Nález nevyčíslitelné hodnoty? Archeologové vykopali nejstarší kopii jednoho z nejdůležitějších příběhů lidské historie

V sutinách starobylého řeckého chrámu archeologové objevili nejstarší fyzickou kopii jednoho z největších příběhů, který lidstvo zná. Řecké ministerstvo kultury oznámilo objev nejstaršího písemného úryvku z Homérovy Odyssey.

Přidejte svůj názor

destička nalezená v Řecku obsahuje několik veršů z Homérovy Odyssey

Počáteční analýza desky naznačuje, že vznikla asi ve třetím století před naším letopočtem během římské éry. Vědecký tým ale ještě její původ musí potvrdit pomocí vědeckých technik.

Jílová tabulka, na které je vyryto 13 veršů, byla objevena u zničeného Diova chrámu ve starobylé řecké Olympii během tříletého výkopu. Tento velký chrám byl také domovem legendární Feidiovy sochy Dia v Olympii – obřího a dnes již zničeného kolosu, který je považován za jeden ze sedmi divů starověkého světa.

Odyssea je nadčasový příběh. Uvádí se, že Homér složil báseň na konci 8. století před naším letopočtem, a jde o druhé nejstarší existující dílo západní literatury - prvenství drží další Homérův epos Illias. Vypráví příběh komplikovaného hrdiny Odyssea, krále Ithaky, který po desetileté válce a pádu Tróji strávil 10 let na cestách po moři, aby se dostal domů do svého království a za svou manželkou a synem.

Dílo ale představuje mnohem víc než příběh o dobrodružství jednoho člověka. 112 111 veršů rozdělených do 24 zpěvů také dokumentuje velké historické události jako byla Trojská válka a pád Tróji, ke kterému došlo ve 13. století před naším letopočtem. Z tohoto důvodu má tento příběh i velký historický význam. „Hodně z toho, co víme o historii, politice, kultuře a mytologii Řecka, vychází z příběhů a soubojů Homérových hrdinů s bohy a mytologickými zvířaty,“ připomíná server IFL Science.

Homér - pokud skutečně existoval - ve skutečnosti nepopisoval příběh stejným způsobem, jakým vznikají dnešní knihy. Příběh byl s největší pravděpodobností složen z orálně předávaných příběhů a pravděpodobně byl spíše určen k vyprávění než ke čtení. 

Tento nový objev je důležitý, protože se zatím nejvíce blíží původnímu příběhu, nebo alespoň té verzi, která byla poprvé písemně zaznamenána. Stejně jako u většiny příběhů vyprávěných a předaných ústně, je totiž velmi pravděpodobné, že se příběh s každým přepisováním mírně změnil.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Izraelci budou měřit množství plastů v moři, využijí k tomu zvláštní…

20.02.2019 09:25 Izraelští vědci v nově publikované studii informovali o svém záměru využít mořské živočichy sumky…

Česko jako vědecká velmoc? Ze schválených peněz se vyčerpalo 99 procent

18.02.2019 12:30 Ze schválených 33,8 miliardy korun ze státního rozpočtu na vědu, výzkum a inovace pro rok 2018 se…

Můžeme zničit planetu? Nejsilnější explozi na světě se nevyrovná ani…

17.02.2019 16:24 Výbuchy a ohnivé exploze tvoří dnes jednu z hlavních složek hollywoodských trháků. Aby taky ne,…

Vědci vytváří živý Jurský park. Dinosauři budou po Zemi chodit za pět let

11.02.2019 17:04 Během pouhých pěti až deseti let budou Zemi obývat skuteční dinosauři. Tvrdí to skupina genetiků a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama