Statisíce lidí v ohrožení? Nebezpečný vulkán téměř jistě vybuchne a bude to katastrofa, varují experti

Sopka ležící na Novém Zélandu téměř jistě vybuchne – a otázkou není „jestli“, ale „kdy“, varují vědci. Mount Taranaki se tak podle nich zařadí mezi vulkány, které zničily Havaj a Guatemalu, a způsobí na Novém Zélandu značné škody. Plán civilní obrany Severního ostrova Nového Zélandu, kde se nachází sopka, uvádí, že erupce je „téměř jistá" v příštích 50 letech. A to pro Zéland určitě není dobrá zpráva.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Mount Taranaki (Nový Zéland)
doporučujeme

Mount Taranaki, známá též jako Mount Egmont, je spící stratovulkán v regionu Taranaki na západním pobřeží Nového Zélandu, na Severním ostrově. Hora je 2 518 metrů vysoká a je proslulá jedním z nejsouměrnějších sopečných kuželů na světě.

„Vybuchnutí hory Taranaki by mohlo způsobit vulkanické nebezpečí, jako jsou vodopády tefry (pyroklastických sedimentů všech typů a velikostí, proudy lávy, laharu (velmi rychle tekoucích směsí sopečného popela, úlomků ztuhlé lávy a velkého množství vody), záplavy, laviny a vypouštění vulkanických plynů,“ píše se v nedávné studii.

img-responsive

Mount Taranaki (Nový Zéland) | foto: Pixabay

Mount Taranaki je geologicky mladá hora. Svou sopečnou aktivitu zahájila přibližně před 135 000 lety. Poslední vulkanická činnost byla mírná erupce popele kolem roku 1755. Poslední významnější erupce nastala kolem roku 1655. Novodobý výzkum ukázal, že v posledních 9 000 letech nastaly menší erupce v průměru každých 90 let a ty významnější každých 500 let.

„Vybuchnutí Mount Taranaki není záležitostí “jestli ", je to otázka „kdy“,“ varují experti. To by znamenalo nebezpečí například pro turisty. Hora je totiž nejnavštěvovanějším vrcholem v zemi. Ročně na ni vystoupí, většinou po upravených cestách, téměř 450 000 lidí.

Zpráva civilní obrany také uvádí, že okolní města a infrastruktura pravděpodobně budou „těžce postiženy" a bude třeba je evakuovat. Ředitel úřadu pro civilní obranu Craig Campbell-Smart řekl, že když vulkán vybuchne, erupce bude „katastrofální". Dodal také, že události v Guatemale a na Havaji ukázaly, jak důležité je připravit se na tyto typy událostí.

„V nejhorším případě bychom se mohli potykat tím, co se nazývá pyroklastický proud, a je to něco, co musíme připravit, předpovědět a reagovat,“ varoval Campbell-Smart Radu Nového Zélandu.

Pyroklastický proud je pohyblivá, fluidizovaná směs žhavých sopečných plynů, úlomků magmatu a sopečného popela, s teplotou od 100 do 1100 °C. Pohybuje se (podobně jako lavina) po sopečném svahu dolů velkými rychlostmi (150-700  km/h). Díky těmto vlastnostem je jednou z nejvíce devastujících forem sopečné činnosti.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Světový problém, statisícům organismů hrozí vyhynutí, tvrdí vědci

23.04.2019 18:04 Půl milionu až milionu druhů rostlin a živočichů by mohlo v budoucnu hrozit vyhynutí, velké části z…

Londýn bojuje proti nelegální těžbě dřeva, vědci spustili unikátní projekt

21.04.2019 09:50 Ve staré laboratoři Královských botanických zahrad v Kew na západě Londýna vědci pilně pracují na…

Projekt Manhattan? 600 000 lidí netušilo, že byl vypuštěn džin z láhve

19.04.2019 20:41 Aktualizováno Atomová bomba je jedním z nejvýznamnějších vědeckých vynálezů 20. století. Cesta k jejímu…

Nečekaný objev v muzeu: Vědci našli kosti dosud neznámého "obřího lva"

19.04.2019 07:54 Nový druh obřího savce podobného tygrovi či lvovi identifikovali vědci po prozkoumání kostí, které…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama