Vědci si neví rady. Při fotografování se děje něco divného s naším mozkem

Radí fotografujete? Potom se u vás možná projevuje problém, který před nedávnem popsali vědci z kalifornské univerzity, píše web iflscience.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Ilustrační fotografie

Většina z nás má telefon, který má v sobě fotoaparát. I přesto, že není profesionální, většinou docela slušně zachycuje svět kolem vás. Má to však skutečně zvláštní efekt na naší paměť.

Konkrétně, pokud něco vyfotografujeme, naruší to naši schopnost pamatovat si událost, která s fotkou souvisí, a to i v případě, že to je jen fotka na památku. Poprvé byl tento fenomén popsán již v roce 2013.

Psycholožky Linda Henkelová z univerzity ve Fairfieldu zjistila, že lidé měli horší a mlhavější vzpomínky na předměty a detaily předmětů, když je fotografovali. Výzkum byl inspirován vlastními zkušenostmi doktorky Henkelové. Popisuje, jak snadno a automaticky fotografujeme věci, než bychom si tu chvíli a věc zapamatovali.

Pro své experimenty si vybrala uměleckou galérii. Místo neslavně proslulé pro neustálé fotografování uměleckých děl. V té době se tento efekt označoval jako poškození paměti fotografováním. Nebylo jasné, proč se tak děje, ale Henkelová měla hypotézu.

Pro BBC prohlásila, že fotoaparát bere náš mozek jako externí paměťové zařízení. Očekává, že kamera bude vzpomínat na věci za nás a mozek zastaví zpracovávání dat.

Samozřejmě, že fotografování nám pomáhá pamatovat si věci z dlouhodobého hlediska, ale dopad na krátkodobou paměť a schopnost pamatovat na nuance a detaily je přesto zajímavý.

Vědci na univerzitě v Santa Cruz v nedávné době přišli se zajímavým experimentem. Přišli s tezí, že pokud se fotografie vymaže, paměť by se měla automaticky obnovit. Využili k tomu aplikaci Snapchat, která, pokud si foto někdo neuloží, jej automaticky maže. Jejich teorie se ukázala jako milná. Pokud byly fotografie smazány vzpomínka na detaily na fotografii, kde byla pořízena a co na ní bylo, se neobnovily.

Vedlo je to k úvaze, zda už jen samotné vyfocení věci nevede nás mozek k představě, že zachycená věc nebo událost už je uložena jinde.

Potvrzuje se tak několik desítek let staré mudro italského spisovatele Umberta Eca. Ten, když cestoval a navštěvoval památky, nikdy nefotografoval. Tvrdil, že když fotografuje, soustředí se jen na dobrý snímek a nepamatuje si krásu okolí a nevstřebává jejich ducha ani krásu.  

Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Případ jako z Dr. House: Matka se synem záhadně onemocněli, lékaři nemohli…

18.12.2018 09:59 Americký magazín tropické medicíny a hygieny informoval o podivném případu, který se odehrál v Číně…

Projděte fotonovým tunelem. Už tento pátek

17.12.2018 20:13 V pátek 21. prosince ve 23.23 našeho času se Slunce na pozemské obloze dostane do nejjižnějšího…

Pozor na běžné léky proti bolesti, mohou způsobit vážné zdravotní…

17.12.2018 11:09 Nesteroidní protizánětlivé léky (NSA), které se běžně užívají proti bolesti, by mohly mít více…

Vědci hlásí nevídaný objev. Pod oceány našli něco neuvěřitelného

16.12.2018 22:00 Aktualizováno Hlubiny oceánů patří k nejméně probádaným oblastem na naší planetě. Potvrzuje to i nejnovější objev…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama