Lidé jsou špindíry? Vědci se podívali, co se děje v jejich postelích. A nestačili se divit

Lidé jsou poměrně čistotná stvoření – alespoň většina z nich. Přesto ale vědci zjistili, že jsme na tom s hygienou hůře než takoví šimpanzi.

Přidejte svůj názor

Šimpanzi

Šimpanzi mají mnohem čistší postele a vyskytuje se v nich méně tělesných bakterií, než je tomu u lidí, zjistili vědci. Studie porovnávající výtěry z pelechu šimpanzů a postelí lidí ukázala, že lidské povlečení a matrace obsahují mnohem více tělních baktérií než zvířecí lůžka.

Více než třetina - 35% - bakterií v lidských postelích pochází z našich slin, kůže a fekálních částic. Naproti tomu šimpanzi - nejbližší vývojové příbuzní lidí – mají ve své „posteli" takových bakterií mnohem méně. „V hnízdě šimpanze jsme nenašli téměř žádné z těchto mikrobů, což bylo trochu překvapující," přiznala Megan Thoemmesosá, hlavní autorka článku, ze kterého cituje server The Indepedent.

Vědci shromáždili vzorky z 41 hnízd šimpanzů v Tanzanii a testovali je na mikrobiální biodiverzitu. Na 15 hnízd primátů vědci také použili vysavače, aby zjistili, zda se v peleších vyskytují členovci, jako například hmyz, pavouci, roztoči a klíšťata. „Očekávali jsme, že objevíme významný počet parazitů, ale to se nestalo," vysvětluje Thoemmesová.

Kromě toho byl tým šokován tím, že v šimpanzích hnízdech se objevilo jen velmi málo blech a vší. „Ve všech hnízdech, na která jsme se podívali, jsme objevili pouze čtyři ektoparazity. A šlo o čtyři jednotlivé exempláře, ne čtyři různé druhy," zdůraznila Thoemmesová, doktorka ze státní univerzity v Severní Karolíně.

Věří, že postele šimpanzů jsou čistší, protože každý den v korunách stromů dělají nové. A ačkoli spí obklopeni méně tělesnými bakteriemi, mají  šimpanzi kvůli listnatému prostředí naopak mnohem rozmanitější škálu dalších přírodních bakterií, ukázal výzkum. Thoemmesová je přesvědčena, že citlivost člověka na autoimunitní onemocnění a alergie může souviset právě s těmito rozdíly.

„Víme, že lidské domovy jsou vlastně takové vlastní ekosystémy a lidské postele často obsahují podmnožinu taxonů - nebo typů - organismů nalezených v domácnosti," řekla. „Tato práce zdůrazňuje úlohu, kterou hrají lidské struktury při utváření ekosystémů našeho bezprostředního okolí. V některých ohledech se naše pokusy o vytvoření čistého prostředí mohou ukázat jako méně ideální,“ varuje.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jídelníček potkanů? Nová studie prozrazuje i dávná tajemství lidské…

22.10.2018 10:17 Už je to téměř 3000 let od doby, co řecký spisovatel Ezop napsal bajku Polní myš a městská myš, ve…

Existuje Bůh? Stephen Hawking před svou smrtí kontroverzní otázku…

22.10.2018 09:09 Slavný britský vědec Stephen Hawking je znám a citován především díky svým vědeckým objevům. Kromě…

Lék na cukrovku? Možná ho máme už přes 100 let, jen jsme si toho nevšimli

20.10.2018 21:50 Aktualizováno I když je to vice než 100 let co byla vakcína Calmette-Guerin (taky známý pod zkratkou BCG)…

Kde vypuknou války o vodu? Svět se řítí do katastrofy, spočítal algoritmus

20.10.2018 19:50 Aktualizováno Vědci se za pomocí navrženého algoritmu pokusili zmapovat, které světové oblasti jsou nejvíce…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama