Statisíce lidí v ohrožení? Nebezpečný vulkán téměř jistě vybuchne a bude to katastrofa, varují experti

Sopka ležící na Novém Zélandu téměř jistě vybuchne – a otázkou není „jestli“, ale „kdy“, varují vědci. Mount Taranaki se tak podle nich zařadí mezi vulkány, které zničily Havaj a Guatemalu, a způsobí na Novém Zélandu značné škody. Plán civilní obrany Severního ostrova Nového Zélandu, kde se nachází sopka, uvádí, že erupce je „téměř jistá" v příštích 50 letech. A to pro Zéland určitě není dobrá zpráva.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Mount Taranaki (Nový Zéland)

Mount Taranaki, známá též jako Mount Egmont, je spící stratovulkán v regionu Taranaki na západním pobřeží Nového Zélandu, na Severním ostrově. Hora je 2 518 metrů vysoká a je proslulá jedním z nejsouměrnějších sopečných kuželů na světě.

„Vybuchnutí hory Taranaki by mohlo způsobit vulkanické nebezpečí, jako jsou vodopády tefry (pyroklastických sedimentů všech typů a velikostí, proudy lávy, laharu (velmi rychle tekoucích směsí sopečného popela, úlomků ztuhlé lávy a velkého množství vody), záplavy, laviny a vypouštění vulkanických plynů,“ píše se v nedávné studii.

img-responsive

Mount Taranaki (Nový Zéland) | foto: Pixabay

Mount Taranaki je geologicky mladá hora. Svou sopečnou aktivitu zahájila přibližně před 135 000 lety. Poslední vulkanická činnost byla mírná erupce popele kolem roku 1755. Poslední významnější erupce nastala kolem roku 1655. Novodobý výzkum ukázal, že v posledních 9 000 letech nastaly menší erupce v průměru každých 90 let a ty významnější každých 500 let.

„Vybuchnutí Mount Taranaki není záležitostí “jestli ", je to otázka „kdy“,“ varují experti. To by znamenalo nebezpečí například pro turisty. Hora je totiž nejnavštěvovanějším vrcholem v zemi. Ročně na ni vystoupí, většinou po upravených cestách, téměř 450 000 lidí.

Zpráva civilní obrany také uvádí, že okolní města a infrastruktura pravděpodobně budou „těžce postiženy" a bude třeba je evakuovat. Ředitel úřadu pro civilní obranu Craig Campbell-Smart řekl, že když vulkán vybuchne, erupce bude „katastrofální". Dodal také, že události v Guatemale a na Havaji ukázaly, jak důležité je připravit se na tyto typy událostí.

„V nejhorším případě bychom se mohli potykat tím, co se nazývá pyroklastický proud, a je to něco, co musíme připravit, předpovědět a reagovat,“ varoval Campbell-Smart Radu Nového Zélandu.

Pyroklastický proud je pohyblivá, fluidizovaná směs žhavých sopečných plynů, úlomků magmatu a sopečného popela, s teplotou od 100 do 1100 °C. Pohybuje se (podobně jako lavina) po sopečném svahu dolů velkými rychlostmi (150-700  km/h). Díky těmto vlastnostem je jednou z nejvíce devastujících forem sopečné činnosti.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Blíží se bouře, jakou lidstvo ještě nezažilo. Experti varují před…

18.09.2018 22:00 Aktualizováno Londýn - V současné době mají meteorologové pět stupňů, kterými určují sílu hurikánu. Zatímco ten…

Unikátní objev: Kanadští těžaři našli 50 tisíc let staré mumie

18.09.2018 21:28 Toronto - Kanadský těžařům se podařil neuvěřitelný objev. V oblasti Klondike, která je proslavená…

Skleněný zabiják. Češi mohou pátrat po místech, která jsou pro ptáky…

17.09.2018 11:04 Praha - Češi se v týdnu od 24. září připojí k celosvětové akci Collision Count Week, při níž lidé…

Jaký by byl život, kdyby byla Země placatá? Zažít byste to nechtěli

17.09.2018 10:50 Médii se čas od času prožene zpráva o lidech, kteří se domnívají, že planeta Země není kulatá, ale…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama