Neuvěřitelný objev na Marsu: Existoval na povrchu rudé planety život?

Vlastní vozítko Curiosity už 5 let zkoumá povrch rudé planety. Díky této úžasné americké sondě se podařilo získat vzorky skal z Marsu a zjistit, že tyto horniny obsahují organické látky. A proto otázka výzkumníků zní, jestli kdysi na povrchu Marsu existoval život?

Přidejte svůj názor 11 komentářů

Mars alias "Rudá planeta"

Organické látky tj. látky, které jsou charakteristické pro živé organismy - jsou sestavené na bázi uhlíku, který je poměrně trvalým a přizpůsobivým prvkem. A právě takovéhle látky se našly ve vzorcích skal z kráteru Gale. Vědci odhadují věk hornin na 3,5 mld let. Tenhle neuvěřitelný objev byl popsán v časopise „Science” a také o něm informuje NASA.

Výzkum je podporován speciálním zařízením - Sample Analysis at Mars (SAM), který má za cíl ihned analyzovat složení všech látek, jaké se mohou objevit na povrchu rudé planety. Vzorky byly zahřáty do teploty 860 stupňů Celsia a v plynu, který z látky vyprchával během reakce, se podařilo stroji zachytit už dříve zmíněné organické látky.

Existuje teorie, že organické látky byly na Zemi přenesené z kosmu pomocí meteoritů, nebo komet, co by znamenalo, že Země nebyla a není jedinou obydlenou planetou v celém vesmíru. To by znamenalo, že teorie panspermie - hypotéza o vzniku života, je pravdivá.

Člověk postupně dobývá vesmír a odhaluje jeho tajemství. Každý malý objev nám dovoluje něco málo zjistit o našem původu. Nesmíme ale zapomínat, že cesta bude ještě dlouhá, ale drobnými krůčky se přibližujeme k pravdě.  

Vstupte do diskuze (11)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Do brněnské pobočce kosmického inkubátoru vstoupily první dvě firmy

12.11.2018 20:43 Do brněnské pobočky inkubátoru Evropské kosmické agentury ESA BIC(Business Incubation Centre)…

Migrace je nebezpečná? Vědci zveřejnili alarmující studii

12.11.2018 18:11 Aktualizováno Stěhování do nové země může být náročné nejen pro nás, ale i pro naše bakterie . Nová studie…

Prospali jsme možnost útěku ze Země? Obyvatelnou planetu jsme měli hned…

12.11.2018 10:39 Venuše je vedle Marsu náš nejbližší soused a přitom jedna z nejhorších planet, kterou známe. Panují…

Zemi hrozí do roku 2100 katastrofa. Ani zdraví lidé ji nezvládnou

11.11.2018 22:30 Aktualizováno Do konce tohoto století mohou některé části země prožít vedra tak veliká, že je lidský organismus…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama