaci? (1:48) | zdroj: YouTube

I přesto, že Jackson byl taneční mistr, stál za tímto kouskem drobný trik.  Jackson měl na sobě speciální patentované boty. Ty měly v patě drážku. V tanečním parketu byly speciální nýty. Do těch Jackson s drážkou zajel a mohl předvést svůj kousek.

„Je to velmi nápaditá myšlenka,“ usmívá Tripathi, „protože ani s tou botou není většina tanečníků udělat ohyb do 45 stupňů. Potřebujete sílu, a ta síla byla Achillových šlachách Michaela Jacksona . "

S tím souhlasí i doktor Jose Garcia-Corrada z Atlanty který se specializuje na rehabilitaci páteře.

„Kdybyste během tohoto triku ztratili kontrolu a nezpomalili byste pád rukama, spadli byste přímo na čelist," říká Garcia-Corrada, „To by mohlo způsobit poškození krční páteře. V lepším případě jen hnout zády a natáhnout půlku svalů v těle."

To jak je trik nebezpečný dokazují i čísla. Mezi 232 tanečníky, kteří indičtí vědci pro studii zkoumali, bylo 738 zranění. Většina vznikla, když se tanečníci pokoušeli napodobovat kousky Michaela Jacksona

Studie uveřejněná v roce 2009 v American Journal of Sports Medicine zkoumala 1665 zranění mezi 40 profesionálními breakdancery a 104 amatéry. Většinou šlo o zlomeniny zápěstí, páteře, v ramenou a v kotníku. Breakdance , tvrdí autoři, "musí být považován za potenciálně vysoce rizikový taneční sport".

Měli bychom si tedy pamatovat, že Michael Jackson byl jen jeden a ani on, i přes neuvěřitelné fyzické výkony a nadání, nedělal své kousky bez pomoci.  

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Naděje pro ochrnuté? Díky implantátu a terapii mohou opět stát a chodit,…

24.09.2018 20:38 Washington - Tři osoby ochrnuté od pasu dolů mohou díky elektrickému stimulátoru implantovanému do…

Člověk jako hříčka přírody? Naše tělo v minulosti neumělo důležitou věc, v…

24.09.2018 18:42 Vědci z Binghamtonské univerzity zkoumali dva miliony let staré lidské fosilie z oblasti…

Vymýcení neštovic trvalo 200 let. Krutý boj s nemocí světu vyhrál jediný…

24.09.2018 13:22 Svět vděčí Česku a Čechům za mnohé. Nejen, že naši předci objevili hromosvod nebo kontaktní čočky,…

Koza uteče, když se mračíte. Mají zvířata city jako lidé? Vědci rozvířili…

23.09.2018 20:42 Aktualizováno Paříž - Milují nás naše zvířata? Vědecká obec se nedokáže shodnout v tom, zda zvířata skutečně…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama