Existuje něco lepšího než analgetika? Od bolesti může podle vědců ulevit jednoduchá věc

Je možné ulevit si od bolesti bez léků a bez jakýchkoliv vedlejších účinků? Podle neurovědců z Coloradské univerzity v Boulderu je to možné. A navíc poměrně snadné.

Přidejte svůj názor

Lidé

Výzkumníci v čele s odborníkem na léčbu bolesti Pavlem Goldsteinem píší o tom, jaký přínos má na člověka lidský dotyk – konkrétněji dlaň partnera nebo partnerky.

Vědci zdůrazňují, že dotyk je už dlouho považovaný za důležitý hned v několika směrech. Kontakt kůže matky s kůží nedonošených dětí pomáhá eliminovat stres, dává miminkům větší pohodlí a přispívá k jejich vývoji. Studie už také dokázaly, že páry ve vztahu nevědomky synchronizují své aktivity, například při společné chůzi. A prý také dochází synchronizaci srdečního tepu a dechu.

Studie, na které se podílely také vědkyně z univerzity v Haifě Simone Shamayová-Tsoory a Irit Weissmanová-Fogelová je prvním, který se zabývá synchronizací párů ve vztahu k bolesti a dotyku.

Jejich závěry byly zveřejněny v časopise Scientific Reports. Do studie se zapojilo 22 heterosexuálních párů v dlouhodobém vztahu ve věku 23-32 let. Výzkumníci jim měřili srdeční tep a rytmus dechu v době, kdy ženy vystavili na dvě minuty mírné bolesti. Páry se buď držely za ruce, nebo se vůbec nedržely. V třetím případě spolu partneři nebyli ani ve stejné místnosti.

Když byli žena a muž v téže místnosti, srdce a dech měli sladěné, bolest toto spojení přerušila. Když se ale chytili za ruce, došlo k opětovné synchronizaci srdečního tepu a dechu, ale navíc žena také cítila menší bolest.

Sladěný rytmus srdce a dechu podle Goldsteina zřejmě vytváří klidový analgetický efekt – laisky řečeno má protibolestivé účinky. „Jak se zdá, bolest zcela přerušuje synchronizaci v páru, dotyk ji ale znovu obnovuje,” vysvětluje vědec. Autoři studie doufají, že jejich výsledky přispějí k diskusi o hledání alternativ k lékům na bolest na bázi opiátů.

Témata: bolest | věda | Lidé | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Moře ukrývalo tajemství z dob antiky. Archeologové pořídili unikátní VIDEO

23.10.2018 14:19 Mezinárodní tým archeologů objevil na dně Černého moře dosud nejstarší nedotčený vrak antické řecké…

Želva: První válečnou ponorku vynalezl farmář. V akci selhávala

23.10.2018 12:45 Předchůdkyně dnešních bitevních ponorek zvaná Želva byla vynalezena již v 18. století a měla se…

Nečekaný způsob přenosu nemocí: Stačí se dotknout této části těla

23.10.2018 11:07 Jste-li v blízkosti nemocného člověka, většinou se ho snažíte nedotýkat. Za nejhorší pak považujete…

Jídelníček potkanů? Nová studie prozrazuje i dávná tajemství lidské…

22.10.2018 10:17 Už je to téměř 3000 let od doby, co řecký spisovatel Ezop napsal bajku Polní myš a městská myš, ve…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama