Nová analgetika způsobí revoluci v medicíně. Potvrdily to pokusy na zvířatech

Američtí vědci vyvinuli nový lék, který dokáže tišit bolest bez žádných vedlejších účinků, to také potvrdily pokusy na zvířatech. Vědci mimo jiné nový lék neustále zdokonalují a plánují ho používat jako alternativu jiným škodlivějším lékům včetně morfinu.

Přidejte svůj názor

Zdravotnictví
doporučujeme

Nový lék s názvem AT-121 již prošel procesem experimentů na zvířatech včetně nejvyšších primátů. O tom napsal odborný medicínský časopis Science Translational Medicine. AT-121 na rozdíl od tradičních opiátů nevyvolává žádnou závislost a je schopný nejen tlumit bolest, ale i léčit závislost na opiátech.

Nyní nejefektivnějším prostředkem proti bolesti jsou látky ze skupiny opiátů, které se běžně požívají v zdravotnictví. Závislost na opiátech trápí nejvíc USA, kde předávkování je zcela běžným problémem. Hlavní příčinou je podle lékařů zneužívání léků, které vyvolávají závislost již po prvním použití.

Farmakologové již desetiletí vyvíjí nový lék, který bude schopný tlumit bolest a nevyvolávat přitom závislost. Po aplikaci tradičního opiátu lidé většinou pociťují euforii, což je hlavním indikátorem rostoucí závislosti. Výzkum však tvrdí, že zvířata při aplikaci léku AT-121 žádnou závislost neprojevovali. U již závislých jedinců vznikala odolnost vůči opiátům.

Nový lék ještě čeká řada pokusů, vědci ještě musí zjistit, zdali bude nové analgetikum mít pozitivní účinek na člověka. Důležitým faktorem je zde tolerance, která znamená postupné snižování účinnosti a potřebu vyšších dávek při dlouhodobém užívání. S růstem tolerance roste také riziko předávkování. S tímto rizikem se setkávají především onkologicky nemocní jedinci.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Unikátní projekt českých vědců: Pěstují zeleninu pro Mars

13.11.2019 12:56 Na České zemědělské univerzitě v pražském Suchdole roste na svislých plochách zelenina, která není…

Většina Čechů měla smůlu. Pozorování unikátního jevu na obloze zhatilo…

11.11.2019 18:03 Aktualizováno Špatné počasí zhatilo pozorování přechodu Merkuru před Sluncem z většiny území Česka. V Praze tak…

Jaký vliv má umění na mozek? Čeští vědci zahájili unikátní výzkum

11.11.2019 09:29 Vědci z Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ) zkoumají, jak obrazy ovlivňují stav člověka a jeho…

Nad Českem bude v pondělí viditelný přechod Merkuru před Sluncem

10.11.2019 20:39 V Česku bude v pondělí viditelný přechod Merkuru před Sluncem, který lze sledovat jen třináctkrát…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama