Nová analgetika způsobí revoluci v medicíně. Potvrdily to pokusy na zvířatech

Američtí vědci vyvinuli nový lék, který dokáže tišit bolest bez žádných vedlejších účinků, to také potvrdily pokusy na zvířatech. Vědci mimo jiné nový lék neustále zdokonalují a plánují ho používat jako alternativu jiným škodlivějším lékům včetně morfinu.

Přidejte svůj názor

Zdravotnictví

Nový lék s názvem AT-121 již prošel procesem experimentů na zvířatech včetně nejvyšších primátů. O tom napsal odborný medicínský časopis Science Translational Medicine. AT-121 na rozdíl od tradičních opiátů nevyvolává žádnou závislost a je schopný nejen tlumit bolest, ale i léčit závislost na opiátech.

Nyní nejefektivnějším prostředkem proti bolesti jsou látky ze skupiny opiátů, které se běžně požívají v zdravotnictví. Závislost na opiátech trápí nejvíc USA, kde předávkování je zcela běžným problémem. Hlavní příčinou je podle lékařů zneužívání léků, které vyvolávají závislost již po prvním použití.

Farmakologové již desetiletí vyvíjí nový lék, který bude schopný tlumit bolest a nevyvolávat přitom závislost. Po aplikaci tradičního opiátu lidé většinou pociťují euforii, což je hlavním indikátorem rostoucí závislosti. Výzkum však tvrdí, že zvířata při aplikaci léku AT-121 žádnou závislost neprojevovali. U již závislých jedinců vznikala odolnost vůči opiátům.

Nový lék ještě čeká řada pokusů, vědci ještě musí zjistit, zdali bude nové analgetikum mít pozitivní účinek na člověka. Důležitým faktorem je zde tolerance, která znamená postupné snižování účinnosti a potřebu vyšších dávek při dlouhodobém užívání. S růstem tolerance roste také riziko předávkování. S tímto rizikem se setkávají především onkologicky nemocní jedinci.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Chcete vědět, kdy zemřete? Vědci vám to dokáží spočítat

21.09.2018 22:05 Aktualizováno Je mnoho důvodů, proč by člověk mohl chtít vědět, kdy zemře. Ačkoliv taková myšlenka zní spíše jako…

Pozor na léky proti bolesti. Ty, které máme běžně doma, mohou způsobit…

21.09.2018 11:29 Nesteroidní protizánětlivé léky (NSA), které se běžně užívají proti bolesti, by mohly mít více…

Existuje Yetti nebo Lochnesská příšera? Stovky let stará záhada konečně…

20.09.2018 16:51 Sněžný muž, Bigfoot, Vasitri, Nasnas, Čučunaja. To jsou jen některá pojmenování pro Yettiho,…

Věda jménem krematorium: Spálit zemřelého je těžší, než se zdá

20.09.2018 15:40 Lidské tělo je v mnoha ohledech specifické. Z velké části ho tvoří voda, a jeho zpopelnění proto…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama