Supervulkán se probouzí? S Yellowstonským parkem se děje něco vážného

Vědci bedlivě sledují dění nedaleko amerického národního parku Yellowstone. Strážci v nedalekém parku si totiž všimli, že se na skalních stěnách objevují obrovské pukliny. Oblast proto musela být uzavřena. Objevují se také spekulace, zda to není předzvěst něčeho mnohem horšího.

Přidejte svůj názor 46 komentářů

Yellowstone National Park

Ve skalách u Yellowstone se začaly objevoval praskliny. Strážci dočasně uzavřeli části národního parku Grand Teton poté, co si průvodci všimli, že v oblasti před více než týdnem došlo k rozšiřování trhlin, uvádí server Science Alert.

Vzhledem k tomu, že je park Grand Teton připojen k Yellowstone, a Yellowstone je dobře známý tím, že se nachází na vrcholu toho, co by mohlo být obrovskou vulkanickou časovou bombou, rozezněla tato zpráva poplašné zvonky.

„Národní park Yellowstone v americkém státě Wyoming se nachází na vrcholu magmatického ekvivalentu sudu se střelným prachem. A ano, kdyby tam došlo k výbuchu, dá se očekávat, že by došlo ke klimatické události, která by na chvíli narušila celou globální civilizaci,“ vysvětluje server.

Je proto pochopitelné, že se novému objevu dostává velké pozornosti. „Včera průvodci zaznamenali ve skalách praskliny," říká mluvčí Teton Park Denise Germannová. „Dnes ráno to oznámili strážcům, a když šli pukliny prozkoumat, uvědomili si, že se skutečně zvětšily a rozšířily,“ dodala mluvčí. 

Podle Germannové byly praskliny výrazně jiné oproti obvyklým zlomům. Jsou asi 30 metrů dlouhé, vedou podél asi 100 metrů vysoké skalní stěny v oblasti zvané Hidden Falls.

Strážci místo kvůli obavám, že by turisté mohli být zavaleni a doslova rozdrceni hromadami kamení, uzavřeli a čekají na další testy. Úředníci dodali, že v tuto chvíli nevědí, jak dlouho bude oblast uzavřena.

Národní park Grand Teton se nachází poblíž Yellowstoneského supervulkánu, který naposledy vybuchl před 640 000 lety, kdy vypustil do oblohy téměř tisíc kubických kilometrů skály, popílku a sopečného prachu. Tato erupce měla ničivý dopad na veškerou faunu a flóru Severní Ameriky a silné globální účinky, včetně globálního ochlazení.

Otázka je jasná – jde o znamení, že Yellowstone zívá a probouzí se k životu? Grand Teton sice neleží na vrcholu yellowstonských magmatických komor, celá oblast je ale náchylná k zemskému pohybu díky geologické činnosti - takže zpráva, že se objevilo pár prasklin, by neměla vyvolat takové překvapení.

Americká vědeckovýzkumná vládní agentura USGS, která se zabývá geografií, přírodními zdroji a přírodními katastrofami ale uklidňuje, že výbuch supervulkánu je zatím nepravděpodobný. Podobně reagují i další vědci a americké úřady.

USGS nedávné době v oblasti sledovala celou řadu třesů, zatím prý ale není důvod k obavám. Pokud by skutečně hrozilo nebezpečí, není podle vědců úplně jasné, jak moc předem by lidé dostali varování. Nedávný výzkum však naznačil, že bychom mohli mít méně času, než se dříve odhadovalo.

Vstupte do diskuze (46)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Případ jako z Dr. House: Matka se synem záhadně onemocněli, lékaři nemohli…

18.12.2018 09:59 Americký magazín tropické medicíny a hygieny informoval o podivném případu, který se odehrál v Číně…

Projděte fotonovým tunelem. Už tento pátek

17.12.2018 20:13 V pátek 21. prosince ve 23.23 našeho času se Slunce na pozemské obloze dostane do nejjižnějšího…

Pozor na běžné léky proti bolesti, mohou způsobit vážné zdravotní…

17.12.2018 11:09 Nesteroidní protizánětlivé léky (NSA), které se běžně užívají proti bolesti, by mohly mít více…

Vědci hlásí nevídaný objev. Pod oceány našli něco neuvěřitelného

16.12.2018 22:00 Aktualizováno Hlubiny oceánů patří k nejméně probádaným oblastem na naší planetě. Potvrzuje to i nejnovější objev…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama