Jak skutečně vypadal Caesar? Vědci zveřejnili skutečnou podobu nejmocnějšího muže antické historie

Leiden - Vědci provedli pokus o rekonstrukci hlavy římského vůdce pomocí počítačových technologií. Objekt byl představen minulý týden v Národnímu muzeu v nizozemském městě Leiden za účelem podpory nové knihy od archeologa Toma Buijtendorpa. Vzorem pro experiment posloužily busty se zobrazením římského generála a staré římské mince.

Přidejte svůj názor

Gaius Julius Caesar

Mramorové busty pomohli vědcům vytvořit přesný portrét Caesarových rysů. Caesarovo zobrazení na římských mincích posloužilo k vyplnění chybějících částí jako jsou například uši či nos. Obličej byl následně zkonstruován v reálné velikosti a přemístěn do muzea, kde ho může pozorovat veřejnost.

„Nechtěla jsem, aby obličej v reálné velikosti vypadal šťastně nebo přátelsky. Byl to totiž generál a vojevůdce,“ řekla autorka sochy Maja d`Hollosy pro holandské noviny HLN.

zdroj: YouTube

Rekonstrukce také ukazuje nepravidelný tvar hlavy, kterou měl římský vojevůdce v reálném životě. Tento tvar pro vědu zůstává tajemstvím i dodnes. Donedávna vědci tvrdili, že se Caesar narodil prostřednictvím císařského řezu, což by mohlo vysvětlením nepravidelnou formu jeho hlavy.

V Římské říši se ale tyto operace prováděly pouze v případě, že žena byla mrtvá nebo už umírala. Existuje mnoho důkazů, že Caesarova matka Aurelia byla naživu až do synové dospělosti.

Nejpravděpodobnějším vysvětlením je deformace hlavy při porodu. Archeologové, kteří se podíleli na rekonstrukci tvrdí, že hlava byla deformovaná v důsledků přirozených příčin.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Modrá a zelená? Země měla v minulosti úplně jinou barvu

23.10.2018 15:41 Ne nadarmo se Zemi říká modrá planeta. Zhruba 70 procent povrchu tvoří voda a pevnina je většinou,…

VIDEO: Moře ukrývalo tajemství z dob antiky. Něco takového se hned tak…

23.10.2018 15:25 Aktualizováno Mezinárodní tým archeologů objevil na dně Černého moře dosud nejstarší nedotčený vrak antické řecké…

Želva: První válečnou ponorku vynalezl farmář. V akci selhávala

23.10.2018 12:45 Předchůdkyně dnešních bitevních ponorek zvaná Želva byla vynalezena již v 18. století a měla se…

Nečekaný způsob přenosu nemocí: Stačí se dotknout této části těla

23.10.2018 11:07 Jste-li v blízkosti nemocného člověka, většinou se ho snažíte nedotýkat. Za nejhorší pak považujete…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama