Máte doma staré hodinky? Raději si je dobře prohlédněte, mohou být zdraví nebezpečné

Patříte mezi milovníky klasických náramkových hodinek? Dědí se u vás v rodině nějaký starší kousek? Pokud ano, buďte na pozoru. Vědci zjistili, že některé typy starších hodinek mohou být velice nebezpečné.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Hodinky

Britští vědci zjistili, že hodinky, které nosili britští vojáci během druhé světové války, vypouštějí silné dávky radonového plynu. Důvodem je podle expertů látka, která měla způsobit, aby ciferníky ve tmě svítily. Mnohé z nich se přitom v rodinách předávají z generace na generaci jako rodinné dědictví. 

Barva na bázi radonu měla zajistit, že ručičky na hodinkách ve tmě budou zářit. Běžně byla tato barva používána hodináři od 20. až do 60. let. Právě během druhé světové války se takové hodinky staly běžnou součástí vojenské uniformy.

Experti z University of Northampton a Kingston University varují, že vystavení radonu je jednou z hlavních příčin rakoviny plic. Vědci analyzovali sbírku 30 starožitných hodinek a zjistili, že koncentrace radonu jsou doslova šokující. Jsou 134krát větší než doporučená bezpečná úroveň určená úřady Spojeného království.

Spoluautor studie, doktor Robin Crockett z University of Northampton, varuje: „Tyto výsledky ukazují, že radon emitovaný z jednotlivých hodinek může potenciálně představovat vážné riziko rakoviny. To je důvod k obavám, protože vojenských hodinek si sběratelé velmi cení a sbírají je. Řadu hodinek doma navíc mají i bývalí vojáci a jejich potomci.“

„Potenciálně představují významné zdravotní riziko pro vojáky a jejich rodiny. Zvláště ohroženi jsou kuřáci. Testované hodinky byly směsicí britských, švýcarských a amerických výrobků vyráběných ve 20. až 60. letech. Ale víme, že tento druh barev byl používán i v 70. letech. V oběhu mohou být miliony těchto hodinek,“ varuje výzkumník.

Profesor Gavin Gilmore, druhý autor studie, dodal, že sběratelé by se neměli pokoušet hodinky otevírat, protože se škodlivá barva mohla časem sloupnout a dostat se na celé hodinky. Ti, kteří by chtěli strojky rozebrat, se tak podle něj vystavují velkému nebezpečí.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vědci rozluštili tajemství ukryté hluboko pod oceány. Nikdo živý by se…

09.12.2018 15:40 Naše planeta je z velké části tvořená vodou. Ta zabírá nejen 71 procent povrchu, ale je také ukrytá…

Jak "zní" Mars? Sonda InSight poslala historicky první zvukový záznam

07.12.2018 22:25 Americká sonda InSight, která na konci listopadu přistála na Marsu, vyslala na Zemi první zvukový…

Historický krok pro lidstvo: V lednu poprvé přistane na odvrácené straně…

07.12.2018 22:05 Z kosmodromu Si-čchang dnes odstartovala raketa CZ-3B/G3Z se sondou Čchang-e 4 k Měsíci. Napsal to…

Posun v léčbě Alzheimera? Lékaři z Washingtonu možná dosáhli na důležitý…

07.12.2018 16:46 Alzheimerova choroba může mít několik typů, tvrdí nový výzkum vědců z americké University of…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama