Neviditelný plášť? Vědci vysvětlili tento fenomén

New York - Časopis Journal of Personality and Social Psychology v roce 2016 ve svém článku se podrobně věnoval fenoménu takzvaného neviditelného pláště. Psychologové pomocí výzkumu došli závěru, že tento fenomén je iluze. Pokud si myslíte, že vás na veřejnosti nikdo nepozoruje – je to nejspíš omyl.

Přidejte svůj názor

Neviditelný plášť je iluze, tvrdí vědci

Účastníci výzkumu na experiment čekali ve speciální čekárně, nikdo ale netušil, že zmíněný experiment již běží. Po času stráveném v čekárně vědci požádali účastníky popsat detaily, kterých si dotyčný člověk všiml na dalších lidech čekajících ve stejné místnosti. 

„Ačkoli lidé tajně zaznamenali všechny cizí detaily - oblečení, osobnost, náladu – zjistili jsme, že stále jsou přesvědčeni, že ostatní čekající je vůbec neviděli, " psala Erica J. Boothbyová v deníku New York Times.

Vědci zdůraznili i to, že lidé toho o sobě odhalí velmi mnoho zejména v době, kdy mají pocit, že se nikdo nedívá. Kromě toho máme vždy tendenci uvažovat o lidech v určitých kategoriích, případně zařazovat ostatní lidé do vlastního systému stereotypů.

Americký psycholog Solomon Asch v roce 1946 zjistil, že první informace, kterou o dané osobě dostaneme, může určovat, jak budeme na osobu nahlížet. První dojem je přitom ovlivněn silnějším prožitkem, předchozími zkušenostmi a okamžitým soudem založeným na asociacích vnímajícího člověka. 

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

17 znamení podle kterých se pozná, že jste chytří

17.11.2018 19:32 Aktualizováno Hlupák je přesvědčen o vlastní chytrosti, zatímco chytrý člověk o tom pochybuje, zní stará moudrost…

Proč nejsou na Merkuru sopečné kužely? Čeští vědci našli odpověď

16.11.2018 17:29 Nepřítomnost atmosféry a slabší gravitace ovlivňuje dráhu letu částic vyvržené lávy při sopečné…

Kolik váží kilo? Změna definice byla snem desítky let, říká český metrolog

16.11.2018 16:08 Změna definice kilogramu byla snem posledních 60 až 70 let, dříve se ji ale technicky nepodařilo…

Lidstvu hrozí katastrofa? Do roku 2050 může oslepnout až miliarda lidí

16.11.2018 09:42 Podle studie australských vědců může v roce 2050 chodit po světě miliarda slepých lidí. Ztráta…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama