Elektřině hrozí konec. Věda hledá alternativy

Praha - S růstem lidské populace a zvýšením energetické náročnosti ekonomiky lidstvo spotřebovává neskutečné množství energie. Víc, než polovina energie pochází z fosilních paliv, jejichž zdroje jsou velmi omezené. Co bude lidstvo dělat až dojdou fosilní zdroje energie?

Přidejte svůj názor

Energetika

135 miliard tun ropy lidstvo vytěžilo ze zemského povrchu. Tato hodnota se zvyšuje každý den. Fosilní paliva kromě toho mají největší vliv na rostoucí úroveň skleníkových plynů v atmosféře, čímž způsobují globální oteplování a změnu počasí na celém světě. Přechod na obnovitelné zdroje energie je mnohem těžší, než se může zdát na první pohled. Navíc ideální alternativa fosilním palivům neexistuje.

Podle nedávné zprávy Světové energetické rady dnešní ekonomický průmysl prochází obrovskými transformacemi. Změny, které vyžaduje celý svět musí proběhnout na ekonomické, politické a hospodářské úrovni – důvodem je zvyšující se poptávka po energii.

Druhou výzvou pro svět je způsob, jak snížit množství skleníkových plynu uvolňujících se například při těžbě nebo v dopravě. Pokud Země chce myslet ekologičtěji, musí tyto problémy řešit hned. Skleníkové plyny jsou přímo závislé na používaní fosilních paliv. Zde se objevuje dilema – jak snížit množství skleníkových plynu ale přitom dokázat reagovat na zvětšující se potřebu v energii.

Obnovitelné zdroje jako například sluneční či větrná energie mohou naše problémy vyřešit. Tyto typy energie jsou velmi závislé na počasí, což mnohem komplikuje energetickou stabilitu. Věda i v tomhle případě má odpověď – vytvoření obrovské sítě energetických přístrojů, které budou sdílet mezi sebou energií. Velký nedostatek elektřiny momentálně trápí africké země, kde společnost stále využívá zastaralé a neefektivní energetické zdroje, kterými jsou dřevo nebo uhlí.

Největší výzvou je skutečnost, jestli zvládne lidstvo vybudovat globální energetickou síť dřív, než dojdou fosilní paliva. 

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Modrá a zelená? Země měla v minulosti úplně jinou barvu

23.10.2018 15:41 Ne nadarmo se Zemi říká modrá planeta. Zhruba 70 procent povrchu tvoří voda a pevnina je většinou,…

VIDEO: Moře ukrývalo tajemství z dob antiky. Něco takového se hned tak…

23.10.2018 15:25 Aktualizováno Mezinárodní tým archeologů objevil na dně Černého moře dosud nejstarší nedotčený vrak antické řecké…

Želva: První válečnou ponorku vynalezl farmář. V akci selhávala

23.10.2018 12:45 Předchůdkyně dnešních bitevních ponorek zvaná Želva byla vynalezena již v 18. století a měla se…

Nečekaný způsob přenosu nemocí: Stačí se dotknout této části těla

23.10.2018 11:07 Jste-li v blízkosti nemocného člověka, většinou se ho snažíte nedotýkat. Za nejhorší pak považujete…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama