Elektřině hrozí konec. Věda hledá alternativy

Praha - S růstem lidské populace a zvýšením energetické náročnosti ekonomiky lidstvo spotřebovává neskutečné množství energie. Víc, než polovina energie pochází z fosilních paliv, jejichž zdroje jsou velmi omezené. Co bude lidstvo dělat až dojdou fosilní zdroje energie?

Přidejte svůj názor

Energetika

135 miliard tun ropy lidstvo vytěžilo ze zemského povrchu. Tato hodnota se zvyšuje každý den. Fosilní paliva kromě toho mají největší vliv na rostoucí úroveň skleníkových plynů v atmosféře, čímž způsobují globální oteplování a změnu počasí na celém světě. Přechod na obnovitelné zdroje energie je mnohem těžší, než se může zdát na první pohled. Navíc ideální alternativa fosilním palivům neexistuje.

Podle nedávné zprávy Světové energetické rady dnešní ekonomický průmysl prochází obrovskými transformacemi. Změny, které vyžaduje celý svět musí proběhnout na ekonomické, politické a hospodářské úrovni – důvodem je zvyšující se poptávka po energii.

Druhou výzvou pro svět je způsob, jak snížit množství skleníkových plynu uvolňujících se například při těžbě nebo v dopravě. Pokud Země chce myslet ekologičtěji, musí tyto problémy řešit hned. Skleníkové plyny jsou přímo závislé na používaní fosilních paliv. Zde se objevuje dilema – jak snížit množství skleníkových plynu ale přitom dokázat reagovat na zvětšující se potřebu v energii.

Obnovitelné zdroje jako například sluneční či větrná energie mohou naše problémy vyřešit. Tyto typy energie jsou velmi závislé na počasí, což mnohem komplikuje energetickou stabilitu. Věda i v tomhle případě má odpověď – vytvoření obrovské sítě energetických přístrojů, které budou sdílet mezi sebou energií. Velký nedostatek elektřiny momentálně trápí africké země, kde společnost stále využívá zastaralé a neefektivní energetické zdroje, kterými jsou dřevo nebo uhlí.

Největší výzvou je skutečnost, jestli zvládne lidstvo vybudovat globální energetickou síť dřív, než dojdou fosilní paliva. 

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Chcete vědět, kdy zemřete? Vědci vám to dokáží spočítat

21.09.2018 14:59 Je mnoho důvodů, proč by člověk mohl chtít vědět, kdy zemře. Ačkoliv taková myšlenka zní spíše jako…

Pozor na léky proti bolesti. Ty, které máme běžně doma, mohou způsobit…

21.09.2018 11:29 Nesteroidní protizánětlivé léky (NSA), které se běžně užívají proti bolesti, by mohly mít více…

Existuje Yetti nebo Lochnesská příšera? Stovky let stará záhada konečně…

20.09.2018 16:51 Sněžný muž, Bigfoot, Vasitri, Nasnas, Čučunaja. To jsou jen některá pojmenování pro Yettiho,…

Věda jménem krematorium: Spálit zemřelého je těžší, než se zdá

20.09.2018 15:40 Lidské tělo je v mnoha ohledech specifické. Z velké části ho tvoří voda, a jeho zpopelnění proto…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama