Přelomový lék na rakovinu? Každý z nás ho má doma, jen o něm doteď nikdo nevěděl

Vědci z Velké Británie a Indie jsou na stopě přelomovému objevu. Tvrdí, že ví, jak zničit buňky podporující rakovinu plic. Stačí k tomu věc, kterou má doma každý z nás - čaj.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Protonová léčba

Přesněji nanočástice získané z čajových listů. Ty podle vědců údajně ničí buňky podporující vznik rakoviny plic. Výzkumníci předpokládají, že toto zjištění otevře v budoucnu další možnost léčby karcinogenních nádorů.

Nanočástice se osvědčily při výrobě televizorů či solárních panelů, ale i při diagnostice nádorů, protože jejich proměnlivá struktura jim dává po zasažení světlem jedinečné fluorescenční vlastnosti.

Proces jejich chemického zpracování je však komplikovaný, drahý a vznikají při něm toxické látky. Tým vědců z Indie a Velké Británie se proto rozhodl vyzkoušet, zda by se při výrobě tzv. kvantových teček neosvědčil extrakt z čajových lístků.

Na výzkum použili výtažek z Camellia sinensis a náhodou se dopracovali k výsledku, který je překvapil. Vědci pozorovali, nakolik budou takto získané kvantové tečky schopny zobrazit přítomnost rakovinotvorných buněk. Zároveň ale zjistili, že tyto tečky karcinogenní buňky nejen zobrazily, ale že je i účinně likvidovaly.

Šéf týmu Sudhagar Pitchaimuthu publikoval výsledky studie v časopise ACS Applied Nano Materials, kde tvrdí, že nanočástice čaje dokázaly proniknout do rakovinotvorných buněk a usmrtit je cytotoxickým účinkem.

Podle vědců jde o velmi účinný způsob, při kterém bylo zničeno až 80 procent z nich. "Skutečným překvapením ale bylo to, že tečky zastavily růst buněk způsobujících rakovinu plic," poznamenal Pitchaimuthu.

Podle vědců zatím nejde o žádný samospásný lék, od nové metody si ale slibují přelomové výsledky. Do dvou let by chtěli začít testovat tuto metodu léčby na pacientech.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vědci s nadějí pokukují po moderních technologiích: Pomohou při luštění…

12.12.2018 15:13 Klínové písmo bylo poprvé rozluštěno zhruba před 150 miliony let, přesto dodnes zůstává většina…

Velmi blízko Země proletí kometa. Jak a kdy ji na obloze najdete?

12.12.2018 14:40 Druhá polovina tohoto týdne bude pro milovníky astronomie opravdu vzrušující. V noci ze čtvrtka na…

O kolik stupňů se Země oteplí? Došlo k obratu, experti zveřejnili nové…

11.12.2018 15:25 Vývoj průměrné světové teploty směřuje k výraznému překročení cíle, který před třemi lety vytyčila…

Jak vznikají nové nemoci a jak se šíří? Odkrýváme tajemství pacienta nula

11.12.2018 11:07 Na první pohled se dnes může zdát, že tuberkulóza je v rozvinuté společnosti minulostí. Opak je ale…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama