Zatmění Měsíce (0:00) | video: YouTube

Ve 21:30 začalo úplné zatmění Měsíce, které je pozorovatelné mimo jiné i z České republiky. Potrvá 103 minut a až do konce tohoto století už žádné delší nenastane. Úplnému zatmění předcházelo částečné, které nastalo už ve 20:24 a při kterém byl měsíční kotouč postupně překrýván zemským stínem. Pozorovat ho šlo až od 20:47, kdy Měsíc vyšel na oblohu.

Stovky lidí přišly večer na hvězdárnu ve středočeském Ondřejově, kde lze zatmění pozorovat ze dvou historických kopulí. Pozorování komplikuje částečně zatažená obloha.

Při úplném zatmění Měsíc z oblohy nemizí, pouze nabývá cihlově červenou až rudou barvu. Je to způsobené jeho zákrytem v zemském stínu, při němž se sluneční světlo láme o vzdušný obal Země podobně jako o optický hranol. Na Měsíc přitom dopadá pouze červená, dlouhovlnná část světelného spektra.

Letos se v podobnou dobu jako Měsíc dostává do zajímavé polohy vůči Zemi a Slunci i planeta Mars. Je ve velké opozici se Sluncem a k Zemi se přiblížil na 57,5 milionu kilometrů, takže je mimořádně jasný. V době úkazu se nachází necelých šest stupňů jižně od Měsíce. Pozorování Měsíce i Marsu je možné okem, při použití dalekohledu jsou na Marsu vidět i některé detaily.

Úplné zatmění Měsíce potrvá do 23:13, poté bude Měsíc ještě téměř hodinu vystupovat z částečného stínu Země. Další úplné zatmění této družice nastane až v roce 2029, bude ale kratší než to letošní.

Příležitost sledovat úplné zatmění Měsíce se naskytla milionům lidí na celém světě kromě Severní Ameriky a většiny ostrovů v Tichém oceánu. 

Ke sledování neobvyklého nebeského úkazu se například sešli lidé u jihoafrického mysu Dobré naděje, na Rudém náměstí v Moskvě i u ikonické budovy opery v Sydney. V Austrálii si řada lidí zaplatila, aby mohla úplné zatmění sledovat v sydneyské hvězdárně.

Podle hinduistů nebeská tělesa Slunce a Měsíc při zatmění vydávají negativní energii, a tak velká řada chrámů v Indii zůstala dnes zavřená.

– Monika Černá / EuroZprávy.cz / ČTK

reklama
reklama