Vědci otočili: Používáte zubní pastu a mýdlo? Škodíte si víc, než jsme si kdy mysleli

Brisbane - Už odmalička se děti učí, že pro správnou hygienu je potřeba používat mýdlo a čistit si zuby zubní pastou. Vědci ale nyní zjistili, že tyto a další prostředky obsahují látku,která lidskému tělu škodí. A to poměrně závažným způsobem.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto

Odborníci zjistili, že běžná složka zubní pasty či mýdla může přispět k odolnosti vůči antibiotikům. Jde o látku zvanou triclosan, která se přidává i do mnoha dalších hygienických přípravků.

Chlorovaná látka triclosan je součástí do více než dvou tisíc hygienických výrobků. Přidává se například do mýdel, sprchových gelů či zubních past. Sama o sobě byla považována z neškodnou, nyní se ale ukázal opak.

Tato látka totiž způsobuje zpomalení nebo úplné potlačení tvorby bakterií. V praxi to znamená, že například v případě zubních past může zamezit krvácení dásní. Relativně užitečné, až na vedlejší účinek, o kterém donedávna nikdo nevěděl.

Triclosan funguje jako antimikrobiální činidlo, vědci ale zjistili, že oxidační stres vyvolaný touto látkou může vést ke vzniku mutací genů některých bakterií, např. E. coli. 

Podle studie, kterou vědci z University of Queensland zveřejnili v magazínu Environment International, ale způsobují některé z těchto mutací odolnost bakterií vůči lékům.

Ve Spojených státech zakázala Správa potravin a léčiv (FDA) používání triclosanu v hygienických přípravcích už před několika měsíci. Dodnes se ale po celém světě hojně používá, bez ohledu na zákazy.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Opravdu mohou mobily způsobit rakovinu? Vědci už znají odpověď na ožehavou…

14.11.2018 16:02 Vědcům se podařilo odpovědět na otázku, která se objevuje od chvíle, kdy lidé začaly používat…

Opravdu spadlo Newtonovi na hlavu jablko? Objevení gravitace proběhlo…

13.11.2018 14:14 Vědec a fyzik Isaac Newton jednoho teplého letního dne sedí pod jabloní a čte si. Najednou mu na…

Do brněnské pobočce kosmického inkubátoru vstoupily první dvě firmy

12.11.2018 20:43 Do brněnské pobočky inkubátoru Evropské kosmické agentury ESA BIC(Business Incubation Centre)…

Migrace je nebezpečná? Vědci zveřejnili alarmující studii

12.11.2018 18:11 Aktualizováno Stěhování do nové země může být náročné nejen pro nás, ale i pro naše bakterie . Nová studie…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama