Pod povrchem Země leží skutečné peklo. Na rozdíl od pohádek by v něm nic nepřežilo

Pokud si peklo představujete jako žhavé podzemní kobky a jeskyně plné lávy, pak pro vás mají odborníci dobrou zprávu. Pod našima nohama se totiž ukrývá obrovský oceán plný roztavené lávy, který může změnit způsob, jakým nahlížíme na strukturu naší planety.

Přidejte svůj názor

Žhavá láva

Britští vědci zmapovali podzemní plochu o velikosti 1,8 milionu čtverečních kilometrů. Zjistili, že oblast zhruba o velikosti Mexika je plná rozžhavené lávy a tvoří jakýsi podzemní oceán. Špatná zpráva je, že takové množství magmatu má potenciál způsobit nevýslovné škody na životním prostředí, na druhou stranu by se mohl změnit způsob, jakým pohlížíme na množství uhlíku na Zemi.

Pro odborníky je fyzicky nemožné provrtat se tak hluboko, aby mohli oceán spatřit na vlastní oči. Tým vědců z Royal Holloway University v Londýně proto použil síť několika stovek senzorů, které na základě vibrací odhalily, že se ve vrchním plášti zemského jádra v hloubce 350 kilometrů nachází obří rezervoár roztaveného uhlíku, který produkuje oxid uhličitý a další plyny.

Studie, kterou vědci zveřejnili v časopise Earth and Planetary Science Letters, uvádí, že množství oxidu uhličitého ve vrchním plášti na základě nových zjištění dosahuje až 100 bilionů tun. Ještě donedávna se ale mělo za to, že jde zhruba "pouze" o 10 miliard tun.

Tím vědci vysvětlují četnou sopečnou aktivitu na naší planetě, protože uhlík si nachází cestu ven právě prostřednictvím sopečných erupcí. Má ale i negativní dopady, přispívá totiž ke změně klimatu, a v případě jeho náhlého uvolnění by mohlo dojít ke katastrofě.

Vědoucí týmu Sash Her-Majumder toto riziko nepovažuje za bezprostřední hrozbu, objev je ale podle něj velmi důležitý pro budoucnost naší atmosféry. Pokud by se totiž uvolnilo jen jedno procento oxidu, rovnalo by se to spálení 2,3 bilionů barelů ropy.

Vědci podzemní lávový oceán nalezli pod Spojenými státy a jednou z oblastí je i Yellowstonský národní park, kde předchozí výzkum odhalil existenci supervulkánu. I ten by sám o sobě mohl představovat nebezpečí pro naši planetu. Naposledy sopka vybuchla před 640 tisíci lety a pokud by se to stalo dnes, Spojené státy by upadly do nukleární zimy.

Nejde ale o jediné hrozící nebezpečí. Prakticky denně se setkáváme s činností aktivních sopek. Nejznámější evropská sopka Etna ležící ve východní Itálii se opět probudila k životu a podle agentury AP došlo k erupci, která může trvat dny a dokonce i týdny, v pondělí večer. 

Sopka Erta Ale ležící poblíž etiopské a eritrejské hranice je zase známá díky svým lávovým jezerům, která neustále bublají a stříkají z kráterů. Nové záběry NASA ale ukázaly, že se objevila nová asi sedmikilometrová trhlina, která působila rozlití velkého množství lávy.

Potenciálně smrtící je i vulkán Mount Paektu neboli Pektusan leží na hranici Severní Koreje a Číny. Má na svědomí jednu z nejnebezpečnějších erupcí v lidských dějinách a vědci se obávají, že by se brzy mohla zopakovat.

Témata: sopky | Země | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Blíží se bouře, jakou lidstvo ještě nezažilo. Experti varují před…

18.09.2018 22:00 Aktualizováno Londýn - V současné době mají meteorologové pět stupňů, kterými určují sílu hurikánu. Zatímco ten…

Unikátní objev: Kanadští těžaři našli 50 tisíc let staré mumie

18.09.2018 21:28 Toronto - Kanadský těžařům se podařil neuvěřitelný objev. V oblasti Klondike, která je proslavená…

Skleněný zabiják. Češi mohou pátrat po místech, která jsou pro ptáky…

17.09.2018 11:04 Praha - Češi se v týdnu od 24. září připojí k celosvětové akci Collision Count Week, při níž lidé…

Jaký by byl život, kdyby byla Země placatá? Zažít byste to nechtěli

17.09.2018 10:50 Médii se čas od času prožene zpráva o lidech, kteří se domnívají, že planeta Země není kulatá, ale…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama