Posouváte si ráno budík, abyste si přispali? Tělo se vám za to podle lékařů pomstí

Jedním z nejhorších zvuků, který můžeme slyšet, je ranní zazvonění budíku. Nenajdeme snad nikoho, komu by se chtělo dobrovolně vstávat z postele časně z rána, a mnoho lidí to řeší tím, že si budík o pár minut odsunou a ještě si chvilku přispí. Podle lékařů je to to nejhorší, co můžeme udělat.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Podle odborníků z australské kliniky Sleep Clinic Services byste měli vstát, jakmile vám budík zazvoní poprvé. Pokud se vzbudíte, není rozumné ho znovu nastavit na pozdější dobu.

Oněch pár chvil strávených v posteli navíc se může zdát jako příjemných, vaše psychika je ale podle lékařů vnímá úplně jinak. A časem se za to tělu pomstí.

Odborníci tvrdí, že je jedno, zda má tělo šok z probouzení po devítihodinové spánku nebo po pěti minutách. Vždy je to pro něj stres. A není proto dobré ho rannímu vstávání vystavovat několikrát po sobě.

Nejlepší je podle vědců vstávání bez budíku, tedy ve chvíli, kdy si tělo samo určí, že je odpočaté. To ale není v současné době pro většinu lidí možné.

Pokud si ale budík posunete a ještě si pár minut zdřímnete, váš mozek se znovu uloží do klidného režimu. Po opětovném probuzení je ale zmatený a poškozujete si tím vnímání střídání dne a noci.

Podle lékařů také není si tyto chvilky nahrazovat o víkendu. Pokud denně spíte například šest hodin,o víkendu si dopřejte maximálně hodinku navíc. Dospávání třeba i o dvojnásobné délce je pro tělo podobným šokem, jako opakovaný zvuk budíku.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kolik máte přátel? I to je vědecká otázka

25.03.2019 09:07 Nejen že vytváření přátelských sociálních sítí je opravdu složitá věc i pro vědce, ale svým…

Mít dvojče-bratra je pro dívky špatné? Nová studie vyvolala poprask

22.03.2019 09:59 Pokud má dívka bratra-dvojče, poškozuje to nejen její školní výsledky a budoucí pracovní pozici,…

Cena ropy klesá, ale benzín je stále drahý: Trhu s ropou nikdo nerozumí

22.03.2019 09:28 Vědci zkoumali změny na trhu s ropou způsobené získáváním suroviny z břidlice. Ceny ropy se vymkly…

Čeští vědci vytvořili přepínač DNA, může pomoci v boji s nemocemi

21.03.2019 19:52 Aktualizováno Čeští vědci vytvořili umělý přepínač DNA, který by do budoucna mohl pomoci třeba v boji s nemocemi.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama