Lidé jsou špindíry? Vědci se podívali, co se děje v jejich postelích. A nestačili se divit

Lidé jsou poměrně čistotná stvoření – alespoň většina z nich. Přesto ale vědci zjistili, že jsme na tom s hygienou hůře než takoví šimpanzi.

Přidejte svůj názor

Šimpanzi

Šimpanzi mají mnohem čistší postele a vyskytuje se v nich méně tělesných bakterií, než je tomu u lidí, zjistili vědci. Studie porovnávající výtěry z pelechu šimpanzů a postelí lidí ukázala, že lidské povlečení a matrace obsahují mnohem více tělních baktérií než zvířecí lůžka.

Více než třetina - 35% - bakterií v lidských postelích pochází z našich slin, kůže a fekálních částic. Naproti tomu šimpanzi - nejbližší vývojové příbuzní lidí – mají ve své „posteli" takových bakterií mnohem méně. „V hnízdě šimpanze jsme nenašli téměř žádné z těchto mikrobů, což bylo trochu překvapující," přiznala Megan Thoemmesosá, hlavní autorka článku, ze kterého cituje server The Indepedent.

Vědci shromáždili vzorky z 41 hnízd šimpanzů v Tanzanii a testovali je na mikrobiální biodiverzitu. Na 15 hnízd primátů vědci také použili vysavače, aby zjistili, zda se v peleších vyskytují členovci, jako například hmyz, pavouci, roztoči a klíšťata. „Očekávali jsme, že objevíme významný počet parazitů, ale to se nestalo," vysvětluje Thoemmesová.

Kromě toho byl tým šokován tím, že v šimpanzích hnízdech se objevilo jen velmi málo blech a vší. „Ve všech hnízdech, na která jsme se podívali, jsme objevili pouze čtyři ektoparazity. A šlo o čtyři jednotlivé exempláře, ne čtyři různé druhy," zdůraznila Thoemmesová, doktorka ze státní univerzity v Severní Karolíně.

Věří, že postele šimpanzů jsou čistší, protože každý den v korunách stromů dělají nové. A ačkoli spí obklopeni méně tělesnými bakteriemi, mají  šimpanzi kvůli listnatému prostředí naopak mnohem rozmanitější škálu dalších přírodních bakterií, ukázal výzkum. Thoemmesová je přesvědčena, že citlivost člověka na autoimunitní onemocnění a alergie může souviset právě s těmito rozdíly.

„Víme, že lidské domovy jsou vlastně takové vlastní ekosystémy a lidské postele často obsahují podmnožinu taxonů - nebo typů - organismů nalezených v domácnosti," řekla. „Tato práce zdůrazňuje úlohu, kterou hrají lidské struktury při utváření ekosystémů našeho bezprostředního okolí. V některých ohledech se naše pokusy o vytvoření čistého prostředí mohou ukázat jako méně ideální,“ varuje.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nemoc, která lidem trhá maso, nezmizela. Lékaři by měli pacienty testovat…

21.02.2019 13:50 Lepra neboli malomocenství je nemoc, která je považována za stejně vymýcenou, jako například mor.…

Izraelci budou měřit množství plastů v moři, využijí k tomu zvláštní…

20.02.2019 09:25 Izraelští vědci v nově publikované studii informovali o svém záměru využít mořské živočichy sumky…

Česko jako vědecká velmoc? Ze schválených peněz se vyčerpalo 99 procent

18.02.2019 12:30 Ze schválených 33,8 miliardy korun ze státního rozpočtu na vědu, výzkum a inovace pro rok 2018 se…

Můžeme zničit planetu? Nejsilnější explozi na světě se nevyrovná ani…

17.02.2019 16:24 Výbuchy a ohnivé exploze tvoří dnes jednu z hlavních složek hollywoodských trháků. Aby taky ne,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama