Alkoholismus jako mužský problém? Vědci mají pro ženy špatné zprávy

Praha - Dodnes se předpokládalo, že alkoholismus je pouze mužský problém. Ve skutečnosti téměř všechny klinické studie o alkoholu byly prováděny výhradně na mužích. Nikdo nezkoumal, jak ovlivňuje alkohol ženské tělo. Vědci ovšem zjistili, že alkohol má odlišný vliv na každé pohlaví – ženy na alkoholu jsou závislejší. Dalším zjištěním je skutečnost, že dopady ženského alkoholismu jsou horší, a to kvůli anatomickému rozdílu mezi pohlavími.

Přidejte svůj názor

Ženy konzumují alkohol čím dál tím víc

Vědecké instituce až dodnes zkoumaly alkoholismus pouze na mužské populaci. Jednak proto, že až donedávna mezi alkoholiky bylo více mužů než žen, a také z toho důvodů, že výsledky výzkumu se mohly zobecnit na celou lidskou populaci.

Moderní věda došla k závěru, že takový krok je určitou diskriminaci vůči ženám. Navíc v dnešní společnosti počet žen závislých na alkoholu roste, takže stále více žen trpí závislostí na alkoholu. Obecně platilo, že pravděpodobnost závislosti na alkoholu je u mužů skoro dvojnásobně vyšší. Toto pravidlo ale neplatí pro ženy narozené v letech 1991 až 2000. Mladší generace žen konzumují alkohol víc než předchozí generace.

Problémem však není jen to, že ženy pijí víc. Výzkumníci totiž zjistili, že těla žen jsou ovlivňována alkoholem odlišně než těla mužů. Ženy produkují menší množství enzymu nazývaného alkoholdehydrogenáza pomáhajícího likvidovat toxické následky při konzumaci alkoholu.  

Mezitím tuk alkohol uchovává v organismu, zatímco voda ho pomáhá rozptýlit. Takže díky přirozeně vyšším hladinám tělesného tuku a nižším hladinám vody následky konzumace alkoholu ženami jsou dramatičtější. Vyšší je i riziko onemocnění jater či srdce. 

Ženský mozek je na alkohol citlivější a následky alkoholové intoxikace bývají mnohem horší než u mužů. Tento faktor je způsobený fyziologickou odlišností mezi pohlavími. Ženské tělo vůči alkoholu je celkově křehčí. Odlišnými jsou i příčiny konzumace alkoholu, které vědci ještě pořád zkoumají.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Eradikace světa? Dvě jsme přežili, další čtyři probíhají v tichosti. Češi…

25.09.2018 17:05 Ani nejmodernější medicína se mnohdy neobejde bez spolupráce úřadů a lidé z celého světa. Zářným…

Kdo je na slavném hanbatém obrazu? Záhada dějin umění je rozluštěna

25.09.2018 16:35 Paříž - Francouzský literární historik tvrdí, že rozluštil jednu z největších záhad dějin umění.…

Naděje pro ochrnuté? Díky implantátu a terapii mohou opět stát a chodit,…

24.09.2018 20:38 Washington - Tři osoby ochrnuté od pasu dolů mohou díky elektrickému stimulátoru implantovanému do…

Člověk jako hříčka přírody? Naše tělo v minulosti neumělo důležitou věc, v…

24.09.2018 18:42 Vědci z Binghamtonské univerzity zkoumali dva miliony let staré lidské fosilie z oblasti…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama