Nález nevyčíslitelné hodnoty? Archeologové vykopali nejstarší kopii jednoho z nejdůležitějších příběhů lidské historie

V sutinách starobylého řeckého chrámu archeologové objevili nejstarší fyzickou kopii jednoho z největších příběhů, který lidstvo zná. Řecké ministerstvo kultury oznámilo objev nejstaršího písemného úryvku z Homérovy Odyssey.

Přidejte svůj názor

destička nalezená v Řecku obsahuje několik veršů z Homérovy Odyssey

Počáteční analýza desky naznačuje, že vznikla asi ve třetím století před naším letopočtem během římské éry. Vědecký tým ale ještě její původ musí potvrdit pomocí vědeckých technik.

Jílová tabulka, na které je vyryto 13 veršů, byla objevena u zničeného Diova chrámu ve starobylé řecké Olympii během tříletého výkopu. Tento velký chrám byl také domovem legendární Feidiovy sochy Dia v Olympii – obřího a dnes již zničeného kolosu, který je považován za jeden ze sedmi divů starověkého světa.

Odyssea je nadčasový příběh. Uvádí se, že Homér složil báseň na konci 8. století před naším letopočtem, a jde o druhé nejstarší existující dílo západní literatury - prvenství drží další Homérův epos Illias. Vypráví příběh komplikovaného hrdiny Odyssea, krále Ithaky, který po desetileté válce a pádu Tróji strávil 10 let na cestách po moři, aby se dostal domů do svého království a za svou manželkou a synem.

Dílo ale představuje mnohem víc než příběh o dobrodružství jednoho člověka. 112 111 veršů rozdělených do 24 zpěvů také dokumentuje velké historické události jako byla Trojská válka a pád Tróji, ke kterému došlo ve 13. století před naším letopočtem. Z tohoto důvodu má tento příběh i velký historický význam. „Hodně z toho, co víme o historii, politice, kultuře a mytologii Řecka, vychází z příběhů a soubojů Homérových hrdinů s bohy a mytologickými zvířaty,“ připomíná server IFL Science.

Homér - pokud skutečně existoval - ve skutečnosti nepopisoval příběh stejným způsobem, jakým vznikají dnešní knihy. Příběh byl s největší pravděpodobností složen z orálně předávaných příběhů a pravděpodobně byl spíše určen k vyprávění než ke čtení. 

Tento nový objev je důležitý, protože se zatím nejvíce blíží původnímu příběhu, nebo alespoň té verzi, která byla poprvé písemně zaznamenána. Stejně jako u většiny příběhů vyprávěných a předaných ústně, je totiž velmi pravděpodobné, že se příběh s každým přepisováním mírně změnil.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

17 znamení podle kterých se pozná, že jste chytří

17.11.2018 19:32 Aktualizováno Hlupák je přesvědčen o vlastní chytrosti, zatímco chytrý člověk o tom pochybuje, zní stará moudrost…

Proč nejsou na Merkuru sopečné kužely? Čeští vědci našli odpověď

16.11.2018 17:29 Nepřítomnost atmosféry a slabší gravitace ovlivňuje dráhu letu částic vyvržené lávy při sopečné…

Kolik váží kilo? Změna definice byla snem desítky let, říká český metrolog

16.11.2018 16:08 Změna definice kilogramu byla snem posledních 60 až 70 let, dříve se ji ale technicky nepodařilo…

Lidstvu hrozí katastrofa? Do roku 2050 může oslepnout až miliarda lidí

16.11.2018 09:42 Podle studie australských vědců může v roce 2050 chodit po světě miliarda slepých lidí. Ztráta…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama