Den na Zemi bude mít brzy 25 hodin? Vědci zjistili nečekané věci o Měsíci a naší planetě

Lidé si často stěžují, že má den málo hodin. To by se ale mohlo brzy změnit. Nová vědecká studie upozorňuje, že se Měsíc od Země nestále vzdaluje – ročně o 3,82 centimetrů. A právě proto budou dny na Zemi stále delší a delší.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Země a Měsíc
doporučujeme

Když byl Měsíc blíže Zemi, měl jeden den pouhých 18 hodin, tvrdí nová studie. Vědci z University of Wisconsin-Madison zjistili, že před 1,4 miliardami let Měsíc obíhal mnohem blíž u Země, jiný byl i způsob, jakým se točil po své ose.

Vědci také uvádějí, že Měsíc se bude i nadále pohybovat pryč od Země, což způsobí, že se dny na planetě ještě víc prodlouží. Stephen Meyers, profesor z univerzity ve Wisconsinu a Madisonu a autor studie, vysvětluje: „Když se Měsíc odvrací, je Země jako rotující krasobruslař, který zpomaluje, když natáhne ruce před sebe.“

Abychom lépe pochopili, jak oběžná dráha Měsíce ovlivňuje otáčení Země, Meyers a jeho tým použili astrochronologii - statistickou metodu, která spojuje astronomickou teorii a geologické pozorování - a zrekonstruovali pradávnou historii Sluneční soustavy.

Všechna tělesa ve Sluneční soustavě mají gravitační pole, které ovlivňuje ostatní nebeská těla v dosahu. Tyto odchylky jsou známé jako Milankovičovy cykly. Mohou dokonce ovlivnit životní prostředí Země, protože mají dopad na šíření slunečního světla na planetě.

Jedním ze způsobů, jakým dokázal Meyer provést své výpočty týkající se rotace Země před více než miliardou let, bylo pozorování sedimentů v 90 milionů let staré skále. Tato data doplnil informacemi, které mu poskytly údaje o klimatických cyklech planety, vysvětluje server The Independent.

Zjistil, že Měsíc se pohybuje pryč od Země rychlostí 3,82 centimetrů ročně, takže bude trvat stovky miliónů let, než se dostane dost daleko na to, aby lidé museli přepočítat délku dne. Přesto je možné, že den na Zemi bude mít v budoucnu dokonce více než 25 hodin.

Loading...
Vstupte do diskuze (7)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co se s námi děje pár minut před smrtí? S těmito myšlenkami zemřeme

22.07.2019 16:23 Ví, že živí odtud neodejdou. Stejně tak to cítí jejich pacienti. Práce zdravotní sestřičky v…

Jeskyně v Tatrách vydala tisíce let staré tajemství, archeologové jsou…

22.07.2019 15:50 Jeskyně Hučivá diera v Belianských Tatrách na Slovensku byla osídlená v pravěku. Svědčí o tom…

50 let od přistání na Měsíci: Proč se na něj lidstvo desítky let nevrátilo?

21.07.2019 16:55 Aktualizováno Přistání 12 lidí na Měsíci je nejen největší úspěch amerického Národního úřadu pro letectví a…

Nejzáhadnější místo světa vědcům vyráží dech. Ženy samovolně mutují v muže

21.07.2019 11:23 Vesnice Salinas v Dominikánské republice je jediné místo na světě, kde se dívky v průběhu dospívání…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama