Přelomový lék na rakovinu? Každý z nás ho má doma, jen o něm doteď nikdo nevěděl

Vědci z Velké Británie a Indie jsou na stopě přelomovému objevu. Tvrdí, že ví, jak zničit buňky podporující rakovinu plic. Stačí k tomu věc, kterou má doma každý z nás - čaj.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Protonová léčba

Přesněji nanočástice získané z čajových listů. Ty podle vědců údajně ničí buňky podporující vznik rakoviny plic. Výzkumníci předpokládají, že toto zjištění otevře v budoucnu další možnost léčby karcinogenních nádorů.

Nanočástice se osvědčily při výrobě televizorů či solárních panelů, ale i při diagnostice nádorů, protože jejich proměnlivá struktura jim dává po zasažení světlem jedinečné fluorescenční vlastnosti.

Proces jejich chemického zpracování je však komplikovaný, drahý a vznikají při něm toxické látky. Tým vědců z Indie a Velké Británie se proto rozhodl vyzkoušet, zda by se při výrobě tzv. kvantových teček neosvědčil extrakt z čajových lístků.

Na výzkum použili výtažek z Camellia sinensis a náhodou se dopracovali k výsledku, který je překvapil. Vědci pozorovali, nakolik budou takto získané kvantové tečky schopny zobrazit přítomnost rakovinotvorných buněk. Zároveň ale zjistili, že tyto tečky karcinogenní buňky nejen zobrazily, ale že je i účinně likvidovaly.

Šéf týmu Sudhagar Pitchaimuthu publikoval výsledky studie v časopise ACS Applied Nano Materials, kde tvrdí, že nanočástice čaje dokázaly proniknout do rakovinotvorných buněk a usmrtit je cytotoxickým účinkem.

Podle vědců jde o velmi účinný způsob, při kterém bylo zničeno až 80 procent z nich. "Skutečným překvapením ale bylo to, že tečky zastavily růst buněk způsobujících rakovinu plic," poznamenal Pitchaimuthu.

Podle vědců zatím nejde o žádný samospásný lék, od nové metody si ale slibují přelomové výsledky. Do dvou let by chtěli začít testovat tuto metodu léčby na pacientech.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Izraelci budou měřit množství plastů v moři, využijí k tomu zvláštní…

20.02.2019 09:25 Izraelští vědci v nově publikované studii informovali o svém záměru využít mořské živočichy sumky…

Česko jako vědecká velmoc? Ze schválených peněz se vyčerpalo 99 procent

18.02.2019 12:30 Ze schválených 33,8 miliardy korun ze státního rozpočtu na vědu, výzkum a inovace pro rok 2018 se…

Můžeme zničit planetu? Nejsilnější explozi na světě se nevyrovná ani…

17.02.2019 16:24 Výbuchy a ohnivé exploze tvoří dnes jednu z hlavních složek hollywoodských trháků. Aby taky ne,…

Vědci vytváří živý Jurský park. Dinosauři budou po Zemi chodit za pět let

11.02.2019 17:04 Během pouhých pěti až deseti let budou Zemi obývat skuteční dinosauři. Tvrdí to skupina genetiků a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama