Máte rádi párky, slaninu a šunku? Raději je hned vyhoďte, mohou na vás mít hodně špatný vliv, radí vědci

Dopřáváte si rádi salámy, slaninu či párky? Podle vědců byste je raději měli ze svého jídelníčku úplně vynechat. Podle nové studie totiž mohou výrazně ovlivnit naše duševní zdraví.

Přidejte svůj názor 42 komentářů

Maso

Konzumace zpracovaného masa je spojena se zvýšeným rizikem manických epizod. Varuje před tím nová studie provedená vědci z John Hopkins University School of Medicine.

U pacientů s diagnózou mánie, tedy abnormálním duševním stavem charakterizovaný hyperaktivitou, eufórií a nespavostí, byla zjištěna více než třikrát vyšší pravděpodobnost, že nedávno konzumovali maso, jako je slanina, párky, šunka nebo salám, ve srovnání s těmi, kteří v anamnéze neměli psychiatrické poruchy, píše server The Independent.

Studie publikována v časopise Molecular Psychiatry zkoumala zdravotní historii 1 101 osob s psychiatrickými poruchami a bez nich. Zjistila, že konzumace dusičnanů - chemikálií, které se často používají ke konzervování a uchování zpracovaného masa - je spojena se špatným duševním zdravím.

Výzkumníci také provedli řadu experimentů na krysách a zjistili, že zvířata po několika týdnech na stravě s přidanými dusičnany vykazovala známky manické hyperaktivity.

„Budoucí práce na této asociaci by mohla vést k dietním intervencím, které pomohou snížit riziko manických epizod u těch, kteří mají bipolární poruchu nebo kteří jsou jinak zranitelní vůči mánii," uvedl vedoucí studie Robert Yolken.

Neexistují prý žádné další potraviny, které ve studii vykázaly významné vztahy s psychiatrickými poruchami. „Podívali jsme se na řadu různých dietních expozic a výsledky u konzervovaného masa opravdu bijí do očí," dodal Yolken.

Vědci se účastníků nemohli zeptat, jak často jedí zpracované maso nebo jak dlouho je jedí, což znemožňuje zjistit, jaké množství takto upraveného masa může zvýšit riziko manických epizod.

Manie může trvat několik týdnů až několik měsíců a je běžným příznakem bipolární poruchy, ale může také postihnout ty, kteří mají schizoafektivní poruchu. Lidé v manickém stavu mohou být v povznesená náladě a mít mylné představy, které mohou v některých případech vést k nebezpečnému a rizikovému chování.

„Je zřejmé, že mánie je komplexní neuropsychiatrický stav a že na vzniku a závažnosti bipolární poruchy a souvisejících manických epizod se pravděpodobně podílí nejen genetická zranitelnost, ale i faktory plynoucí ze životního prostředí," uvedla spoluautorka studie Kellie Tamashiro. „Naše výsledky naznačují, že dusičnany ošetřené maso by mohlo být jednou z environmentálních příčin mánie."

Vstupte do diskuze (42)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dvouminutový trik vás zbaví chuti na tučné jídlo. Co přesně musíte udělat?

20.01.2019 16:05 Na jídlo si během dne najde čas snad úplně každý z nás. Pokud si během něj vyhradíte dvě minuty,…

Čeká lidstvo nevyhnutelná smrt? I vědce překvapilo, jak často dochází ke…

20.01.2019 15:01 Četnost, jakou je naše planeta zasahována asteroidy, se od chvíle, kdy se na planetě objevili první…

Diety nefungují? Vědcům z celého světa došla trpělivost, vytvořili první…

20.01.2019 14:57 Aktualizováno Vědci z 16 zemí na světě se podíleli na vzniku tzv. planetární diety. Změna stravovacích návyků by…

Jev, který se nebude jen tak opakovat. Krvavý vlčí superměsíc bude na…

20.01.2019 13:48 Aktualizováno Jste nadšencem do astronomie? Zítra se vám vyplatí si značně přivstat. Pokud budou na obloze nad…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama