Jste žena? Při návštěvě doktora je to velká nevýhoda

Lékařům trvá ve Velké Británii až třikrát déle než přijdou ženám na rakovinu a ty musí lékaře navštívit několikrát než je pošlo na vyšetření k odborníkovy, zjistila podle BBC nová studie.

Přidejte svůj názor

zdraví

Již v roce 2016 byla vydána zpráva o léčbě pacientů s nádorovým onemocněním mozku ve Spojeném království. Zjistila, že jedna třetina žen, musela navštívit lékaře více než pětkrát, než jim byla provedena správná diagnóza. Téměř čtvrtina nebyla diagnostikována déle než rok. Ženy také měly delší čekací lhůty na vyšetření.

Jedna z pacientek, které byl diagnostikován nádor na mozku, vypráví, „Jeden z praktických lékařů, kterého jsem navštívila, si ze mě dělal legraci a říkal: „Co si myslíte? Není vaše bolest hlavy náhodou nádor na mozku?" Žádala jsem o vyšetření na neurologii. To odmítal a pořád jsem dostávala jen antidepresiva, prášky na spaní, analgetika atd. Nikdo mě nebral vážně.“

To, že pacientky často lékaři neberou vážně, není nová věc. Již v roce 1965 britský psychiatr Eliot Slater, varoval, že lékaři neberou zdravotní problémy žen vážně a označují je za hysteričky. Slater prostudoval 85 případů pacientek, kterým byla diagnostikována „hysterie" v Národní nemocnici v Londýně během 50. let. Zjistil, že u více než 60% žen byly později nalezeny daleko vážnější problémy jako neurologické nemoci, mozkové nádory nebo epilepsie. Dvanáct žen již bylo po smrti.

Jiná studie z roku 1986 varuje, že skutečně u žen se může projevovat mozkový nádor podobnými příznaky jako hysterie. Lékaři by proto měli být při diagnostikování žen zvláště opatrní. Je totiž pravdou, že ženy trpí častěji než muži změnami nálad a psychickými potížemi. I v jejich diagnostikování však lékaři selhávají. V 90. letech provedená studie dokazuje, že lékaři chybně 30-60% žen diagnostikovali deprese, i když ženy trpěly jinou psychickou nebo fyzickou nemocí.

Ještě horší situace je, pokud žena patří mezi menšiny. Studie z roku 2012 ukázala, že černošští pacienti v USA v případě stížností na bolest mají o 22% nižší pravděpodobnost, že na ni dostanou účinný lék. V případě opiátů je tato pravděpodobnost dokonce nižší dokonce o 29%. Pokud přijde k lékaři černošské dítě se zánětem apendixu, často dochází k jeho operaci později. Podle anonymního průzkumu totiž mnozí lékaři dodnes věří, že černoši snášejí bolest jinak, a není jim třeba tolik od ní pomáhat.   

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Paměť o nás prozrazuje víc, než si myslíme

20.10.2018 16:04 Aktualizováno Často si jsme jisti tím, na co si vzpomínáme, ale paměť není vždy docela důvěryhodná. Vědci…

Droga hipíků je zpět: Co může LSD vyléčit? Začínají nové pokusy

20.10.2018 09:26 Droga LSD, těsně spojená s hnutím hippies, si znovu pomalu nalézá svou cestu v lékařském výzkumu…

Zkoumat Merkur se při společné misi vydaly dvě sondy ESA a Jaxa

20.10.2018 04:51 Z kosmodromu Evropské kosmické agentury (ESA) Kourou ve Francouzské Guyaně odstartovala dnes časně…

Tajemství zraku Leonarda da Vinci? Lékaři mají zajímavou hypotézu

19.10.2018 22:20 Aktualizováno Renesanční umělec, vynálezce a vzdělanec Leonardo da Vinci zřejmě trpěl oční vadou, která mu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama