Nález nevyčíslitelné hodnoty? Archeologové vykopali nejstarší kopii jednoho z nejdůležitějších příběhů lidské historie

V sutinách starobylého řeckého chrámu archeologové objevili nejstarší fyzickou kopii jednoho z největších příběhů, který lidstvo zná. Řecké ministerstvo kultury oznámilo objev nejstaršího písemného úryvku z Homérovy Odyssey.

Přidejte svůj názor

destička nalezená v Řecku obsahuje několik veršů z Homérovy Odyssey

Počáteční analýza desky naznačuje, že vznikla asi ve třetím století před naším letopočtem během římské éry. Vědecký tým ale ještě její původ musí potvrdit pomocí vědeckých technik.

Jílová tabulka, na které je vyryto 13 veršů, byla objevena u zničeného Diova chrámu ve starobylé řecké Olympii během tříletého výkopu. Tento velký chrám byl také domovem legendární Feidiovy sochy Dia v Olympii – obřího a dnes již zničeného kolosu, který je považován za jeden ze sedmi divů starověkého světa.

Odyssea je nadčasový příběh. Uvádí se, že Homér složil báseň na konci 8. století před naším letopočtem, a jde o druhé nejstarší existující dílo západní literatury - prvenství drží další Homérův epos Illias. Vypráví příběh komplikovaného hrdiny Odyssea, krále Ithaky, který po desetileté válce a pádu Tróji strávil 10 let na cestách po moři, aby se dostal domů do svého království a za svou manželkou a synem.

Dílo ale představuje mnohem víc než příběh o dobrodružství jednoho člověka. 112 111 veršů rozdělených do 24 zpěvů také dokumentuje velké historické události jako byla Trojská válka a pád Tróji, ke kterému došlo ve 13. století před naším letopočtem. Z tohoto důvodu má tento příběh i velký historický význam. „Hodně z toho, co víme o historii, politice, kultuře a mytologii Řecka, vychází z příběhů a soubojů Homérových hrdinů s bohy a mytologickými zvířaty,“ připomíná server IFL Science.

Homér - pokud skutečně existoval - ve skutečnosti nepopisoval příběh stejným způsobem, jakým vznikají dnešní knihy. Příběh byl s největší pravděpodobností složen z orálně předávaných příběhů a pravděpodobně byl spíše určen k vyprávění než ke čtení. 

Tento nový objev je důležitý, protože se zatím nejvíce blíží původnímu příběhu, nebo alespoň té verzi, která byla poprvé písemně zaznamenána. Stejně jako u většiny příběhů vyprávěných a předaných ústně, je totiž velmi pravděpodobné, že se příběh s každým přepisováním mírně změnil.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kde leží nejstarší pyramida na světě? Na Egpyt zapomeňte, říkají vědci

18.12.2018 12:50 Tým indonéských vědců nadále věří, že se jim podařilo odhalit nejstarší pyramidovitou stavbu na…

Případ jako z Dr. House: Matka se synem záhadně onemocněli, lékaři nemohli…

18.12.2018 09:59 Americký magazín tropické medicíny a hygieny informoval o podivném případu, který se odehrál v Číně…

Projděte fotonovým tunelem. Už tento pátek

17.12.2018 20:13 V pátek 21. prosince ve 23.23 našeho času se Slunce na pozemské obloze dostane do nejjižnějšího…

Pozor na běžné léky proti bolesti, mohou způsobit vážné zdravotní…

17.12.2018 11:09 Nesteroidní protizánětlivé léky (NSA), které se běžně užívají proti bolesti, by mohly mít více…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama