Nová analgetika způsobí revoluci v medicíně. Potvrdily to pokusy na zvířatech

Američtí vědci vyvinuli nový lék, který dokáže tišit bolest bez žádných vedlejších účinků, to také potvrdily pokusy na zvířatech. Vědci mimo jiné nový lék neustále zdokonalují a plánují ho používat jako alternativu jiným škodlivějším lékům včetně morfinu.

Přidejte svůj názor

Zdravotnictví

Nový lék s názvem AT-121 již prošel procesem experimentů na zvířatech včetně nejvyšších primátů. O tom napsal odborný medicínský časopis Science Translational Medicine. AT-121 na rozdíl od tradičních opiátů nevyvolává žádnou závislost a je schopný nejen tlumit bolest, ale i léčit závislost na opiátech.

Nyní nejefektivnějším prostředkem proti bolesti jsou látky ze skupiny opiátů, které se běžně požívají v zdravotnictví. Závislost na opiátech trápí nejvíc USA, kde předávkování je zcela běžným problémem. Hlavní příčinou je podle lékařů zneužívání léků, které vyvolávají závislost již po prvním použití.

Farmakologové již desetiletí vyvíjí nový lék, který bude schopný tlumit bolest a nevyvolávat přitom závislost. Po aplikaci tradičního opiátu lidé většinou pociťují euforii, což je hlavním indikátorem rostoucí závislosti. Výzkum však tvrdí, že zvířata při aplikaci léku AT-121 žádnou závislost neprojevovali. U již závislých jedinců vznikala odolnost vůči opiátům.

Nový lék ještě čeká řada pokusů, vědci ještě musí zjistit, zdali bude nové analgetikum mít pozitivní účinek na člověka. Důležitým faktorem je zde tolerance, která znamená postupné snižování účinnosti a potřebu vyšších dávek při dlouhodobém užívání. S růstem tolerance roste také riziko předávkování. S tímto rizikem se setkávají především onkologicky nemocní jedinci.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Proč nejsou na Merkuru sopečné kužely? Čeští vědci našli odpověď

16.11.2018 17:29 Nepřítomnost atmosféry a slabší gravitace ovlivňuje dráhu letu částic vyvržené lávy při sopečné…

Kolik váží kilo? Změna definice byla snem desítky let, říká český metrolog

16.11.2018 16:08 Změna definice kilogramu byla snem posledních 60 až 70 let, dříve se ji ale technicky nepodařilo…

Lidstvu hrozí katastrofa? Do roku 2050 může oslepnout až miliarda lidí

16.11.2018 09:42 Podle studie australských vědců může v roce 2050 chodit po světě miliarda slepých lidí. Ztráta…

Další tajemství Keltů odhaleno. Co dělali s hlavami nepřátel? Tohle…

16.11.2018 09:22 Galové byli obávanými bojovníky, kteří sekali hlavy svých nepřátel a věšeli je kolem krků svých…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama