Jak ochránit planetu? Bílý dům a NASA spojily síly a vytvořily speciální plán

Washington – Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) klasifikuje přes 18 tisíc kosmických těles různých velikostí nacházejících se blízko Země. Bílý dům ve spolupráci s NASA nově aktivizují vědeckou a technickou činnost umožňující chránit planetu před nečekanými útoky asteroidů a komet. NASA se soustředí konkrétně na tělesa, která svou velikosti představují hrozbu celým regionům i kontinentům.

Přidejte svůj názor

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS)

„Vědci našli 95 % všech kosmických těles, která pro Zem mohou představovat nebezpečí. Většina z nic sahá jeden nebo víc kilometrů,“ řekl zaměstnanec NASA Lindley Johnson. „Zaměřujeme se na zbylých 5 %, která mají menší velikost. Škoda způsobená těmito objekty může být stejně velká,“ doplnil Johnson.

Cílem vědců je likvidovat asteroidy jako je například případ z roku 2013, kdy nad ruským Čelabinskem proletěl asteroid rozměrem 20 metrů. Kdyby stejný nebo větší asteroid spadl třeba na New-York, číslo obětí by mohlo být větší než milion.

Johnson taky řekl, že na likvidaci asteroidu vědci budou potřebovat několik let, nejdřív ale budou muset vybudovat kosmickou loď.  Samotná cesta k asteroidu bude trvat dalších několik let. 

Tunguský meteorit, který v roce 1908 shořel v atmosféře nad ruským Krasnojarským krajem způsobil zničení skoro 60 milionů stromů. V oblasti exploze ale žádný meteorit nebyl nikdy nalezen.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jídelníček potkanů? Nová studie prozrazuje i dávná tajemství lidské…

22.10.2018 10:17 Už je to téměř 3000 let od doby, co řecký spisovatel Ezop napsal bajku Polní myš a městská myš, ve…

Existuje Bůh? Stephen Hawking před svou smrtí kontroverzní otázku…

22.10.2018 09:09 Slavný britský vědec Stephen Hawking je znám a citován především díky svým vědeckým objevům. Kromě…

Lék na cukrovku? Možná ho máme už přes 100 let, jen jsme si toho nevšimli

20.10.2018 21:50 Aktualizováno I když je to vice než 100 let co byla vakcína Calmette-Guerin (taky známý pod zkratkou BCG)…

Kde vypuknou války o vodu? Svět se řítí do katastrofy, spočítal algoritmus

20.10.2018 19:50 Aktualizováno Vědci se za pomocí navrženého algoritmu pokusili zmapovat, které světové oblasti jsou nejvíce…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama