Hrozba v polárních oblastech Země? S Atlantikem se děje cosi podivného

Bergen - Vědci zkoumají region, kterému globální oteplování hrozí nejvíc na světě. Tímto regionem je oblast Barentsova moře v severní části zeměkoule. Studie došla k závěru, že tento region se kvůli náhlým a rozsáhlým změnám může stát součástí Atlantického oceánu, což může být začátkem celkového zmizení studené klimatické oblasti na severu planety.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Ledovců je na planetě méně

Barentsovo moře se nachází na severu Skandinávie. Vědci zde zaregistrovali velký nárůst teplot, což má zásadní vliv na mizení ledovců. Na základě měření teplot a slanosti vody vědecká studie zjistila, že toto oteplování může být ještě rychlejší, než se zdá na první pohled.

Výsledky vědeckého zkoumání byly zveřejněny ve Zprávě o klimatických změnách. Touto problematikou se zabýval Norský institut pro námořní výzkum na univerzitě v Bergenu. Studie zdůrazňuje, že rozdíly mezi Atlantickým a Severním ledovým oceánem (kam spadá i Barentsovo moře) nejsou jen geografické – záleží na jejích odlišné fyzikální povaze.

Zatímco jižní část Barentsova moře je mírnější, jeho severní část má až donedávna všechny vlastnosti Severního ledového oceánu. Tato oblast zahrnuje i plovoucí led, který je zdrojem sladké vody. Při roztavení tento led způsobuje průnik sladké vody v oceánu. Tento jev vede k úniku vnitřního tepla do atmosféry a udržuje v oceánu tak zvanou stratifikaci (rozvrstvení) studené vody z ledovce a teplé vody z původní hladiny.

Tuto situaci posiluje skutečnost, že sladká voda je méně hustá než slaná – rozdíl v hustotě zachovává stratifikaci. Studie také uvádí, že ledu v Barentsovém moři je méně. Čím dál tím víc ledovců podléhá roztavení, což způsobuje velké míchání vod mezi sebou z různých oceánů. Klíčovým bodem studie je skutečnost, že teplý Atlantický oceán za nějakou dobu může pohltit studenou severní oblast – místo Severního ledového oceánu vznikne nová oblast s vyššími teploty a slanou vodou. Zmizí také severní ekosystém se všemi druhy rostlin a živočichů.

Tyto změny mají kauzální efekt a mohou způsobit narušení počasí v globálním měřítku. Problémem je, že počet ledovců už nejde vrátit zpět. Kromě toho na světě bude méně sladké vody, která tvoří pouze malý zlomek vody na planetě. Zvýšení mořské hladiny v důsledku globálního oteplování může utopit pod vodu Japonsko, Britské ostrovy a další pobřežní teritoria.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Planeta X existuje? Astronomové jsou jí na stopě, objevili podivné těleso…

18.10.2018 16:51 Astronomové nedávno objevili nový extrémně vzdálený objekt nacházející se daleko za oběžnou dráhou…

Zdá se vám, že jaro a podzim už neexistují? Podle vědců brzy můžeme přijít…

18.10.2018 10:57 Ruku v ruce s klimatickými změnami se mezi lidmi stále častěji hovoří o tom, že jaro a podzim už…

Obří tsunami, miliony Evropanů v ohrožení. Nová zpráva vědců ukazuje, jak…

17.10.2018 22:10 Aktualizováno Nejvyšší sopka Evropy – italská Etna - je v pohybu. Vědci varují, že by kvůli tomu mohla být…

Lidé neumí brát léky? Češi si osvojili zvyk, kterým si zahrávají se zdravím

17.10.2018 22:10 Aktualizováno Pokud jste někdy viděli seriál Doktor House, jistě si vzpomenete na jeho způsob braní léků.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama