Neuvěřitelný objev na Marsu: Existoval na povrchu rudé planety život?

Vlastní vozítko Curiosity už 5 let zkoumá povrch rudé planety. Díky této úžasné americké sondě se podařilo získat vzorky skal z Marsu a zjistit, že tyto horniny obsahují organické látky. A proto otázka výzkumníků zní, jestli kdysi na povrchu Marsu existoval život?

Přidejte svůj názor 11 komentářů

Mars alias

Organické látky tj. látky, které jsou charakteristické pro živé organismy - jsou sestavené na bázi uhlíku, který je poměrně trvalým a přizpůsobivým prvkem. A právě takovéhle látky se našly ve vzorcích skal z kráteru Gale. Vědci odhadují věk hornin na 3,5 mld let. Tenhle neuvěřitelný objev byl popsán v časopise „Science” a také o něm informuje NASA.

Výzkum je podporován speciálním zařízením - Sample Analysis at Mars (SAM), který má za cíl ihned analyzovat složení všech látek, jaké se mohou objevit na povrchu rudé planety. Vzorky byly zahřáty do teploty 860 stupňů Celsia a v plynu, který z látky vyprchával během reakce, se podařilo stroji zachytit už dříve zmíněné organické látky.

Existuje teorie, že organické látky byly na Zemi přenesené z kosmu pomocí meteoritů, nebo komet, co by znamenalo, že Země nebyla a není jedinou obydlenou planetou v celém vesmíru. To by znamenalo, že teorie panspermie - hypotéza o vzniku života, je pravdivá.

Člověk postupně dobývá vesmír a odhaluje jeho tajemství. Každý malý objev nám dovoluje něco málo zjistit o našem původu. Nesmíme ale zapomínat, že cesta bude ještě dlouhá, ale drobnými krůčky se přibližujeme k pravdě.  

Vstupte do diskuze (11)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Chcete vědět, kdy zemřete? Vědci vám to dokáží spočítat

21.09.2018 22:05 Aktualizováno Je mnoho důvodů, proč by člověk mohl chtít vědět, kdy zemře. Ačkoliv taková myšlenka zní spíše jako…

Pozor na léky proti bolesti. Ty, které máme běžně doma, mohou způsobit…

21.09.2018 11:29 Nesteroidní protizánětlivé léky (NSA), které se běžně užívají proti bolesti, by mohly mít více…

Existuje Yetti nebo Lochnesská příšera? Stovky let stará záhada konečně…

20.09.2018 16:51 Sněžný muž, Bigfoot, Vasitri, Nasnas, Čučunaja. To jsou jen některá pojmenování pro Yettiho,…

Věda jménem krematorium: Spálit zemřelého je těžší, než se zdá

20.09.2018 15:40 Lidské tělo je v mnoha ohledech specifické. Z velké části ho tvoří voda, a jeho zpopelnění proto…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama