Vědci zjistili, co s lidmi dělají vztahy. Tohle ale nečekali ani v nejdivočejších snech

Žijete v dlouhodobě mizerném manželství, či třeba jenom vztahu, z něhož nechcete odejít, ať už kvůli dětem, či tlaku okolí? Pokud sami sobě na tuto otázku odpovíte kladně, pak zbystřete! Podle psychologů, kteří zkoumali 373 párů žijících více, než 16 let ve společné domácnosti, kde jim to neklapalo, se následky vztahu udržovaného za každou cenu výrazně projevují na zdraví obou partnerů, zejména mužů. Informoval o tom britský deník The Guardian.

Přidejte svůj názor 1 komentář

manželství

Odborná veřejnost se obecně shoduje na tom, že špatné manželství s velmi často opakovanými hádkami může může mít závažné dopady na lidské zdraví. Výzkumy univerzit v Nevadě a Michiganu, kteří zkoumali vzorek 373 heterosexuálních párů, které se dlouhodobě nedokáží shodnout na ničem, ať už jde o děti, majetek, peníze a volnočasové aktivity, hovoří jasně! V párech, které takové znaky vykazovaly, se zároveň ukázaly i větší tendence k různým zdravotním komplikacím.

"Zabývali jsme se manželstvími v prvních 16 letech od svatby a srovnávali jsme zdravotní stav žen a mužů, kterým to ve vztahu často skřípe, s jejich protějšky, kteří žijí ve spokojeném manželství," řekla Rosie Shroutová během prezentace předběžných výsledků studie na konferenci Mezinárodní asociace pro výzkum vztahů v Coloradu

Průzkum došel k závěru, že se manželské konflikty projevují neblaze na zdravotním stavu obou manželů, přičemž muži vykázali diametrálně větší sklony k různým onemocněním, než ženy. Dalo by se to tedy interpretovat tak, že by mužští, kteří se často hádají se svými manželkami, měli v zájmu svého vlastního zdraví z takového vztahu okamžitě utéct. Páry mající takříkajíc italskou domácnost zároveň přiznaly, že se jim po vstupu do konfliktního manželství objevily různé zdravotní komplikace, které nikdo z partnerů za svobodna neměl.

Zdravotní stav se neměřil pouze podle toho, jestli lidé mající problémy ve vztahu trpí onemocněními typu cukrovka, roztroušená skleróza, maniodepresivní psychóza apod. Hodnotilo se i to, v jakém stavu stávají znesváření manželé do práce, zda mají kvalitní spánek, či zda mají pocit nějaké seberealizace. Hodnotilo se nejen fyzické, nýbrž i duševní zdrav. Otázky se týkaly i pocitů nervozity, nervozity a bolestí hlavy. 

Časté konflikty ve vztahu mají zničující dopady na psychiku manželů, což se časem začne projevovat i na fyzickém zdraví. Přejídání se, nechutenství a zvýšené uvolňování stresových hormonů působí velmi neblaze na oběhový systém, nervovou soustavu a imunitu. Slovo "časté konflitky" použity záměrně, protože i v tom nejlepším manželství občas nastanou situace, kdy se oba partneři nedokáží na něčem shodnout. Mluvíme tedy o situacích, které jsou téměř na pořadu dne.

"Až dosud se všichni shodovali na tom, že lidé žijící v trvalém manželském vztahu mají tendenci žít déle a být zdravější, než rozvedení, ovdovělí, nebo single. Nejnovější studie ale své závěry mění a naopak, že manželství nemusí nutně znamenat recept na lepší zdravotní kondici. Neshody a roztržky ve vztahu se mohou na zdraví podepsat úplně stejně, jako kouření a nadměrné užívání alkoholu," vysvětluje Shroutová

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

O kolik stupňů se Země oteplí? Došlo k obratu, experti zveřejnili nové…

11.12.2018 15:25 Vývoj průměrné světové teploty směřuje k výraznému překročení cíle, který před třemi lety vytyčila…

Jak vznikají nové nemoci a jak se šíří? Odkrýváme tajemství pacienta nula

11.12.2018 11:07 Na první pohled se dnes může zdát, že tuberkulóza je v rozvinuté společnosti minulostí. Opak je ale…

Vědci rozluštili tajemství ukryté hluboko pod oceány. Nikdo živý by se…

09.12.2018 15:40 Naše planeta je z velké části tvořená vodou. Ta zabírá nejen 71 procent povrchu, ale je také ukrytá…

Jak "zní" Mars? Sonda InSight poslala historicky první zvukový záznam

07.12.2018 22:25 Americká sonda InSight, která na konci listopadu přistála na Marsu, vyslala na Zemi první zvukový…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama