Vědci si neví rady. Při fotografování se děje něco divného s naším mozkem

Radí fotografujete? Potom se u vás možná projevuje problém, který před nedávnem popsali vědci z kalifornské univerzity, píše web iflscience.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Ilustrační fotografie
doporučujeme

Většina z nás má telefon, který má v sobě fotoaparát. I přesto, že není profesionální, většinou docela slušně zachycuje svět kolem vás. Má to však skutečně zvláštní efekt na naší paměť.

Konkrétně, pokud něco vyfotografujeme, naruší to naši schopnost pamatovat si událost, která s fotkou souvisí, a to i v případě, že to je jen fotka na památku. Poprvé byl tento fenomén popsán již v roce 2013.

Psycholožky Linda Henkelová z univerzity ve Fairfieldu zjistila, že lidé měli horší a mlhavější vzpomínky na předměty a detaily předmětů, když je fotografovali. Výzkum byl inspirován vlastními zkušenostmi doktorky Henkelové. Popisuje, jak snadno a automaticky fotografujeme věci, než bychom si tu chvíli a věc zapamatovali.

Pro své experimenty si vybrala uměleckou galérii. Místo neslavně proslulé pro neustálé fotografování uměleckých děl. V té době se tento efekt označoval jako poškození paměti fotografováním. Nebylo jasné, proč se tak děje, ale Henkelová měla hypotézu.

Pro BBC prohlásila, že fotoaparát bere náš mozek jako externí paměťové zařízení. Očekává, že kamera bude vzpomínat na věci za nás a mozek zastaví zpracovávání dat.

Samozřejmě, že fotografování nám pomáhá pamatovat si věci z dlouhodobého hlediska, ale dopad na krátkodobou paměť a schopnost pamatovat na nuance a detaily je přesto zajímavý.

Vědci na univerzitě v Santa Cruz v nedávné době přišli se zajímavým experimentem. Přišli s tezí, že pokud se fotografie vymaže, paměť by se měla automaticky obnovit. Využili k tomu aplikaci Snapchat, která, pokud si foto někdo neuloží, jej automaticky maže. Jejich teorie se ukázala jako milná. Pokud byly fotografie smazány vzpomínka na detaily na fotografii, kde byla pořízena a co na ní bylo, se neobnovily.

Vedlo je to k úvaze, zda už jen samotné vyfocení věci nevede nás mozek k představě, že zachycená věc nebo událost už je uložena jinde.

Potvrzuje se tak několik desítek let staré mudro italského spisovatele Umberta Eca. Ten, když cestoval a navštěvoval památky, nikdy nefotografoval. Tvrdil, že když fotografuje, soustředí se jen na dobrý snímek a nepamatuje si krásu okolí a nevstřebává jejich ducha ani krásu.  

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

50 let od přistání na Měsíci: Proč se na něj lidstvo desítky let nevrátilo?

20.07.2019 22:09 Aktualizováno Přistání 12 lidí na Měsíci je nejen největší úspěch amerického Národního úřadu pro letectví a…

50 let od přistání na Měsíci: Skutečně po něm lidé chodili?

20.07.2019 11:53 Na dnešek připadlo významné výročí - uplynulo přesně 50 let od přistání Američanů na měsíci. Nebo…

Před 50 lety lidstvo poprvé přistálo na Měsíci

20.07.2019 09:27 V dobývání vesmíru, v němž před více než půlstoletím soupeřily USA a Sovětský svaz, měla zprvu…

Lidstvo čeká katastrofická budoucnost? Nový výzkum děsí vědce

19.07.2019 22:49 Aktualizováno Na Antarktidu tvrdě dopadá globální oteplování. Nové výzkumy ukázaly, že na některých místech se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama