Ryba s plastem? Pojídání plastů hrozí nejen rybám ale i lidem

Queensland - Nejnovější studie zjistila, že ryby pravidelně jí plasty, které nejen vypadají jako jídlo, ale chutnají, a dokonce i zní jako potenciální jídlo. Další studie došla k závěru, že plast spolklo 73 % ryb. Tento ukazatel může znamenat, že i ryba, kterou jste dnes měli k obědu mohla být s plastem.

Přidejte svůj názor

Ryby jí plasty pravidelně, mají na to své důvody
doporučujeme

Vědci kategorizovali nejméně 180 druhů, který pravidelně konzumují plast. Konzumenty plastu mohou být nejrůznorodější jedinci – od malého planktonu až po gigantické velryby. Plastové částice byly kromě toho nalezeny v mušlích a humrech. Každoročně do oceánu putuje zhruba 12,7 milionů tun plastového materiálu a není divu, že ho ryby a další živočichové začínají masově konzumovat.

Důvod pojídaní plastu je jeho množství v oceánu. Například samotný plankton, který je nejběžnější potravou pro mořské druhy, odpovídá velikosti plastových částic ve vodě. Pokud se nějaká plastová částice dostane do velikosti jako plankton, ryba jí stoprocentně sní. Většina zvířat kromě toho plasty speciálně vyhledává jako potravu.

Některé plasty obsahují látky, které mohou lákat ryby či například ptáky. V případě želv je plast velice přitažlivý jenom díky svému vizuálnímu výhledu. Australská studie z univerzity v Queenslandu zjistila, že plastové preference se liší mezi druhy. Želvy dávají přednost bílému plastu, zatímco mořští ptáci preferují červený plast.

 Kromě vzhledu je taky důležitá echolokace plastu. Mnoho mořských zvířat se řídí specifickými zvukovými vlnami, které vyzařuje plankton ale i plasty. Vědci nelezli mrtvé velryby, které v žaludku měly plastové pytle, části z automobilů a jiné lidské odpady. Pravděpodobně, že jejích echolokace chybně identifikuje tyto předměty jako jídlo. 

Plasty mohou mít formu, jak velkých pevných částí, tak i mikrovláken. Menším částicím se nejde vyhnout. V současnosti v oceánech vznikají celé plastové kontinenty, jejichž počet roste každým rokem. OSN odhaduje, že 40 procent mořských savců a 44 procent druhů vodního ptactva trpí pozřením mořského odpadu. Plastový odpad zabíjí každý rok víc a víc živočichů.

 

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Londýn bojuje proti nelegální těžbě dřeva, vědci spustili unikátní projekt

21.04.2019 09:50 Ve staré laboratoři Královských botanických zahrad v Kew na západě Londýna vědci pilně pracují na…

Projekt Manhattan? 600 000 lidí netušilo, že byl vypuštěn džin z láhve

19.04.2019 20:41 Aktualizováno Atomová bomba je jedním z nejvýznamnějších vědeckých vynálezů 20. století. Cesta k jejímu…

Nečekaný objev v muzeu: Vědci našli kosti dosud neznámého "obřího lva"

19.04.2019 07:54 Nový druh obřího savce podobného tygrovi či lvovi identifikovali vědci po prozkoumání kostí, které…

Blesky na Marsu? Nejspíš vypadají zcela jinak než pozemské, soudí český…

18.04.2019 16:47 Pokud na Marsu existují blesky, pravděpodobně nevypadají jako ty pozemské. Ve vzduchových vírech…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama