Jak skutečně vypadal Caesar? Vědci zveřejnili skutečnou podobu nejmocnějšího muže antické historie

Leiden - Vědci provedli pokus o rekonstrukci hlavy římského vůdce pomocí počítačových technologií. Objekt byl představen minulý týden v Národnímu muzeu v nizozemském městě Leiden za účelem podpory nové knihy od archeologa Toma Buijtendorpa. Vzorem pro experiment posloužily busty se zobrazením římského generála a staré římské mince.

Přidejte svůj názor

Gaius Julius Caesar

Mramorové busty pomohli vědcům vytvořit přesný portrét Caesarových rysů. Caesarovo zobrazení na římských mincích posloužilo k vyplnění chybějících částí jako jsou například uši či nos. Obličej byl následně zkonstruován v reálné velikosti a přemístěn do muzea, kde ho může pozorovat veřejnost.

„Nechtěla jsem, aby obličej v reálné velikosti vypadal šťastně nebo přátelsky. Byl to totiž generál a vojevůdce,“ řekla autorka sochy Maja d`Hollosy pro holandské noviny HLN.

zdroj: YouTube

Rekonstrukce také ukazuje nepravidelný tvar hlavy, kterou měl římský vojevůdce v reálném životě. Tento tvar pro vědu zůstává tajemstvím i dodnes. Donedávna vědci tvrdili, že se Caesar narodil prostřednictvím císařského řezu, což by mohlo vysvětlením nepravidelnou formu jeho hlavy.

V Římské říši se ale tyto operace prováděly pouze v případě, že žena byla mrtvá nebo už umírala. Existuje mnoho důkazů, že Caesarova matka Aurelia byla naživu až do synové dospělosti.

Nejpravděpodobnějším vysvětlením je deformace hlavy při porodu. Archeologové, kteří se podíleli na rekonstrukci tvrdí, že hlava byla deformovaná v důsledků přirozených příčin.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Existuje Yetti nebo Lochnesská příšera? Stovky let stará záhada konečně…

20.09.2018 16:51 Sněžný muž, Bigfoot, Vasitri, Nasnas, Čučunaja. To jsou jen některá pojmenování pro Yettiho,…

Věda jménem krematorium: Spálit zemřelého je těžší, než se zdá

20.09.2018 15:40 Lidské tělo je v mnoha ohledech specifické. Z velké části ho tvoří voda, a jeho zpopelnění proto…

Blíží se bouře, jakou lidstvo ještě nezažilo. Experti varují před…

19.09.2018 22:04 Aktualizováno Londýn - V současné době mají meteorologové pět stupňů, kterými určují sílu hurikánu. Zatímco ten…

Unikátní objev: Kanadští těžaři našli 50 tisíc let staré mumie

18.09.2018 21:28 Toronto - Kanadský těžařům se podařil neuvěřitelný objev. V oblasti Klondike, která je proslavená…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama