Nejvýraznější bolid byl na východě Česka 12. srpna

Praha - Letošní meteorický roj Perseid ukázal na nebi hned několik bolidů, tedy velmi jasných meteorů. Ten nejvýraznější byl k vidění krátce před půlnocí v neděli 12. srpna.

Přidejte svůj názor

Kompozitní snímek maxima roje Perseid z minulého roku zachycuje Mléčnou dráhu a 174 meteorů vylétajících z jednoho místa na obloze – radiantu v souhvězdí Persea. Nejvíce meteorů bude vidět z těch míst, kde neruší světlo měst. Autor: Petr Horálek
doporučujeme

V nocích od 9. do 14. srpna na obloze zazářilo několik bolidů. Nejvýraznější těleso mělo podle měření Evropské bolidové sítě původní hmotnost asi 180 gramů a velikost o něco menší než baseballový míček. Ledoprachové těleso vstoupilo do atmosféry rychlostí 60,7 km/s, zářit začalo ve výšce 115,4 kilometru nad zemí a pohaslo až v 74,2 km. Celková světelná dráha bolidu měřila 66,2 kilometru.

Podle Astronomického ústavu ale není na bolidech zajímavý jen samotný záblesk, ale i jev tzv. dlouhotrvající stopy. Ty způsobuje velké množství energie, které těleso předává okolnímu vzduchu, když zaniká třením o částice plynu v atmosféře.

"Jednoduše řečeno hned po zániku meteoroidu samotného pozorujeme rozzářený tunel vzduchu, kudy těleso proletělo. Pochopitelně excitované atomy postupně svou skokově získanou energii zase ztrácí, přičemž vyzáří patřičné kvantum energie v podobě viditelného světla. Stopa tak postupně pohasíná, až se z nebe vytratí. Obvykle to trvá pouhé sekundy, ale v případě tohoto bolidu pohasínání stopy fotograficky přetrvalo celou jednu hodinu," píše se na webu ústavu.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bouřetřesení? Vědci prokázali nový jev, spojují se při něm dva ničivé živly

17.10.2019 07:42 Vědci na Floridě se zabývají možnými souvislostmi mezi dvěma přírodními živly, zemětřesením a…

Čeští vědci hledají jméno pro exoplanetu, můžete jim pomoci

16.10.2019 17:19 Čeští vědci hledají jméno pro jeden z hvězdných systémů takzvaných exoplanet, tedy planet…

Jak rychle tajou ledovce ve Švýcarsku? Nové měření vyděsilo experty

16.10.2019 09:43 Švýcarské ledovce přišly v posledních pěti letech o deset procent svého objemu, upozornila v úterý…

Zachrání lidské zdraví prase? Lékaři pracují na podivných pokusech

15.10.2019 10:45 Od nepaměti lidé a lékaři sní o tom, že bude možné nechat lidem znovu narůst ztracené orgány. Jak…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama