Alkoholismus jako mužský problém? Vědci mají pro ženy špatné zprávy

Praha - Dodnes se předpokládalo, že alkoholismus je pouze mužský problém. Ve skutečnosti téměř všechny klinické studie o alkoholu byly prováděny výhradně na mužích. Nikdo nezkoumal, jak ovlivňuje alkohol ženské tělo. Vědci ovšem zjistili, že alkohol má odlišný vliv na každé pohlaví – ženy na alkoholu jsou závislejší. Dalším zjištěním je skutečnost, že dopady ženského alkoholismu jsou horší, a to kvůli anatomickému rozdílu mezi pohlavími.

Přidejte svůj názor

Ženy konzumují alkohol čím dál tím víc
doporučujeme

Vědecké instituce až dodnes zkoumaly alkoholismus pouze na mužské populaci. Jednak proto, že až donedávna mezi alkoholiky bylo více mužů než žen, a také z toho důvodů, že výsledky výzkumu se mohly zobecnit na celou lidskou populaci.

Moderní věda došla k závěru, že takový krok je určitou diskriminaci vůči ženám. Navíc v dnešní společnosti počet žen závislých na alkoholu roste, takže stále více žen trpí závislostí na alkoholu. Obecně platilo, že pravděpodobnost závislosti na alkoholu je u mužů skoro dvojnásobně vyšší. Toto pravidlo ale neplatí pro ženy narozené v letech 1991 až 2000. Mladší generace žen konzumují alkohol víc než předchozí generace.

Problémem však není jen to, že ženy pijí víc. Výzkumníci totiž zjistili, že těla žen jsou ovlivňována alkoholem odlišně než těla mužů. Ženy produkují menší množství enzymu nazývaného alkoholdehydrogenáza pomáhajícího likvidovat toxické následky při konzumaci alkoholu.  

Mezitím tuk alkohol uchovává v organismu, zatímco voda ho pomáhá rozptýlit. Takže díky přirozeně vyšším hladinám tělesného tuku a nižším hladinám vody následky konzumace alkoholu ženami jsou dramatičtější. Vyšší je i riziko onemocnění jater či srdce. 

Ženský mozek je na alkohol citlivější a následky alkoholové intoxikace bývají mnohem horší než u mužů. Tento faktor je způsobený fyziologickou odlišností mezi pohlavími. Ženské tělo vůči alkoholu je celkově křehčí. Odlišnými jsou i příčiny konzumace alkoholu, které vědci ještě pořád zkoumají.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Londýn bojuje proti nelegální těžbě dřeva, vědci spustili unikátní projekt

21.04.2019 09:50 Ve staré laboratoři Královských botanických zahrad v Kew na západě Londýna vědci pilně pracují na…

Projekt Manhattan? 600 000 lidí netušilo, že byl vypuštěn džin z láhve

19.04.2019 20:41 Aktualizováno Atomová bomba je jedním z nejvýznamnějších vědeckých vynálezů 20. století. Cesta k jejímu…

Nečekaný objev v muzeu: Vědci našli kosti dosud neznámého "obřího lva"

19.04.2019 07:54 Nový druh obřího savce podobného tygrovi či lvovi identifikovali vědci po prozkoumání kostí, které…

Blesky na Marsu? Nejspíš vypadají zcela jinak než pozemské, soudí český…

18.04.2019 16:47 Pokud na Marsu existují blesky, pravděpodobně nevypadají jako ty pozemské. Ve vzduchových vírech…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama