Ryba s plastem? Pojídání plastů hrozí nejen rybám ale i lidem

Queensland - Nejnovější studie zjistila, že ryby pravidelně jí plasty, které nejen vypadají jako jídlo, ale chutnají, a dokonce i zní jako potenciální jídlo. Další studie došla k závěru, že plast spolklo 73 % ryb. Tento ukazatel může znamenat, že i ryba, kterou jste dnes měli k obědu mohla být s plastem.

Přidejte svůj názor

Ryby jí plasty pravidelně, mají na to své důvody

Vědci kategorizovali nejméně 180 druhů, který pravidelně konzumují plast. Konzumenty plastu mohou být nejrůznorodější jedinci – od malého planktonu až po gigantické velryby. Plastové částice byly kromě toho nalezeny v mušlích a humrech. Každoročně do oceánu putuje zhruba 12,7 milionů tun plastového materiálu a není divu, že ho ryby a další živočichové začínají masově konzumovat.

Důvod pojídaní plastu je jeho množství v oceánu. Například samotný plankton, který je nejběžnější potravou pro mořské druhy, odpovídá velikosti plastových částic ve vodě. Pokud se nějaká plastová částice dostane do velikosti jako plankton, ryba jí stoprocentně sní. Většina zvířat kromě toho plasty speciálně vyhledává jako potravu.

Některé plasty obsahují látky, které mohou lákat ryby či například ptáky. V případě želv je plast velice přitažlivý jenom díky svému vizuálnímu výhledu. Australská studie z univerzity v Queenslandu zjistila, že plastové preference se liší mezi druhy. Želvy dávají přednost bílému plastu, zatímco mořští ptáci preferují červený plast.

 Kromě vzhledu je taky důležitá echolokace plastu. Mnoho mořských zvířat se řídí specifickými zvukovými vlnami, které vyzařuje plankton ale i plasty. Vědci nelezli mrtvé velryby, které v žaludku měly plastové pytle, části z automobilů a jiné lidské odpady. Pravděpodobně, že jejích echolokace chybně identifikuje tyto předměty jako jídlo. 

Plasty mohou mít formu, jak velkých pevných částí, tak i mikrovláken. Menším částicím se nejde vyhnout. V současnosti v oceánech vznikají celé plastové kontinenty, jejichž počet roste každým rokem. OSN odhaduje, že 40 procent mořských savců a 44 procent druhů vodního ptactva trpí pozřením mořského odpadu. Plastový odpad zabíjí každý rok víc a víc živočichů.

 

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Paměť o nás prozrazuje víc, než si myslíme

20.10.2018 16:04 Aktualizováno Často si jsme jisti tím, na co si vzpomínáme, ale paměť není vždy docela důvěryhodná. Vědci…

Droga hipíků je zpět: Co může LSD vyléčit? Začínají nové pokusy

20.10.2018 09:26 Droga LSD, těsně spojená s hnutím hippies, si znovu pomalu nalézá svou cestu v lékařském výzkumu…

Zkoumat Merkur se při společné misi vydaly dvě sondy ESA a Jaxa

20.10.2018 04:51 Z kosmodromu Evropské kosmické agentury (ESA) Kourou ve Francouzské Guyaně odstartovala dnes časně…

Tajemství zraku Leonarda da Vinci? Lékaři mají zajímavou hypotézu

19.10.2018 22:20 Aktualizováno Renesanční umělec, vynálezce a vzdělanec Leonardo da Vinci zřejmě trpěl oční vadou, která mu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama