Nejhrozivější dinosaurus v historii: Stroj na zabíjení strčil do kapsy i Tyrannosaura

Říká se, že největším a nejstrašnějším tvorem, který kdy chodil po Zemi, byl Tyrannosaurus Rex. K jeho úspěchu přispěla řada filmů i knih, které se ale jen málokdy zakládají na pravdě. Ve skutečnosti totiž nebyl Tyrannosaurus ani tím největším, ani nejdravějším dinosaurem. Tuto pozici zaujímá někdo úplně jiný.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Tyrannosaurus Rex versus Spinosaurus, velikostní rozdíl relativně odpovídá skutečnosti

Zřejmě nejvíce se o úspěch Tyrannosaura zasloužil film Jurský park slavného režiséra Stevena Spielberga, který byl natočen na motivy stejnojmenné knihy amerického spisovatele Michaela Crichtona.

Film vyobrazuje Tyrannosaura jako nelítostnou a krvelačnou mašinu na zabíjení, před kterou je prakticky nemožné utéct. Pomineme-li, že řada věcí ve filmu je silně pozměněna a nepřesná (například obávaní Velociraptoři byli ve skutečnosti asi jen metr dlouzí a zřejmě opeření), i Tyrannosaura si tvůrci upravili k obrazu svému.

Ve skutečnosti byl totiž Tyrannosaurus tak těžký a velký, že nemohl běhat. Stejně tak není pravda, že neviděl to, co se nepohybuje. Navíc byl poměrně nemotorný, což z něj rozhodně nedělá "krále dinosaurů", jak je často titulován.

img-responsive

Tyrannosaurus Rex | foto: Jurassic Park wiki

Se svou délkou kolem deseti metrů a váhou čítající šest tun by dnes sice strčil do kapsy všechna suchozemská zvířata, na druhohorní poměry byl ale relativně malý. Zejména v porovnání se Spinosaurem, který dosahoval délky až 18 metrů a vážil kolem 20 tun.

Právě Spinosaurus je proto paleontology považován za nejhrozivějšího dinosaura v historii. Na rozdíl od Tyrannosaura měl funkční ruce a byl schopen se pohybovat po dvou, stejně jako po čtyřech nohách. Uměl plavat a jeho rozměry byly tak úctyhodné, že strčil do kapsy nejen všechny prehistorické predátory, ale hravě konkuroval i býložravcům.

Právě ti totiž dlouho tvořili nezastupitelnou skupinu největších suchozemských tvorů a například Brontosauři se svou délkou kolem 20 metrů neměli přirozené nepřátele. Jak se ale nyní ukazuje, Spinosaurus je velmi těsně dotahoval.

img-responsive

Tyrannosaurus Rex versus Spinosaurus | foto: Jurassic Park wiki

Ani na něj tvůrci filmové ságy nezapomněli, objevil se ve třetím díle Jurského parku, kde si hravě poradil v souboji právě s Tyrannosaurem. Pomineme-li, že takový souboj je nereálný, protože Spinosauři vyhynuli o 30 milionů let dříve, než se objevil první Tyrannosaurus, i jeho filmové vyobrazení je nepřesné.

Spinosaurus se sice honosil velkými trny na zádech a zřejmě uměl chodit po zadních nohách, častěji se ale pohyboval na všech čtyřech. Navíc byl obojživelný a žil převážně ve vodě, ačkoliv o vodního živočicha nešlo. A sežral vše, co mu přišlo do cesty. Dokonalý stroj na zabíjení, kterému vyjma Gigantosaura v jeho době nemohl nikdo konkurovat. S tím rozdílem, že zatímco Gigantosaurus žil v Argentině, Spinosaurus kraloval Africe.

Kdyby Spinosaurus přežil až do dnešních dní, nenašel by se nikdo, kdo by ho dokázal porazit. Se svou velikostí menšího paneláku by bez problému skolil i slona, který je pětkrát menší, než Spinosaurus, skutečný "král dinosaurů".

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jídelníček potkanů? Nová studie prozrazuje i dávná tajemství lidské…

22.10.2018 10:17 Už je to téměř 3000 let od doby, co řecký spisovatel Ezop napsal bajku Polní myš a městská myš, ve…

Existuje Bůh? Stephen Hawking před svou smrtí kontroverzní otázku…

22.10.2018 09:09 Slavný britský vědec Stephen Hawking je znám a citován především díky svým vědeckým objevům. Kromě…

Lék na cukrovku? Možná ho máme už přes 100 let, jen jsme si toho nevšimli

20.10.2018 21:50 Aktualizováno I když je to vice než 100 let co byla vakcína Calmette-Guerin (taky známý pod zkratkou BCG)…

Kde vypuknou války o vodu? Svět se řítí do katastrofy, spočítal algoritmus

20.10.2018 19:50 Aktualizováno Vědci se za pomocí navrženého algoritmu pokusili zmapovat, které světové oblasti jsou nejvíce…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama