Nová analgetika způsobí revoluci v medicíně. Potvrdily to pokusy na zvířatech

Američtí vědci vyvinuli nový lék, který dokáže tišit bolest bez žádných vedlejších účinků, to také potvrdily pokusy na zvířatech. Vědci mimo jiné nový lék neustále zdokonalují a plánují ho používat jako alternativu jiným škodlivějším lékům včetně morfinu.

Přidejte svůj názor

Zdravotnictví

Nový lék s názvem AT-121 již prošel procesem experimentů na zvířatech včetně nejvyšších primátů. O tom napsal odborný medicínský časopis Science Translational Medicine. AT-121 na rozdíl od tradičních opiátů nevyvolává žádnou závislost a je schopný nejen tlumit bolest, ale i léčit závislost na opiátech.

Nyní nejefektivnějším prostředkem proti bolesti jsou látky ze skupiny opiátů, které se běžně požívají v zdravotnictví. Závislost na opiátech trápí nejvíc USA, kde předávkování je zcela běžným problémem. Hlavní příčinou je podle lékařů zneužívání léků, které vyvolávají závislost již po prvním použití.

Farmakologové již desetiletí vyvíjí nový lék, který bude schopný tlumit bolest a nevyvolávat přitom závislost. Po aplikaci tradičního opiátu lidé většinou pociťují euforii, což je hlavním indikátorem rostoucí závislosti. Výzkum však tvrdí, že zvířata při aplikaci léku AT-121 žádnou závislost neprojevovali. U již závislých jedinců vznikala odolnost vůči opiátům.

Nový lék ještě čeká řada pokusů, vědci ještě musí zjistit, zdali bude nové analgetikum mít pozitivní účinek na člověka. Důležitým faktorem je zde tolerance, která znamená postupné snižování účinnosti a potřebu vyšších dávek při dlouhodobém užívání. S růstem tolerance roste také riziko předávkování. S tímto rizikem se setkávají především onkologicky nemocní jedinci.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vynecháváte každý měsíc antikoncepci? Je to zbytečné a rizikové

23.01.2019 13:54 Aktualizováno Hormonální antikoncepce se nejčastěji užívá ve 28 denních cyklech, při nichž ženy vždy 7 dní…

Neobvyklý přírodní úkaz: Na řece v USA se objevil záhadný ledový disk

22.01.2019 16:57 Aktualizováno V americkém Maine se na řece objevil zvláštní útvar. Velký, téměř dokonale kulatý disk z ledu,…

Ráno moudřejší večera. Smyšlené pořekadlo nebo vědecky prokázaný fakt?

22.01.2019 16:51 Říká se, že ráno je moudřejší večera. Staré známé pořekadlo staví na předpokladu, že lidský mozek…

Miliony Čechů trpí nespavostí. Vědci teď zjistili, že se ji snažíme léčit…

22.01.2019 13:20 Poruchami spánku trpí několik milionů českých občanů, kteří se s nimi stále častěji snaží něco…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama