Neviditelný plášť? Vědci vysvětlili tento fenomén

New York - Časopis Journal of Personality and Social Psychology v roce 2016 ve svém článku se podrobně věnoval fenoménu takzvaného neviditelného pláště. Psychologové pomocí výzkumu došli závěru, že tento fenomén je iluze. Pokud si myslíte, že vás na veřejnosti nikdo nepozoruje – je to nejspíš omyl.

Přidejte svůj názor

Neviditelný plášť je iluze, tvrdí vědci

Účastníci výzkumu na experiment čekali ve speciální čekárně, nikdo ale netušil, že zmíněný experiment již běží. Po času stráveném v čekárně vědci požádali účastníky popsat detaily, kterých si dotyčný člověk všiml na dalších lidech čekajících ve stejné místnosti. 

„Ačkoli lidé tajně zaznamenali všechny cizí detaily - oblečení, osobnost, náladu – zjistili jsme, že stále jsou přesvědčeni, že ostatní čekající je vůbec neviděli, " psala Erica J. Boothbyová v deníku New York Times.

Vědci zdůraznili i to, že lidé toho o sobě odhalí velmi mnoho zejména v době, kdy mají pocit, že se nikdo nedívá. Kromě toho máme vždy tendenci uvažovat o lidech v určitých kategoriích, případně zařazovat ostatní lidé do vlastního systému stereotypů.

Americký psycholog Solomon Asch v roce 1946 zjistil, že první informace, kterou o dané osobě dostaneme, může určovat, jak budeme na osobu nahlížet. První dojem je přitom ovlivněn silnějším prožitkem, předchozími zkušenostmi a okamžitým soudem založeným na asociacích vnímajícího člověka. 

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Transfúze krve? Cesta k úspěchu byla trnitá, pokus s papežem dopadl…

22.09.2018 09:18 Londýn - Význam krve si lidstvo uvědomovalo již ve starověku a též s převody "čerstvé" krve…

Chcete vědět, kdy zemřete? Vědci vám to dokáží spočítat

21.09.2018 22:05 Aktualizováno Je mnoho důvodů, proč by člověk mohl chtít vědět, kdy zemře. Ačkoliv taková myšlenka zní spíše jako…

Pozor na léky proti bolesti. Ty, které máme běžně doma, mohou způsobit…

21.09.2018 11:29 Nesteroidní protizánětlivé léky (NSA), které se běžně užívají proti bolesti, by mohly mít více…

Existuje Yetti nebo Lochnesská příšera? Stovky let stará záhada konečně…

20.09.2018 16:51 Sněžný muž, Bigfoot, Vasitri, Nasnas, Čučunaja. To jsou jen některá pojmenování pro Yettiho,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama