Posouváte si ráno budík, abyste si přispali? Tělo se vám za to podle lékařů pomstí

Jedním z nejhorších zvuků, který můžeme slyšet, je ranní zazvonění budíku. Nenajdeme snad nikoho, komu by se chtělo dobrovolně vstávat z postele časně z rána, a mnoho lidí to řeší tím, že si budík o pár minut odsunou a ještě si chvilku přispí. Podle lékařů je to to nejhorší, co můžeme udělat.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

Podle odborníků z australské kliniky Sleep Clinic Services byste měli vstát, jakmile vám budík zazvoní poprvé. Pokud se vzbudíte, není rozumné ho znovu nastavit na pozdější dobu.

Oněch pár chvil strávených v posteli navíc se může zdát jako příjemných, vaše psychika je ale podle lékařů vnímá úplně jinak. A časem se za to tělu pomstí.

Odborníci tvrdí, že je jedno, zda má tělo šok z probouzení po devítihodinové spánku nebo po pěti minutách. Vždy je to pro něj stres. A není proto dobré ho rannímu vstávání vystavovat několikrát po sobě.

Nejlepší je podle vědců vstávání bez budíku, tedy ve chvíli, kdy si tělo samo určí, že je odpočaté. To ale není v současné době pro většinu lidí možné.

Pokud si ale budík posunete a ještě si pár minut zdřímnete, váš mozek se znovu uloží do klidného režimu. Po opětovném probuzení je ale zmatený a poškozujete si tím vnímání střídání dne a noci.

Podle lékařů také není si tyto chvilky nahrazovat o víkendu. Pokud denně spíte například šest hodin,o víkendu si dopřejte maximálně hodinku navíc. Dospávání třeba i o dvojnásobné délce je pro tělo podobným šokem, jako opakovaný zvuk budíku.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Planeta X existuje? Astronomové jsou jí na stopě, objevili podivné těleso…

18.10.2018 16:51 Astronomové nedávno objevili nový extrémně vzdálený objekt nacházející se daleko za oběžnou dráhou…

Zdá se vám, že jaro a podzim už neexistují? Podle vědců brzy můžeme přijít…

18.10.2018 10:57 Ruku v ruce s klimatickými změnami se mezi lidmi stále častěji hovoří o tom, že jaro a podzim už…

Obří tsunami, miliony Evropanů v ohrožení. Nová zpráva vědců ukazuje, jak…

17.10.2018 22:10 Aktualizováno Nejvyšší sopka Evropy – italská Etna - je v pohybu. Vědci varují, že by kvůli tomu mohla být…

Lidé neumí brát léky? Češi si osvojili zvyk, kterým si zahrávají se zdravím

17.10.2018 22:10 Aktualizováno Pokud jste někdy viděli seriál Doktor House, jistě si vzpomenete na jeho způsob braní léků.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama