Kde se vzala rakovina? Postrach veškerého života je starší než samo lidstvo

Rakovina je nemoc, která je postrachem veškerého života. Vědci si položili otázky kdy se poprvé objevila u živého tvora. A odpověď je skutečně překvapila, píše web iflscience.

Přidejte svůj názor

Dinosauři

Nejedná se o samoúčelné bádání. Abychom zjistili, jak nejlépe rakovinu léčit, musíme pochopit, odkud pochází a kdy se poprvé vyskytla. Mnozí si myslí, že rakovina jako na relativně moderní choroba, ale její historie je mnohem delší.

Vědci prozkoumali pomocí rentgenu přes 700 fosilizovaných kostí dinosaurů. Na nich bylo nalezeno celkem 29 nádorů.

Překvapivě všechny kosti, na kterých bylo zjištěno, že obsahují nádory, pocházejí z hadrosaurů. Dinosaurů připomínajících kachny, kteří pocházejí z období křídy. Tedy žijících asi před 70 miliony let. Proč byli tito dinosauři obzvláště náchylní k růstu nádorů, se zřejmě nikdy nedozvíme.

Jediným dalším dinosaurem, u kterého se prokazatelně vyskytl nádor, byl titanosaurus.

Nejstarší známý hominid, u něhož bylo zjištěno onemocnění rakovinou byl Australopithecus sediba. Stáří kostí se odhaduje na 2 miliony let. Jednalo se o dítě s rakovinou obratlů. Australopithecus již silně připomínal člověka.

Ve starověku a středověku byla úmrtí na rakovinu velmi vzácná. Rakovina se často objevuje ve středním a starším věku, a lidí jednoduše tak dlouho nežili, aby se u nich mohla vyvinout. Dnes je jednou z hlavních příčin úmrtí.   

Nejstarší písemná zmínka o rakovině byla nalezena ve starověkých egyptských textech datovaných roku 1600 před naším letopočtem. Mohou to však být přepisy o více než tisíc let starších textů. Jeden z egyptských papyrů dokonce popisoval, jak odstranit nádor prsu kauterizace.

 Již během starověku bylo zaznamenáno a popsáno mnoho druhů rakoviny. Slovo karcinom bylo vytvořeno Hippokratem, který označoval nádory jako "karkinos", z řeckého slova rak.

Bohužel, vypadá to, že rakovina je pravděpodobně nevyhnutelná, jakmile se organismus stává mnohobuněčným. Evoluce se opírá o skutečnost, že se DNA v našich buňkách mění, což vytváří změny v populaci, na kterých funguje přirozený výběr. A stejný systém, umožňuje vznik rakoviny. Buňky mutují a zbavují se omezení, které jim normálně brání v množení.

Sice to zní osudově a vytváří to myšlenku, že za vznik rakoviny a nádorů nemůžeme a ty vzniknout tak jako tak. Není to pravda. Existuje mnoho druhů rakoviny.

Na vznik mnohých z nich, jako je například rakovina plic, můžeme mít značný podíl. Na spousty druhů rakoviny také existují účinné léčebné metody. Boj s rakovinou je nekonečný, avšak není beznadějný,

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vědci rozluštili tajemství ukryté hluboko pod oceány. Nikdo živý by se…

09.12.2018 15:40 Naše planeta je z velké části tvořená vodou. Ta zabírá nejen 71 procent povrchu, ale je také ukrytá…

Jak "zní" Mars? Sonda InSight poslala historicky první zvukový záznam

07.12.2018 22:25 Americká sonda InSight, která na konci listopadu přistála na Marsu, vyslala na Zemi první zvukový…

Historický krok pro lidstvo: V lednu poprvé přistane na odvrácené straně…

07.12.2018 22:05 Z kosmodromu Si-čchang dnes odstartovala raketa CZ-3B/G3Z se sondou Čchang-e 4 k Měsíci. Napsal to…

Posun v léčbě Alzheimera? Lékaři z Washingtonu možná dosáhli na důležitý…

07.12.2018 16:46 Alzheimerova choroba může mít několik typů, tvrdí nový výzkum vědců z americké University of…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama