Na Marsu se stalo něco záhadného, tajemství může rozluštit starý meteorit

Jak se zdá, je toho ještě hodně, co nevíme o naší sluneční soustavě. Díky starému meteoritu, kterému dali vědci přezdívku "Černá krása", se to však může výrazně změnit. Černá krása totiž poskytuje lidstvu jedinečnou příležitost dozvědět se více podrobností o formování povrchu Rudé planety. Informoval o tom britský deník The Independent.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto
doporučujeme

Vědci objevili Černou krásu v severozápadní Africe, uprostřed Sahary. Samotný meteorit by mohl leckdo přehlédnout. Nejedná se o žádný velký objekt, nýbrž o drobné těleso s váhou nižší, než 320 gramů, ale za to s velkým věkem. Podle odhadů je Černá kráse 4,4 miliard let, což z ní činí nejstarší objevený meteorit.

Právě vysoký věk a neobvyklé složení velmi fascinovalo vědce z celého světa, kteří se rozhodli Černou krásu podrobit mnohem důkladnějším průzkumům. Podle dosavadních výsledků se jedná o kámen, který k nám přiletěl z Marsu, a díky němuž se lidstvo konečně dostane k přímým důkazům o nejstarší historii čtvrté planety naší sluneční soustavy.

Při analýze geologického složení Černé krásy objevili vědci několik různých minerálů, původem z Rudé planety, což zcela jasně potvrzuje, že se nám konečně podařilo získat reprezentativní vzorek marťanského zemského povrchu. Vzhledem ke svému stáří je Černá krása pro vědce mnohem užitečnější, než vzorky získané v posledních letech.

Tajemná historie Marsu

Nález starého marťanského meteoritu by vědcům mohl pomoct najít odpovědi na otázky týkající se jednoho zlomového okamžiku v historii vývoje Rudé planety - "Co stálo v pozadí oddělení hornaté jižní části od nížinaté severní?" Obě části totiž rozděluje odlišná nadmořská výška, která se pohybuje v rozmezí jednoho, až tří kilometrů.

"Díky mezioborové studii, která proběhla za použití technik tradiční a moderní geochemie, máme nové poznatky, pokud jde o časový vývoj těch nejdůležitějších procesů, které formovaly dnešní Mars," řekla Dr. Caroline Smithová, kurátorka oddělení meteroritů Muzea přírodní historie a členka týmu.

Výzkumníci už dříve došli k závěru, že severní nížiny zabírající téměř třetinu marťanského povrchu jsou důsledkem střetu s jiným vesmírným tělesem, k němuž došlo v samotném začátku vzniku Rudé planety.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Projekt Manhattan? 600 000 lidí netušilo, že byl vypuštěn džin z láhve

19.04.2019 20:41 Aktualizováno Atomová bomba je jedním z nejvýznamnějších vědeckých vynálezů 20. století. Cesta k jejímu…

Nečekaný objev v muzeu: Vědci našli kosti dosud neznámého "obřího lva"

19.04.2019 07:54 Nový druh obřího savce podobného tygrovi či lvovi identifikovali vědci po prozkoumání kostí, které…

Blesky na Marsu? Nejspíš vypadají zcela jinak než pozemské, soudí český…

18.04.2019 16:47 Pokud na Marsu existují blesky, pravděpodobně nevypadají jako ty pozemské. Ve vzduchových vírech…

Nebezpečí znečištěného vzduchu: špinavý vzduch způsobuje kriminalitu

18.04.2019 15:36 Nedýchatelný vzduch trápí v zimních měsících jak obyvatelé měst, tak obyvatelé vesnic jimž pod…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama