Neuvěřitelný objev na Marsu: Existoval na povrchu rudé planety život?

Vlastní vozítko Curiosity už 5 let zkoumá povrch rudé planety. Díky této úžasné americké sondě se podařilo získat vzorky skal z Marsu a zjistit, že tyto horniny obsahují organické látky. A proto otázka výzkumníků zní, jestli kdysi na povrchu Marsu existoval život?

Přidejte svůj názor 11 komentářů

Mars alias "Rudá planeta"
doporučujeme

Organické látky tj. látky, které jsou charakteristické pro živé organismy - jsou sestavené na bázi uhlíku, který je poměrně trvalým a přizpůsobivým prvkem. A právě takovéhle látky se našly ve vzorcích skal z kráteru Gale. Vědci odhadují věk hornin na 3,5 mld let. Tenhle neuvěřitelný objev byl popsán v časopise „Science” a také o něm informuje NASA.

Výzkum je podporován speciálním zařízením - Sample Analysis at Mars (SAM), který má za cíl ihned analyzovat složení všech látek, jaké se mohou objevit na povrchu rudé planety. Vzorky byly zahřáty do teploty 860 stupňů Celsia a v plynu, který z látky vyprchával během reakce, se podařilo stroji zachytit už dříve zmíněné organické látky.

Existuje teorie, že organické látky byly na Zemi přenesené z kosmu pomocí meteoritů, nebo komet, co by znamenalo, že Země nebyla a není jedinou obydlenou planetou v celém vesmíru. To by znamenalo, že teorie panspermie - hypotéza o vzniku života, je pravdivá.

Člověk postupně dobývá vesmír a odhaluje jeho tajemství. Každý malý objev nám dovoluje něco málo zjistit o našem původu. Nesmíme ale zapomínat, že cesta bude ještě dlouhá, ale drobnými krůčky se přibližujeme k pravdě.  

Loading...
Vstupte do diskuze (11)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mýtus, či pravda: Má Měsíc vliv na naše zdraví?

14.12.2019 17:56 Aktualizováno Měsíc prý ovlivňuje náš život různými způsoby, ačkoli světlo Luny představuje jen 0,00025 procenta…

Bolest jako proces v hlavě. Můžeme ji ovlivnit a potlačit?

14.12.2019 11:59 Veškerá bolest je skutečná, ale je také pravda, že je „způsobena mozkem“ a že nad ní můžeme mít…

Budou padat hvězdy. Geminidy mají být nejviditelnější v noci na neděli

14.12.2019 07:53 V noci ze soboty na neděli v Česku nastanou nejlepší podmínky pro pozorování každoročního…

Čech vyfotil mlhovinu Temný žralok, je vzdálená 650 světelných let

13.12.2019 16:47 Český astrofotograf Jan Veleba zachytil mlhovinu v souhvězdí Kéfea, které je 650 světelných let…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama