Supervulkán pod Yellowstone o sobě dává vědět? Se Zemí se tu něco děje

Kolem yellowestoneského vulkánu je pořádně živo. Jen za poslední měsíc bylo v oblasti národního parku zaznamenáno více než 100 zemětřesení. Vědci oblast bedlivě sledují a upozorňují na možné nebezpečí.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Yellowstone National Park

Yellowstoneská seismická síť, kterou provozuje univerzita v Utahu, zaznamenala v srpnu v rámci hranic národního parku celkem 102 zemětřesení. Ameriští geologové z USGS a Yellowstone Volcano Observatory (YVO) zveřejnili informace o počtu zemětřesení ve své měsíční zprávě zveřejněné tento týden.

Nejsilnější ze otřesů měl 2,5 stupně a došlo k němu 7. srpna v 4:19 hodin místního času. USGS však ujišťuje, že vysoký počet zemětřesení je běžný v rámci průměrné seismické aktivity v Yellowstone. „Sekvence těchto zemětřesení je běžná a představuje zhruba 50 procent celkové seismicity v oblasti Yellowstone,“ uvedla agentura.

Řada lidí se ovšem obává, že masivní supervulkanický komplex představuje dlouhodobě obří hrozbu, protože kdykoliv může přijít katastrofální erupce. Yellowstoneský vulkán naposledy vybuchl asi před 640 000 lety. Faktem ale je, že nikdo jistě neví, kdy přijde další erupce. Geologové z USGS jsou ale optimisté a tvrdí, že za našeho života k řádnému nebezpečnému výbuchu nedojde.

„Budoucí vulkanické erupce by se mohly objevit v Národním parku Yellowstone nebo v jeho blízkosti - a to z jednoduchého důvodu. Oblast má dlouhou sopečnou historii a pod parkem leží kaldera plná roztavené horniny nebo magmatu,“ uvedla USGC.

„Yellowstone je sledován kvůli projevům sopečné činnosti vědci z YVO, kteří detekují zemětřesení pomocí seismografů a pozemní pohyb pomocí GPS. YVO ovšem nezjistila příznaky aktivity, které by naznačovaly, že erupce je bezprostřední,“ dodávají vědci.

Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

17 znamení podle kterých se pozná, že jste chytří

17.11.2018 19:32 Aktualizováno Hlupák je přesvědčen o vlastní chytrosti, zatímco chytrý člověk o tom pochybuje, zní stará moudrost…

Proč nejsou na Merkuru sopečné kužely? Čeští vědci našli odpověď

16.11.2018 17:29 Nepřítomnost atmosféry a slabší gravitace ovlivňuje dráhu letu částic vyvržené lávy při sopečné…

Kolik váží kilo? Změna definice byla snem desítky let, říká český metrolog

16.11.2018 16:08 Změna definice kilogramu byla snem posledních 60 až 70 let, dříve se ji ale technicky nepodařilo…

Lidstvu hrozí katastrofa? Do roku 2050 může oslepnout až miliarda lidí

16.11.2018 09:42 Podle studie australských vědců může v roce 2050 chodit po světě miliarda slepých lidí. Ztráta…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama