Neviditelný plášť? Vědci vysvětlili tento fenomén

New York - Časopis Journal of Personality and Social Psychology v roce 2016 ve svém článku se podrobně věnoval fenoménu takzvaného neviditelného pláště. Psychologové pomocí výzkumu došli závěru, že tento fenomén je iluze. Pokud si myslíte, že vás na veřejnosti nikdo nepozoruje – je to nejspíš omyl.

Přidejte svůj názor

Neviditelný plášť je iluze, tvrdí vědci
doporučujeme

Účastníci výzkumu na experiment čekali ve speciální čekárně, nikdo ale netušil, že zmíněný experiment již běží. Po času stráveném v čekárně vědci požádali účastníky popsat detaily, kterých si dotyčný člověk všiml na dalších lidech čekajících ve stejné místnosti. 

„Ačkoli lidé tajně zaznamenali všechny cizí detaily - oblečení, osobnost, náladu – zjistili jsme, že stále jsou přesvědčeni, že ostatní čekající je vůbec neviděli, " psala Erica J. Boothbyová v deníku New York Times.

Vědci zdůraznili i to, že lidé toho o sobě odhalí velmi mnoho zejména v době, kdy mají pocit, že se nikdo nedívá. Kromě toho máme vždy tendenci uvažovat o lidech v určitých kategoriích, případně zařazovat ostatní lidé do vlastního systému stereotypů.

Americký psycholog Solomon Asch v roce 1946 zjistil, že první informace, kterou o dané osobě dostaneme, může určovat, jak budeme na osobu nahlížet. První dojem je přitom ovlivněn silnějším prožitkem, předchozími zkušenostmi a okamžitým soudem založeným na asociacích vnímajícího člověka. 

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Projekt Manhattan? 600 000 lidí netušilo, že byl vypuštěn džin z láhve

19.04.2019 20:41 Aktualizováno Atomová bomba je jedním z nejvýznamnějších vědeckých vynálezů 20. století. Cesta k jejímu…

Nečekaný objev v muzeu: Vědci našli kosti dosud neznámého "obřího lva"

19.04.2019 07:54 Nový druh obřího savce podobného tygrovi či lvovi identifikovali vědci po prozkoumání kostí, které…

Blesky na Marsu? Nejspíš vypadají zcela jinak než pozemské, soudí český…

18.04.2019 16:47 Pokud na Marsu existují blesky, pravděpodobně nevypadají jako ty pozemské. Ve vzduchových vírech…

Nebezpečí znečištěného vzduchu: špinavý vzduch způsobuje kriminalitu

18.04.2019 15:36 Nedýchatelný vzduch trápí v zimních měsících jak obyvatelé měst, tak obyvatelé vesnic jimž pod…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama