Elektřině hrozí konec. Věda hledá alternativy

Praha - S růstem lidské populace a zvýšením energetické náročnosti ekonomiky lidstvo spotřebovává neskutečné množství energie. Víc, než polovina energie pochází z fosilních paliv, jejichž zdroje jsou velmi omezené. Co bude lidstvo dělat až dojdou fosilní zdroje energie?

Přidejte svůj názor

Energetika
doporučujeme

135 miliard tun ropy lidstvo vytěžilo ze zemského povrchu. Tato hodnota se zvyšuje každý den. Fosilní paliva kromě toho mají největší vliv na rostoucí úroveň skleníkových plynů v atmosféře, čímž způsobují globální oteplování a změnu počasí na celém světě. Přechod na obnovitelné zdroje energie je mnohem těžší, než se může zdát na první pohled. Navíc ideální alternativa fosilním palivům neexistuje.

Podle nedávné zprávy Světové energetické rady dnešní ekonomický průmysl prochází obrovskými transformacemi. Změny, které vyžaduje celý svět musí proběhnout na ekonomické, politické a hospodářské úrovni – důvodem je zvyšující se poptávka po energii.

Druhou výzvou pro svět je způsob, jak snížit množství skleníkových plynu uvolňujících se například při těžbě nebo v dopravě. Pokud Země chce myslet ekologičtěji, musí tyto problémy řešit hned. Skleníkové plyny jsou přímo závislé na používaní fosilních paliv. Zde se objevuje dilema – jak snížit množství skleníkových plynu ale přitom dokázat reagovat na zvětšující se potřebu v energii.

Obnovitelné zdroje jako například sluneční či větrná energie mohou naše problémy vyřešit. Tyto typy energie jsou velmi závislé na počasí, což mnohem komplikuje energetickou stabilitu. Věda i v tomhle případě má odpověď – vytvoření obrovské sítě energetických přístrojů, které budou sdílet mezi sebou energií. Velký nedostatek elektřiny momentálně trápí africké země, kde společnost stále využívá zastaralé a neefektivní energetické zdroje, kterými jsou dřevo nebo uhlí.

Největší výzvou je skutečnost, jestli zvládne lidstvo vybudovat globální energetickou síť dřív, než dojdou fosilní paliva. 

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co se s námi děje pár minut před smrtí? S těmito myšlenkami zemřeme

22.07.2019 16:23 Ví, že živí odtud neodejdou. Stejně tak to cítí jejich pacienti. Práce zdravotní sestřičky v…

Jeskyně v Tatrách vydala tisíce let staré tajemství, archeologové jsou…

22.07.2019 15:50 Jeskyně Hučivá diera v Belianských Tatrách na Slovensku byla osídlená v pravěku. Svědčí o tom…

50 let od přistání na Měsíci: Proč se na něj lidstvo desítky let nevrátilo?

21.07.2019 16:55 Aktualizováno Přistání 12 lidí na Měsíci je nejen největší úspěch amerického Národního úřadu pro letectví a…

Nejzáhadnější místo světa vědcům vyráží dech. Ženy samovolně mutují v muže

21.07.2019 11:23 Vesnice Salinas v Dominikánské republice je jediné místo na světě, kde se dívky v průběhu dospívání…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama