Nečekaný efekt změn klimatu? Vědci se zaměřili na studenty, výsledky alarmující

Boston - V letech, kdy je počasí nadprůměrně teplé, mívají studenti horší výsledky, jsou při vyučování méně soustředění a také méně plní domácí úkoly. Praktickým řešením by tak mohla být klimatizace ve třídách i doma. Vyplývá to ze studie ekonomů ze tří amerických univerzit, o které dnes informoval zpravodajský server BBC.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

Studenti, kteří musejí psát zkoušky v parném létu, si zřejmě na podmínky stěžovali vždy. Výzkumníci z Harvardovy univerzity, Jižní kalifornské univerzity a Georgijské státní univerzity jim teď ve své studii dali za pravdu. Závěry jejich práce se zakládají na analýze výsledků, které měli v testech v letech 2001 až 2014 američtí školáci starší 13 let. Autoři práce porovnávali výsledky deseti milionů studentů napříč Spojenými státy a srovnávali je s klimatickými podmínkami v oblasti (na severu USA, kde je mírnější klima, či na teplejším jihu) i počasím v daném období.

Při každém zvýšení průměrné roční teploty o 0,55 stupně Celsia se podle studie výsledky studentů zhoršují o jedno procento. Chladnější počasí prospěch neovlivnilo, dopady teplého počasí na výsledky nicméně začaly být patrné, když teploty překročily 21 stupňů. Další výrazné zhoršení prospěchu pak bylo zaznamenáno od teplot překračujících 32 a 38 stupňů Celsia.

Dopad teplého počasí byl podle studie navíc znatelnější u studentů z rodin s nižšími příjmy či u školáků, které patří k etnickým menšinám. To může podle autorů souviset s tím, že studenti z rodin s vyššími příjmy často chodí do škol, kde učitelé spíš nějakým způsobem zakročí v případě, že se prospěch zhoršuje, anebo navrhnou doučování. Dalším faktorem může být, že více Hispánců a Afroameričanů žije v teplejších státech, kde je celkově horší prospěch spojený s vysokými teplotami. Jinou jednodušší odpovědí ale může být, že bohatší rodiny a školy, kam chodí děti z těchto rodin, mají častěji klimatizaci, uvádí studie.

Joshua Goodman z Harvardovy univerzity ve studii uvádí, že se stoupajícími teplotami rychle klesá soustředěnost studentů. To má dopad na jejich prospěch ve vyučování, hůře se jim dělají domácí úkoly a v konečném důsledku se to projevuje na horších známkách u zkoušek.

Podobnou analýzu by podle Goodmana bylo těžké udělat v menších státech, kde se klimatické podmínky tolik neliší. Studie se ale podle něj vztahuje také k dopadům klimatických změn.

V budoucnu se Goodman chce soustředit na dlouhodobý dopad teplého roku na skupiny studentů a zda to může znamenat, že se například nedostanou na univerzitu kvůli horším výsledkům.

Rodiče a politici by tedy neměli podceňovat negativní dopad horka ve třídě. "Učitelé a studenti už ví, že je to problém, protože v tom musí žít," uzavírá.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mít dvojče-bratra je pro dívky špatné? Nová studie vyvolala poprask

22.03.2019 09:59 Pokud má dívka bratra-dvojče, poškozuje to nejen její školní výsledky a budoucí pracovní pozici,…

Cena ropy klesá, ale benzín je stále drahý: Trhu s ropou nikdo nerozumí

22.03.2019 09:28 Vědci zkoumali změny na trhu s ropou způsobené získáváním suroviny z břidlice. Ceny ropy se vymkly…

Čeští vědci vytvořili přepínač DNA, může pomoci v boji s nemocemi

21.03.2019 19:52 Aktualizováno Čeští vědci vytvořili umělý přepínač DNA, který by do budoucna mohl pomoci třeba v boji s nemocemi.…

Čeští vědci spojují síly. Tentokrát v oblasti umělé inteligence

21.03.2019 17:39 V Česku vznikla iniciativa AICZECHIA, která spojuje česká pracoviště a týmy zapojené do výzkumu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama