Vědci otočili: Používáte zubní pastu a mýdlo? Škodíte si víc, než jsme si kdy mysleli

Brisbane - Už odmalička se děti učí, že pro správnou hygienu je potřeba používat mýdlo a čistit si zuby zubní pastou. Vědci ale nyní zjistili, že tyto a další prostředky obsahují látku,která lidskému tělu škodí. A to poměrně závažným způsobem.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto
doporučujeme

Odborníci zjistili, že běžná složka zubní pasty či mýdla může přispět k odolnosti vůči antibiotikům. Jde o látku zvanou triclosan, která se přidává i do mnoha dalších hygienických přípravků.

Chlorovaná látka triclosan je součástí do více než dvou tisíc hygienických výrobků. Přidává se například do mýdel, sprchových gelů či zubních past. Sama o sobě byla považována z neškodnou, nyní se ale ukázal opak.

Tato látka totiž způsobuje zpomalení nebo úplné potlačení tvorby bakterií. V praxi to znamená, že například v případě zubních past může zamezit krvácení dásní. Relativně užitečné, až na vedlejší účinek, o kterém donedávna nikdo nevěděl.

Triclosan funguje jako antimikrobiální činidlo, vědci ale zjistili, že oxidační stres vyvolaný touto látkou může vést ke vzniku mutací genů některých bakterií, např. E. coli. 

Podle studie, kterou vědci z University of Queensland zveřejnili v magazínu Environment International, ale způsobují některé z těchto mutací odolnost bakterií vůči lékům.

Ve Spojených státech zakázala Správa potravin a léčiv (FDA) používání triclosanu v hygienických přípravcích už před několika měsíci. Dodnes se ale po celém světě hojně používá, bez ohledu na zákazy.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Projekt Manhattan? 600 000 lidí netušilo, že byl vypuštěn džin z láhve

19.04.2019 20:41 Aktualizováno Atomová bomba je jedním z nejvýznamnějších vědeckých vynálezů 20. století. Cesta k jejímu…

Nečekaný objev v muzeu: Vědci našli kosti dosud neznámého "obřího lva"

19.04.2019 07:54 Nový druh obřího savce podobného tygrovi či lvovi identifikovali vědci po prozkoumání kostí, které…

Blesky na Marsu? Nejspíš vypadají zcela jinak než pozemské, soudí český…

18.04.2019 16:47 Pokud na Marsu existují blesky, pravděpodobně nevypadají jako ty pozemské. Ve vzduchových vírech…

Nebezpečí znečištěného vzduchu: špinavý vzduch způsobuje kriminalitu

18.04.2019 15:36 Nedýchatelný vzduch trápí v zimních měsících jak obyvatelé měst, tak obyvatelé vesnic jimž pod…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama