Jedno procento populace má u ucha druhou díru. A její původ je překvapivý

Lidské tělo skrývá mnoho tajemství. Nad mnoha zdánlivě nesmyslnými částmi těla si vědci lámali hlavu po léta. Server Science Alert přináší sedmičku zdánlivě zbytečných orgánů jejichž původ a funkce má překvapivé vysvětleni.

Přidejte svůj názor

Preauricular sinus

1) Slepé střevo

Apendix byl dlouho považován za zcela zbytečnou věc, která umí řádně potrápit, když se zanítí. Poslední výzkumy však ukazují, že se v něm množí „hodné“ baktérie, které slouží nejen k trávení a správné funkci střev, ale pomáhají i v boji infekcemi.

2) Druhá dírka do ucha

Nazývá se preauricularní sinus a nachází se jen u 1% lidí, neboť se jedná o dědičnou „vadu“. Nachází se v místě, kde začíná chrupavka. Podle biologů je to pozůstatek žáber, který u některých po evoluci zbyl.

3) Zkrabacené prsty

Zná to každý. Stačí být déle ve vodě a zkrabatí se vám prsty. Proč? Vědci v roce 2013 zjistili, že se zkrabacenými prsty se lépe manipulujeme s mokrými předměty a předměty pod vodou.

4) „Odpadové“ DNA

Většina DNA v našem těle je „naprosto nepotřebná“. Mysleli si tedy do nedávna vědci. Chyba! Takzvané „odpadové DNA“ drží celou genetickou informaci pohromadě. Navíc se v něm ukrývají i funkce, které dosud nebyly odhaleny.

5) „Nepotřebné imunitní buňky“

Drtivá většina imunitních buněk je v našem těle naprosto zbytečná. Tak mluvila dosud lékařská věda. Dokud s těmi zbytečnými buňkami nezačala experimentovat. Brzy se ukázalo, že jsou naprosto klíčové pro boj s infekcemi.

6) Střevní mikroflóra

Dlouho se tvrdilo, že střevní mikroflóra nemá v těle vliv na nic, krom trávení a vylučování. Chyba! Podle posledních výzkumů má střevní mikroflóra má vliv nejen na rakovinu, ale na rozvoj Parkinsonovy nemoci nebo chronického únavového syndromu.

7) Spojivková řasa

Dnes nám pomáhá s pohybem oka a brání proniknutí prachu. Je to však pozůstatek třetího očního víčka-mžurky. Tu mé dodnes mnoho zvířat. Například kočka. U člověka byly zaznamenány pouhé dva případy výskytu. Naposledy se holčička s mžurkou narodila vloni.  

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Paměť o nás prozrazuje víc, než si myslíme

20.10.2018 09:55 Často si jsme jisti tím, na co si vzpomínáme, ale paměť není vždy docela důvěryhodná. Vědci…

Droga hipíků je zpět: Co může LSD vyléčit? Začínají nové pokusy

20.10.2018 09:26 Droga LSD, těsně spojená s hnutím hippies, si znovu pomalu nalézá svou cestu v lékařském výzkumu…

Zkoumat Merkur se při společné misi vydaly dvě sondy ESA a Jaxa

20.10.2018 04:51 Z kosmodromu Evropské kosmické agentury (ESA) Kourou ve Francouzské Guyaně odstartovala dnes časně…

Tajemství zraku Leonarda da Vinci? Lékaři mají zajímavou hypotézu

19.10.2018 22:20 Aktualizováno Renesanční umělec, vynálezce a vzdělanec Leonardo da Vinci zřejmě trpěl oční vadou, která mu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama