Opravdu je lidstvo ohroženo globálním oteplováním? Světu může apokalyptická zkáza spíše pomoci

O globálním oteplování byly napsány už tisíce knih a skleníkové plyny jsou prohlášeny za nepřítele. Jenže nic není černo-bílé. Podle studie, která byla zveřejněna v časopise Geofyzikální výzkumy a studie, by paradoxně skleníkové plyny mohly lidstvu pomoci přežít například sopečný výbuch apokalyptických rozměrů.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Apokalypsa

V roce 1815 vybuchl na indonéském ostrově Sumbawa stratovulkán Tambora. Tato erupce, na jejž následky zemřelo zhruba 100 tisíc lidí, je považována za jednu z nejkatastrofálnějších za posledních 10 tisíc let. Výbuch sopky ovlivnil následující rok celou severní polokouli v podobě změny klimatu, kdy sopečný prach v atmosféře zastínil slunce a teplota šla prudce dolů. Rok 1816 bývá proto označován jako „rok bez léta", uvedl britský list Daily Mail.

Geoinženýři nově tvrdí, že Zemi podobná apokalypsa dříve či později čeká znovu, čemuž sice zabránit nelze, nicméně díky skleníkovým plynům je prý možné minimalizovat následky „vulkanické zimy".

Na studii se podíleli vědci z britské Univerzity v Readingu (poblíž Londýna) a inženýři z Centra pro mezinárodní výzkum klimatu a životního prostředí v Oslo (Cicero). Podle nich by "vulkanickou zimu" mohlo zmírnit napumpování obrovského množství hydrofluorouhlíku (HFC) do atmosféry, což by ji oteplilo, a vyvážilo tak pokles teploty po zastínění slunce sopečným popelem.

HFC je jakýmsi bratrancem „zlých" freonů (CFC), které byly v 80. letech zakázány, protože devastovaly ozónovou vrstvu. HFC (konkrétně HFC-152a) je naopak „hodný" skleníkový plyn, který ozón neničí a po pár letech se sám v atmosféře rozloží.

Je správné měnit počasí?

Plán na záměrné ohřátí atmosféry má ovšem jeden háček: je velmi nákladný. Továrny, kde se vyrábí plast už dnes sice produkují HFC, ale aby jeho množství bylo efektivní k odvrácení "vulkanické zimy", musely by všechny výkon naráz zvýšit stonásobně. „Lidstvo se jednou bude muset rozhodnout, zda se mu vyplatí investovat peníze do masivní produkce HFC," říká k projektu profesor Keith Shine z Univerzity v Readingu, který je také členem Královské meteorologické společnosti.

„Možnost zasáhnout do počasí inženýrskými projekty je sice děsivá, na druhou stranu rychlé oteplování stejně jako ochlazování Země škodí lidstvu a ekosystému. Je tedy rozumné zabývat se otázkou, zda by se lidé měli pokusit uměle zakročit a zmírnit změny klimatu," tvrdí profesor John Shepherd z Univerzity v Southamptonu.

Doktor Matt Watson z Univerzity v Bristolu k tomu říká: „Myšlenka je to velmi zajímavá a nejspíš se o ní bude ještě hodně debatovat. Nicméně obezřetnost je na místě. Člověk se sice už snaží napravovat své chyby, v tomto případě by to ale bylo poprvé, co by zasáhl proti přirozenému jevu, byť s děsivými následky pro lidstvo. A chceme si hrát se zákony přírody?"

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Proč nejsou na Merkuru sopečné kužely? Čeští vědci našli odpověď

16.11.2018 17:29 Nepřítomnost atmosféry a slabší gravitace ovlivňuje dráhu letu částic vyvržené lávy při sopečné…

Kolik váží kilo? Změna definice byla snem desítky let, říká český metrolog

16.11.2018 16:08 Změna definice kilogramu byla snem posledních 60 až 70 let, dříve se ji ale technicky nepodařilo…

Lidstvu hrozí katastrofa? Do roku 2050 může oslepnout až miliarda lidí

16.11.2018 09:42 Podle studie australských vědců může v roce 2050 chodit po světě miliarda slepých lidí. Ztráta…

Další tajemství Keltů odhaleno. Co dělali s hlavami nepřátel? Tohle…

16.11.2018 09:22 Galové byli obávanými bojovníky, kteří sekali hlavy svých nepřátel a věšeli je kolem krků svých…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama