Čeští vědci jsou machři. Získali pět prestižních grantů ERC, nejvíc od roku 2008

Praha - Prestižní granty Evropské výzkumné rady (ERC) letos získalo pět řešitelů z Česka. Dva z nich míří na Univerzitu Karlovu, po jednom mají řešitelé z Masarykovy univerzity v Brně, z Biologického centra a z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR. Přední český fyzik a jeden z 22 členů rady Tomáš Jungwirth označil výsledky vědců z ČR za skvělou zprávu.

Přidejte svůj názor

Vědci

Granty jsou takzvané Starting Grants a vybrané projekty podporují na dobu až pět let. V Česku se o ně ucházela zhruba třicítka žadatelů, do druhého kola hodnocení jich postoupilo deset. Celkem tedy granty získala šestina uchazečů. Pro ČR je to nejlepší dosažený výsledek od roku 2008.

"Gratulaci si zaslouží i dalších pět žadatelů z České republiky, kteří se dostali do druhého kola a zvlášť třem z nich, kteří dostali nejvyšší známku A a nebyli financováni z ERC jen kvůli omezenému rozpočtu ERC. O tyto úspěšné nefinancované žadatele bychom se měli umět adekvátně postarat z národních zdrojů, aby u nás zůstali a motivovat je, aby si přihlášku podali znovu," uvedl fyzik Jungwirth. Již dříve řekl, že granty jsou také ukazatelem špičkovosti vědy. 

Univerzita Karlova úspěch přikládá i činnosti univerzitního koordinátora pro tyto granty Zdeňka Strakoše. Z této univerzity půjde podpora týmům Matyáše Fendrycha z přírodovědecké fakulty a Ondřeje Pejchy z matematicko-fyzikální fakulty. S žádostí uspěla také Kateřina Sam z Biologického centra Akademie věd, která se věnuje potravním vazbám mezi hmyzem a ptáky. Její projekt je na stránkách ERC vybrán jako jeden z devíti, které jsou blíže představeny.

Dalším řešitelem je Marek Mráz z Masarykovy univerzity v Brně, jehož výzkum se zaměřuje na těžkou formu leukémie. Seznam úspěšných žadatelů doplňuje Ondřej Štěpánek z Ústavu molekulární genetiky, který zkoumá některé aspekty imunitního systému.

Granty znamenají podporu až do 1,5 milionu eur (zhruba 39 milionů korun) na dobu pěti let. Celkem letos putují do 22 zemí. Nejúspěšnější v jejich získávání bylo v tomto kole Německo se 73 granty, dále Itálie (42) a Francie (33). Celkem je dostalo 403 vědců. ERC rozděluje také další typy grantů, o jejich udělení ale ještě nebylo rozhodnuto.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Historici se spletli? Pompeje možná zanikly jindy

16.10.2018 22:06 Římské město Pompeje možná pohltil sopečný prach Vesuvu o dva měsíce později, než si dosud…

Švýcarské ledovce mizí před očima, v létě nastal dramatický úbytek masy

16.10.2018 14:27 Švýcarské ledovce přišly během letošního horkého léta o 2,5 procenta své celkové ledové masy.…

Jak zatočit s rakovinou? Lék může být ukryt přímo v nádorech, Češi mu jsou…

16.10.2018 12:28 Odborníci z Centra nádorové ekologie zkoumají buňky v prostředí v okolí nádoru. Hledají novou léčbu…

V Evropě číhá skryté nebezpečí? Odborníci se bojí katastrofy biblických…

15.10.2018 22:06 Aktualizováno Zřejmě nejznámější evropská sopka Etna se stále více propadá do moře. To se vědcům nelíbí a obávají…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama