Supervulkán pod Yellowstone o sobě dává vědět? Se Zemí se tu něco děje

Kolem yellowestoneského vulkánu je pořádně živo. Jen za poslední měsíc bylo v oblasti národního parku zaznamenáno více než 100 zemětřesení. Vědci oblast bedlivě sledují a upozorňují na možné nebezpečí.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Yellowstone National Park
doporučujeme

Yellowstoneská seismická síť, kterou provozuje univerzita v Utahu, zaznamenala v srpnu v rámci hranic národního parku celkem 102 zemětřesení. Ameriští geologové z USGS a Yellowstone Volcano Observatory (YVO) zveřejnili informace o počtu zemětřesení ve své měsíční zprávě zveřejněné tento týden.

Nejsilnější ze otřesů měl 2,5 stupně a došlo k němu 7. srpna v 4:19 hodin místního času. USGS však ujišťuje, že vysoký počet zemětřesení je běžný v rámci průměrné seismické aktivity v Yellowstone. „Sekvence těchto zemětřesení je běžná a představuje zhruba 50 procent celkové seismicity v oblasti Yellowstone,“ uvedla agentura.

Řada lidí se ovšem obává, že masivní supervulkanický komplex představuje dlouhodobě obří hrozbu, protože kdykoliv může přijít katastrofální erupce. Yellowstoneský vulkán naposledy vybuchl asi před 640 000 lety. Faktem ale je, že nikdo jistě neví, kdy přijde další erupce. Geologové z USGS jsou ale optimisté a tvrdí, že za našeho života k řádnému nebezpečnému výbuchu nedojde.

„Budoucí vulkanické erupce by se mohly objevit v Národním parku Yellowstone nebo v jeho blízkosti - a to z jednoduchého důvodu. Oblast má dlouhou sopečnou historii a pod parkem leží kaldera plná roztavené horniny nebo magmatu,“ uvedla USGC.

„Yellowstone je sledován kvůli projevům sopečné činnosti vědci z YVO, kteří detekují zemětřesení pomocí seismografů a pozemní pohyb pomocí GPS. YVO ovšem nezjistila příznaky aktivity, které by naznačovaly, že erupce je bezprostřední,“ dodávají vědci.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Smrtící virus děsí vědce. Lék neexistuje, miliardy lidí v ohrožení

09.12.2019 07:38 Smrtící vir nipah přenášený netopýry má vážný epidemický potenciál. Varovali před tím dnes podle…

Unikátní objev v Česku: Jeskyňáři našli kostru medvíděte, je stovky let…

06.12.2019 09:46 Na zcela zachovalou kostru medvíděte narazili při bádání v Javoříčském krasu amatérští jeskyňáři.…

Jaké dopady na mozek má pobyt v Antarktidě? Vědci se nestačí divit

05.12.2019 12:15 Dlouhodobý pobyt v extrémním prostředí Antarktidy pravděpodobně škodí mozku. V aktuálním vydání…

Zemi těsně mine asteroid velký jako pyramidy

04.12.2019 22:26 Aktualizováno Zemi v těsné blízkosti mine téměř dvousetmetrový asteroid. NASA jej pozoruje od minulého týdne,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama