Tajemství vesmíru? Mléčná dráha je plná toxické mastnoty a tuku

Vesmír je temné a studené místo - a ve většině částí galaxie je zřejmě dosti lepkavý. Mléčná dráha je totiž podle experetů plná toxické a lepkavé mastnoty

Přidejte svůj názor 5 komentářů

vesmír, Mléčná dráha: „Mliečná dráha nad Salašom Zbojská“, autor: Ondrej Králik

Mezi prachem, sazemi a elektromagnetickým zářením je v Mléčné dráze i toxická mastnota. Jde vlastně o olejovou formu uhlíku vázaného na vodík nazývaného alifatický uhlík. Jde o jeden z několika druhů uhlíku uniklého do prázdného vesmíru zářením hvězd a může být jednou z klíčových složek tvorby nových hvězd a planet.

Kolik přesně mastnoty se ve vesmíru nachází? Vědci to nevěděli úplně jistě, ale nová studie zveřejněná v časopise Monthly Notices of the Royal Astronomical Society  nastiňuje možnou odpověď. Jde o dost mastnoty na to, aby zašpinila čelní sklo na vesmírné lodi.

Podle týmu astronomů z University of New South Wales (UNSW) v Austrálii a univerzity Ege v Turecku může ve vesmíru být pětkrát více vesmírného tuku, který proniká přes Mléčnou dráhu, než uváděly předchozí odhady. Výzkumníci zjistili, že v naší galaxii může být kolem 11 miliard bilionů miliard tun molekul uhlíku.

"Je špinavá, pravděpodobně toxická a vzniká pouze v prostředí mezihvězdného prostoru - a v naší laboratoři," vysvětlil vědec Tim Schmidt. 

Výzkumníci zjistili, že na každý 1 milion atomů vodíku připadá přibližně 100 atomů vesmírné mastnoty, což představuje množství mezi čtvrtinou a polovinou mezihvězdného uhlíku v galaxii. Tato informace by mohla vědcům pomoci lépe pochopit celou naši galaxii.

Uhlík je jedním ze základní stavebních kamenů života, takže znalost toho, kolik uhlíku je k dispozici v různých formách v mezihvězdném prostředí, by mohla poskytnout vědcům pomoci ve zkoumání toho, zda se mohly vytvořit, nebo se již vytvořily, jiné životně důležité sluneční soustavy v Mléčné cestě.

Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lék na cukrovku? Možná ho máme už přes 100 let, jen jsme si toho nevšimli

20.10.2018 21:50 Aktualizováno I když je to vice než 100 let co byla vakcína Calmette-Guerin (taky známý pod zkratkou BCG)…

Kde vypuknou války o vodu? Svět se řítí do katastrofy, spočítal algoritmus

20.10.2018 19:50 Aktualizováno Vědci se za pomocí navrženého algoritmu pokusili zmapovat, které světové oblasti jsou nejvíce…

Paměť o nás prozrazuje víc, než si myslíme

20.10.2018 16:04 Aktualizováno Často si jsme jisti tím, na co si vzpomínáme, ale paměť není vždy docela důvěryhodná. Vědci…

Droga hipíků je zpět: Co může LSD vyléčit? Začínají nové pokusy

20.10.2018 09:26 Droga LSD, těsně spojená s hnutím hippies, si znovu pomalu nalézá svou cestu v lékařském výzkumu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama