Přelomový lék na rakovinu? Každý z nás ho má doma, jen o něm doteď nikdo nevěděl

Vědci z Velké Británie a Indie jsou na stopě přelomovému objevu. Tvrdí, že ví, jak zničit buňky podporující rakovinu plic. Stačí k tomu věc, kterou má doma každý z nás - čaj.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Protonová léčba

Přesněji nanočástice získané z čajových listů. Ty podle vědců údajně ničí buňky podporující vznik rakoviny plic. Výzkumníci předpokládají, že toto zjištění otevře v budoucnu další možnost léčby karcinogenních nádorů.

Nanočástice se osvědčily při výrobě televizorů či solárních panelů, ale i při diagnostice nádorů, protože jejich proměnlivá struktura jim dává po zasažení světlem jedinečné fluorescenční vlastnosti.

Proces jejich chemického zpracování je však komplikovaný, drahý a vznikají při něm toxické látky. Tým vědců z Indie a Velké Británie se proto rozhodl vyzkoušet, zda by se při výrobě tzv. kvantových teček neosvědčil extrakt z čajových lístků.

Na výzkum použili výtažek z Camellia sinensis a náhodou se dopracovali k výsledku, který je překvapil. Vědci pozorovali, nakolik budou takto získané kvantové tečky schopny zobrazit přítomnost rakovinotvorných buněk. Zároveň ale zjistili, že tyto tečky karcinogenní buňky nejen zobrazily, ale že je i účinně likvidovaly.

Šéf týmu Sudhagar Pitchaimuthu publikoval výsledky studie v časopise ACS Applied Nano Materials, kde tvrdí, že nanočástice čaje dokázaly proniknout do rakovinotvorných buněk a usmrtit je cytotoxickým účinkem.

Podle vědců jde o velmi účinný způsob, při kterém bylo zničeno až 80 procent z nich. "Skutečným překvapením ale bylo to, že tečky zastavily růst buněk způsobujících rakovinu plic," poznamenal Pitchaimuthu.

Podle vědců zatím nejde o žádný samospásný lék, od nové metody si ale slibují přelomové výsledky. Do dvou let by chtěli začít testovat tuto metodu léčby na pacientech.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Modrá a zelená? Země měla v minulosti úplně jinou barvu

23.10.2018 15:41 Ne nadarmo se Zemi říká modrá planeta. Zhruba 70 procent povrchu tvoří voda a pevnina je většinou,…

VIDEO: Moře ukrývalo tajemství z dob antiky. Něco takového se hned tak…

23.10.2018 15:25 Aktualizováno Mezinárodní tým archeologů objevil na dně Černého moře dosud nejstarší nedotčený vrak antické řecké…

Želva: První válečnou ponorku vynalezl farmář. V akci selhávala

23.10.2018 12:45 Předchůdkyně dnešních bitevních ponorek zvaná Želva byla vynalezena již v 18. století a měla se…

Nečekaný způsob přenosu nemocí: Stačí se dotknout této části těla

23.10.2018 11:07 Jste-li v blízkosti nemocného člověka, většinou se ho snažíte nedotýkat. Za nejhorší pak považujete…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama