Nejvýraznější bolid byl na východě Česka 12. srpna

Praha - Letošní meteorický roj Perseid ukázal na nebi hned několik bolidů, tedy velmi jasných meteorů. Ten nejvýraznější byl k vidění krátce před půlnocí v neděli 12. srpna.

Přidejte svůj názor

Kompozitní snímek maxima roje Perseid z minulého roku zachycuje Mléčnou dráhu a 174 meteorů vylétajících z jednoho místa na obloze – radiantu v souhvězdí Persea. Nejvíce meteorů bude vidět z těch míst, kde neruší světlo měst. Autor: Petr Horálek

V nocích od 9. do 14. srpna na obloze zazářilo několik bolidů. Nejvýraznější těleso mělo podle měření Evropské bolidové sítě původní hmotnost asi 180 gramů a velikost o něco menší než baseballový míček. Ledoprachové těleso vstoupilo do atmosféry rychlostí 60,7 km/s, zářit začalo ve výšce 115,4 kilometru nad zemí a pohaslo až v 74,2 km. Celková světelná dráha bolidu měřila 66,2 kilometru.

Podle Astronomického ústavu ale není na bolidech zajímavý jen samotný záblesk, ale i jev tzv. dlouhotrvající stopy. Ty způsobuje velké množství energie, které těleso předává okolnímu vzduchu, když zaniká třením o částice plynu v atmosféře.

"Jednoduše řečeno hned po zániku meteoroidu samotného pozorujeme rozzářený tunel vzduchu, kudy těleso proletělo. Pochopitelně excitované atomy postupně svou skokově získanou energii zase ztrácí, přičemž vyzáří patřičné kvantum energie v podobě viditelného světla. Stopa tak postupně pohasíná, až se z nebe vytratí. Obvykle to trvá pouhé sekundy, ale v případě tohoto bolidu pohasínání stopy fotograficky přetrvalo celou jednu hodinu," píše se na webu ústavu.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Opravdu mohou mobily způsobit rakovinu? Vědci už znají odpověď na ožehavou…

14.11.2018 16:02 Vědcům se podařilo odpovědět na otázku, která se objevuje od chvíle, kdy lidé začaly používat…

Opravdu spadlo Newtonovi na hlavu jablko? Objevení gravitace proběhlo…

13.11.2018 14:14 Vědec a fyzik Isaac Newton jednoho teplého letního dne sedí pod jabloní a čte si. Najednou mu na…

Do brněnské pobočce kosmického inkubátoru vstoupily první dvě firmy

12.11.2018 20:43 Do brněnské pobočky inkubátoru Evropské kosmické agentury ESA BIC(Business Incubation Centre)…

Migrace je nebezpečná? Vědci zveřejnili alarmující studii

12.11.2018 18:11 Aktualizováno Stěhování do nové země může být náročné nejen pro nás, ale i pro naše bakterie . Nová studie…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama