Jak ochránit planetu? Bílý dům a NASA spojily síly a vytvořily speciální plán

Washington – Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) klasifikuje přes 18 tisíc kosmických těles různých velikostí nacházejících se blízko Země. Bílý dům ve spolupráci s NASA nově aktivizují vědeckou a technickou činnost umožňující chránit planetu před nečekanými útoky asteroidů a komet. NASA se soustředí konkrétně na tělesa, která svou velikosti představují hrozbu celým regionům i kontinentům.

Přidejte svůj názor

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS)

„Vědci našli 95 % všech kosmických těles, která pro Zem mohou představovat nebezpečí. Většina z nic sahá jeden nebo víc kilometrů,“ řekl zaměstnanec NASA Lindley Johnson. „Zaměřujeme se na zbylých 5 %, která mají menší velikost. Škoda způsobená těmito objekty může být stejně velká,“ doplnil Johnson.

Cílem vědců je likvidovat asteroidy jako je například případ z roku 2013, kdy nad ruským Čelabinskem proletěl asteroid rozměrem 20 metrů. Kdyby stejný nebo větší asteroid spadl třeba na New-York, číslo obětí by mohlo být větší než milion.

Johnson taky řekl, že na likvidaci asteroidu vědci budou potřebovat několik let, nejdřív ale budou muset vybudovat kosmickou loď.  Samotná cesta k asteroidu bude trvat dalších několik let. 

Tunguský meteorit, který v roce 1908 shořel v atmosféře nad ruským Krasnojarským krajem způsobil zničení skoro 60 milionů stromů. V oblasti exploze ale žádný meteorit nebyl nikdy nalezen.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vlajky, které Američané nechali na Měsíci, jsou úplně bílé. Jak se to…

17.10.2018 13:56 Američtí astronauti během pilotovaných letů na Měsíc zanechali na jeho povrchu celkem šest…

Obří tsunami, miliony Evropanů v ohrožení. Nová zpráva vědců ukazuje, jak…

17.10.2018 13:15 Aktualizováno Nejvyšší sopka Evropy – italská Etna - je v pohybu. Vědci varují, že by kvůli tomu mohla být…

Lidé neumí brát léky? Češi si osvojili zvyk, kterým si zahrávají se zdravím

17.10.2018 09:58 Pokud jste někdy viděli seriál Doktor House, jistě si vzpomenete na jeho způsob braní léků.…

Historici se spletli? Pompeje možná zanikly jindy

16.10.2018 22:06 Římské město Pompeje možná pohltil sopečný prach Vesuvu o dva měsíce později, než si dosud…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama