Jediný, kdo dobyl Rusko? Napoleonovo vítězství mělo rychlý konec, dodnes je spousta věcí nejasných

Napoleonovo tažení do Ruska si vyžádalo mnoho obětí. Ačkoliv v Kremlu nakonec usedl, nelze výsledek jednoduše považovat za úspěch. K mírovým jednáním nedošlo a Napoleon byl nucen vrátit se zpět. Nejednoznačnost výsledku nabízí prostor pro manipulaci dějin. Tak je tomu i v případě bitvy, jež se odehrála u Borodina.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Napoleon Bonaparte. Abdikace ve Fontainebleau (1845). Portrét ztvárněný dvacet čtyři let po Napoleonově smrti, odpovídá zhruba věku, kdy jej popsal prefekt císařského paláce Bausset.

Napoleonovo dobývání Ruska dodnes budí kontroverze. Podobně i bitva, jež se odehrála před jeho vstupem do Moskvy. Co se tenkrát u Borodina vzdáleného od Moskvy přibližně 125 km na západ skutečně stalo, je opředeno tajemstvími.

Obě strany, francouzská i ruská, vyhodnocují tuto událost jako své vítězství a interpretují ji s ohledem na své zájmy. Shodnou se snad pouze na tom, že se jednalo o bitvu významnou a velmi krvavou.

Rozhodnutí vydat se do Ruska bývá ve světle jeho výsledku označováno za chybné, byť Napoleonova armáda byla alespoň v počátcích úspěšná, a nakonec obsadila i Moskvu. Napoleon je tak jediným evropským vladařem, kterému se podařilo dojít až do Kremlu, kde chtěl s ruským carem Alexandrem I. podepsat mír.

Alexandr se však nedostavil a Napoleon se rozhodl z Moskvy odejít. K opuštění Kremlu jej vedla nejen zoufalá situace jeho armády, která trpěla nedostatkem zásob a nezvykle tvrdými klimatickými podmínkami, ale i záměr upevnit svou pozici doma, v Paříži. Návrat však přinesl jeho armádě zkázu a z původních přibližně 600 tisíc mužů se vrátilo pouze několik desítek tisíc.

Před bitvou u Borodina došlo k prvnímu významnému střetu teprve až u Smolensku. Kutuzov, jenž stál v čele ruských vojsk, se totiž přímému střetu s Napoleonem vyhýbal a praktikoval tzv. taktiku spálené země. Ruský generál byl přesvědčen, že přímý střet s napoleonskou armádou by nedopadl úspěšně, a proto bylo jeho cílem francouzská vojska co nejvíce oslabit, aniž by Rusové ztratili svou obrany schopnost. Kutuzov, i v důsledku carova naléhání, rozhodl zaujmout obranné pozice právě u Borodina, které poskytovalo vhodný terén a Rusové mohli využít dvou dnů k výstavbě opevnění.

Bitva začala 7. září 1812 v brzkých ranních hodinách a pokračovala až do pozdního odpoledne. Kolik mužů se zde střetlo není přesně známo. Většina historiků uvádí hodnoty okolo 100 až 120 tisíci. Nejasnosti ovšem panují i ohledně toho, která ze stran, pokud vůbec nějaká, měla početní převahu.

Nejinak je tomu při odhadování počtu padlých, kde jsou rozdíly v uváděných hodnotách ještě vyšší a každá ze stran má tendenci své ztráty spíše zmenšovat, zatímco ty protivníkovy naopak navyšovat. Smířlivé odhady mluví o zhruba 40 tisících padlých na každé straně.

Nejednoznačný byl i výsledek bitvy. Francouzi nakonec dobyli klíčové pozice a vyčerpáni pokračovali do Moskvy, kterou našli vypálenou. Kutozov se svými vojsky ustoupil a následně ho za zásluhy car jmenoval generálém-polním maršálem.

Podstoupit další boje Kutuzov opět odmítl a car se k jednání o míru nedostavil. Napoleona čekání nakonec omrzelo a rozhodl o návratu, jenž může být považován za počátek jeho konce.

Vstupte do diskuze (7)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nemoc, která lidem trhá maso, nezmizela. Lékaři by měli pacienty testovat…

21.02.2019 13:50 Lepra neboli malomocenství je nemoc, která je považována za stejně vymýcenou, jako například mor.…

Izraelci budou měřit množství plastů v moři, využijí k tomu zvláštní…

20.02.2019 09:25 Izraelští vědci v nově publikované studii informovali o svém záměru využít mořské živočichy sumky…

Česko jako vědecká velmoc? Ze schválených peněz se vyčerpalo 99 procent

18.02.2019 12:30 Ze schválených 33,8 miliardy korun ze státního rozpočtu na vědu, výzkum a inovace pro rok 2018 se…

Můžeme zničit planetu? Nejsilnější explozi na světě se nevyrovná ani…

17.02.2019 16:24 Výbuchy a ohnivé exploze tvoří dnes jednu z hlavních složek hollywoodských trháků. Aby taky ne,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama