Lidé jsou špindíry? Vědci se podívali, co se děje v jejich postelích. A nestačili se divit

Lidé jsou poměrně čistotná stvoření – alespoň většina z nich. Přesto ale vědci zjistili, že jsme na tom s hygienou hůře než takoví šimpanzi.

Přidejte svůj názor

Šimpanzi

Šimpanzi mají mnohem čistší postele a vyskytuje se v nich méně tělesných bakterií, než je tomu u lidí, zjistili vědci. Studie porovnávající výtěry z pelechu šimpanzů a postelí lidí ukázala, že lidské povlečení a matrace obsahují mnohem více tělních baktérií než zvířecí lůžka.

Více než třetina - 35% - bakterií v lidských postelích pochází z našich slin, kůže a fekálních částic. Naproti tomu šimpanzi - nejbližší vývojové příbuzní lidí – mají ve své „posteli" takových bakterií mnohem méně. „V hnízdě šimpanze jsme nenašli téměř žádné z těchto mikrobů, což bylo trochu překvapující," přiznala Megan Thoemmesosá, hlavní autorka článku, ze kterého cituje server The Indepedent.

Vědci shromáždili vzorky z 41 hnízd šimpanzů v Tanzanii a testovali je na mikrobiální biodiverzitu. Na 15 hnízd primátů vědci také použili vysavače, aby zjistili, zda se v peleších vyskytují členovci, jako například hmyz, pavouci, roztoči a klíšťata. „Očekávali jsme, že objevíme významný počet parazitů, ale to se nestalo," vysvětluje Thoemmesová.

Kromě toho byl tým šokován tím, že v šimpanzích hnízdech se objevilo jen velmi málo blech a vší. „Ve všech hnízdech, na která jsme se podívali, jsme objevili pouze čtyři ektoparazity. A šlo o čtyři jednotlivé exempláře, ne čtyři různé druhy," zdůraznila Thoemmesová, doktorka ze státní univerzity v Severní Karolíně.

Věří, že postele šimpanzů jsou čistší, protože každý den v korunách stromů dělají nové. A ačkoli spí obklopeni méně tělesnými bakteriemi, mají  šimpanzi kvůli listnatému prostředí naopak mnohem rozmanitější škálu dalších přírodních bakterií, ukázal výzkum. Thoemmesová je přesvědčena, že citlivost člověka na autoimunitní onemocnění a alergie může souviset právě s těmito rozdíly.

„Víme, že lidské domovy jsou vlastně takové vlastní ekosystémy a lidské postele často obsahují podmnožinu taxonů - nebo typů - organismů nalezených v domácnosti," řekla. „Tato práce zdůrazňuje úlohu, kterou hrají lidské struktury při utváření ekosystémů našeho bezprostředního okolí. V některých ohledech se naše pokusy o vytvoření čistého prostředí mohou ukázat jako méně ideální,“ varuje.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Eradikace světa? Dvě jsme přežili, další čtyři probíhají v tichosti. Češi…

25.09.2018 17:05 Ani nejmodernější medicína se mnohdy neobejde bez spolupráce úřadů a lidé z celého světa. Zářným…

Kdo je na slavném hanbatém obrazu? Záhada dějin umění je rozluštěna

25.09.2018 16:35 Paříž - Francouzský literární historik tvrdí, že rozluštil jednu z největších záhad dějin umění.…

Naděje pro ochrnuté? Díky implantátu a terapii mohou opět stát a chodit,…

24.09.2018 20:38 Washington - Tři osoby ochrnuté od pasu dolů mohou díky elektrickému stimulátoru implantovanému do…

Člověk jako hříčka přírody? Naše tělo v minulosti neumělo důležitou věc, v…

24.09.2018 18:42 Vědci z Binghamtonské univerzity zkoumali dva miliony let staré lidské fosilie z oblasti…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama