Co skutečně dokáží vejce? Obří výzkum ukázal, že se vědci spletli

Vejce zvyšují hladinu cholesterolu. Obecně známá průpovídka, která se o této potravině říkala dlouhé roky, a lidé se proto jejich nadměrné konzumaci vyhýbali. Jak se později ukázalo, mezi konzumací vajec a srdečními chorobami neexistuje žádná spojitost. Až dnes ale vědci konečně zjistili, co vejce s lidským tělem dokáží.

Přidejte svůj názor 15 komentářů

Vejce
doporučujeme

V minulosti odborníci před nadměrnou konzumací vajec varovali. Tvrdili, že mohou negativně působit na hladinu cholesterolu v krvi a způsobovat i tak závažné obtíže, jako jsou srdeční onemocnění a kolapsy.

Postupné studie ale ukázaly, že tomu tak ani zdaleka není. Vejce jsou pro náš organismus spíše prospěšná a nikdy nebyla prokázána spojitost mezi jejich častější konzumací a vznikem srdečních onemocnění.

Poslední publikovaná studie ale vědcům vyrazila dech. Zjistila totiž, že každodenní konzumace vejce naopak snižuje riziko kardiovaskulárních onemocnění.

Studie se účastnilo 400 000 dospělých osob v Číně, které podle různých časových harmonogramů pojídali vejce. Někteří denně, jiní méně často nebo téměř vůbec.

Výsledek výzkumu ukázal, že každodenní jedlíci vajec měli o 18 procent nižší riziko úmrtí na kardiovaskulární onemocnění, tedy například na srdeční infarkty a mrtvice, ve srovnání s dospělými, kteří vejcím vyhnuli úplně.

Podle časopisu Heart, v němž byla studie zveřejněna, kardiovaskulární onemocnění zahrnuje například srdeční selhání, arytmie a problémy se srdeční chlopní. Těmto problémům přispívá zvýšený krevní tlak, nadměrná zátěž, obezita a zvýšená hladina krevního cukru.

A právě proti těmto rizikovým faktorům by vejce mohla sloužit jako lék. "V minulosti lékaři varovali pacienty, aby se vyhnuli přílišnému množství vajíček. Přestože vejce obsahují vysoce kvalitní bílkoviny a další pozitivní výživové složky, mají také vysoký obsah cholesterolu, který byl považován za škodlivý," vysvětlil Canqing Yu, spoluautor studie a docent na Pekingské univerzitě. 

Podle něj byly předchozí studie značně nepřesné díky menšímu počtu testovaných jedinců a omezenému přístupu k informacím. Vědci se proto zaměřili na 416 213 účastníků, kteří nikdy netrpěli rakovinou, kardiovaskulární chorobou nebo diabetem. Více než 13 procent z nich ve věku od 30 do 79 let uvedlo, že jedli vejce denně, zatímco jen něco málo přes 9 procent hlásilo, že vejce nejedli vůbec.

"Téměř všichni účastníci jedli slepičí, ne kachní vejce," dodal Yu, který sledoval tuto vybranou skupinu lidí přes devět let. Zaměřil se na závažné koronární příhody, jako jsou srdeční záchvaty a mrtvice, včetně hemoragických mrtvic, tedy těch, kdy krevní céva praskne v mozku zpravidla kvůli nekontrolovanému vysokému krevnímu tlaku, a ischemických mrtvic, kdy se krevní céva mozku zablokuje, obvykle krevní sraženinou.

"Kardiovaskulární choroby jsou v Číně hlavní příčinou úmrtí, představují polovinu celkové úmrtnosti," uvedl Yu a dodal: "Mrtvice, včetně hemoragické a ischemické mrtvice, je první příčinou předčasné smrti, následované ischemickou chorobou srdeční."

Během pozorování zemřelo 9 985 lidí na kardiovaskulární onemocnění a u dalších 5 103 se závažné koronární příhody objevily. Téměř 84 000 dalších účastníků prodělalo v tomto časovém období nějaké srdeční onemocnění. Při analýze údajů pak výzkumníci zjistili, že denní konzumace vajec souvisí s nižším rizikem výskytu srdečních onemocnění.

Ve skutečnosti měli účastníci, kteří jedli jedno vejce denně, o 26 procent nižší riziko výskytu hemoragické mrtvice. Úmrtnost na tento typ mrtvice byla u osob, které jedli vejce denně, o 28 procent nižší. Denní konzumace vajec také snížila o 12 procent riziko ischemické choroby srdeční.

Na základě výsledků je Yu přesvědčen, že konzumace vajec v rozumném množství může snížit výskyt kardiovaskulárních onemocnění, zejména hemoragické mrtvice. "Tento výzkum je zdaleka tím největším, který se této problematice věnuje," dodal.

Loading...
Vstupte do diskuze (15)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

50 let od přistání na Měsíci: Proč se na něj lidstvo desítky let nevrátilo?

20.07.2019 13:19 Přistání 12 lidí na Měsíci je nejen největší úspěch amerického Národního úřadu pro letectví a…

50 let od přistání na Měsíci: Skutečně po něm lidé chodili?

20.07.2019 11:53 Na dnešek připadlo významné výročí - uplynulo přesně 50 let od přistání Američanů na měsíci. Nebo…

Před 50 lety lidstvo poprvé přistálo na Měsíci

20.07.2019 09:27 V dobývání vesmíru, v němž před více než půlstoletím soupeřily USA a Sovětský svaz, měla zprvu…

Lidstvo čeká katastrofická budoucnost? Nový výzkum děsí vědce

19.07.2019 22:49 Aktualizováno Na Antarktidu tvrdě dopadá globální oteplování. Nové výzkumy ukázaly, že na některých místech se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama