Elektřině hrozí konec. Věda hledá alternativy

Praha - S růstem lidské populace a zvýšením energetické náročnosti ekonomiky lidstvo spotřebovává neskutečné množství energie. Víc, než polovina energie pochází z fosilních paliv, jejichž zdroje jsou velmi omezené. Co bude lidstvo dělat až dojdou fosilní zdroje energie?

Přidejte svůj názor

Energetika

135 miliard tun ropy lidstvo vytěžilo ze zemského povrchu. Tato hodnota se zvyšuje každý den. Fosilní paliva kromě toho mají největší vliv na rostoucí úroveň skleníkových plynů v atmosféře, čímž způsobují globální oteplování a změnu počasí na celém světě. Přechod na obnovitelné zdroje energie je mnohem těžší, než se může zdát na první pohled. Navíc ideální alternativa fosilním palivům neexistuje.

Podle nedávné zprávy Světové energetické rady dnešní ekonomický průmysl prochází obrovskými transformacemi. Změny, které vyžaduje celý svět musí proběhnout na ekonomické, politické a hospodářské úrovni – důvodem je zvyšující se poptávka po energii.

Druhou výzvou pro svět je způsob, jak snížit množství skleníkových plynu uvolňujících se například při těžbě nebo v dopravě. Pokud Země chce myslet ekologičtěji, musí tyto problémy řešit hned. Skleníkové plyny jsou přímo závislé na používaní fosilních paliv. Zde se objevuje dilema – jak snížit množství skleníkových plynu ale přitom dokázat reagovat na zvětšující se potřebu v energii.

Obnovitelné zdroje jako například sluneční či větrná energie mohou naše problémy vyřešit. Tyto typy energie jsou velmi závislé na počasí, což mnohem komplikuje energetickou stabilitu. Věda i v tomhle případě má odpověď – vytvoření obrovské sítě energetických přístrojů, které budou sdílet mezi sebou energií. Velký nedostatek elektřiny momentálně trápí africké země, kde společnost stále využívá zastaralé a neefektivní energetické zdroje, kterými jsou dřevo nebo uhlí.

Největší výzvou je skutečnost, jestli zvládne lidstvo vybudovat globální energetickou síť dřív, než dojdou fosilní paliva. 

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vědci s nadějí pokukují po moderních technologiích: Pomohou při luštění…

12.12.2018 15:13 Klínové písmo bylo poprvé rozluštěno zhruba před 150 miliony let, přesto dodnes zůstává většina…

Velmi blízko Země proletí kometa. Jak a kdy ji na obloze najdete?

12.12.2018 14:40 Druhá polovina tohoto týdne bude pro milovníky astronomie opravdu vzrušující. V noci ze čtvrtka na…

O kolik stupňů se Země oteplí? Došlo k obratu, experti zveřejnili nové…

11.12.2018 15:25 Vývoj průměrné světové teploty směřuje k výraznému překročení cíle, který před třemi lety vytyčila…

Jak vznikají nové nemoci a jak se šíří? Odkrýváme tajemství pacienta nula

11.12.2018 11:07 Na první pohled se dnes může zdát, že tuberkulóza je v rozvinuté společnosti minulostí. Opak je ale…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama