Neuvěřitelný objev na Marsu: Existoval na povrchu rudé planety život?

Vlastní vozítko Curiosity už 5 let zkoumá povrch rudé planety. Díky této úžasné americké sondě se podařilo získat vzorky skal z Marsu a zjistit, že tyto horniny obsahují organické látky. A proto otázka výzkumníků zní, jestli kdysi na povrchu Marsu existoval život?

Přidejte svůj názor 11 komentářů

Mars alias "Rudá planeta"

Organické látky tj. látky, které jsou charakteristické pro živé organismy - jsou sestavené na bázi uhlíku, který je poměrně trvalým a přizpůsobivým prvkem. A právě takovéhle látky se našly ve vzorcích skal z kráteru Gale. Vědci odhadují věk hornin na 3,5 mld let. Tenhle neuvěřitelný objev byl popsán v časopise „Science” a také o něm informuje NASA.

Výzkum je podporován speciálním zařízením - Sample Analysis at Mars (SAM), který má za cíl ihned analyzovat složení všech látek, jaké se mohou objevit na povrchu rudé planety. Vzorky byly zahřáty do teploty 860 stupňů Celsia a v plynu, který z látky vyprchával během reakce, se podařilo stroji zachytit už dříve zmíněné organické látky.

Existuje teorie, že organické látky byly na Zemi přenesené z kosmu pomocí meteoritů, nebo komet, co by znamenalo, že Země nebyla a není jedinou obydlenou planetou v celém vesmíru. To by znamenalo, že teorie panspermie - hypotéza o vzniku života, je pravdivá.

Člověk postupně dobývá vesmír a odhaluje jeho tajemství. Každý malý objev nám dovoluje něco málo zjistit o našem původu. Nesmíme ale zapomínat, že cesta bude ještě dlouhá, ale drobnými krůčky se přibližujeme k pravdě.  

Vstupte do diskuze (11)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mít dvojče-bratra je pro dívky špatné? Nová studie vyvolala poprask

22.03.2019 09:59 Pokud má dívka bratra-dvojče, poškozuje to nejen její školní výsledky a budoucí pracovní pozici,…

Cena ropy klesá, ale benzín je stále drahý: Trhu s ropou nikdo nerozumí

22.03.2019 09:28 Vědci zkoumali změny na trhu s ropou způsobené získáváním suroviny z břidlice. Ceny ropy se vymkly…

Čeští vědci vytvořili přepínač DNA, může pomoci v boji s nemocemi

21.03.2019 19:52 Aktualizováno Čeští vědci vytvořili umělý přepínač DNA, který by do budoucna mohl pomoci třeba v boji s nemocemi.…

Čeští vědci spojují síly. Tentokrát v oblasti umělé inteligence

21.03.2019 17:39 V Česku vznikla iniciativa AICZECHIA, která spojuje česká pracoviště a týmy zapojené do výzkumu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama