Léčba horší než nemoc? Metody, které používali lékaři v minulosti byly brutální

Nemoci lidstvo trápí odnepaměti. A odnepaměti se lidé snaží od nemocí pomoci. V historii existovaly ovšem léčby a léky, které byly mnohonásobně nebezpečnější než zranění a nemoci, od kterých měly pomoci. A mnohé z těchto „léčebných postupů“ měly skutečně tuhý kořínek a přežily až do doby nedávné.

Akupunktura, ilustrační obrázek

1) Mast z myší a prášek z mumií

Mast z domácího hlodavce byla ve starověkém Egyptě jedním z nejoblíbenějších všeléků. Bolela vás hlava? Zuby? Koleno? Mast z myší byla na vše! Pokud byla bolest nebo rána větší doporučovala se přiložit celá myší zdechlina.  O staletí později se stalo naopak populární jako léčivo takzvané mumio. Pozůstatky starověkých Egypťanů byly rozemlety na prášek a v Evropě prodány jako zázračný všelék. Vedle zubů, bolestí žaludku nebo dny bylo u účinným afrodiziakem. Populární bylo až do poloviny 19. století.

2) Arzenik a rtuť

Již starověký lékař Galén věřil, že nebezpečný jed v malém množství může pomoci. A měl, jak potvrzuje moderní věda, pravdu. Arzenik skutečně může pomoci s léčbou tak nebezpečných nemocí jako je leukémie. Naši předci to s ním ovšem přeháněli. Arzenik se používal nejen na vážné choroby jako je rakovina kůže nebo nemoci žaludku, ale i pro krásu a dámy si jej přidávaly do krému pro zkrásnění. Těch, kteří po požití většího množství arzeniku zemřelo nebo jim zkrátil život je nepochybně nepočítaně. Mezi nejslavnější oběti arseniku někteří badatelé považují Napoleona Bonaparte, který měl na otravu arzénem zemřít. Podobná situace panovala i kolem rtuti. Rtuť má sice antibakteriální vlastnosti, ale při požití se v hromadí ledvinách, což způsobuje jejich špatnou funkci. V medicíně se používala již ve starém Egyptě a Číně. Právě ze staré Číny pochází jeho nejslavnější oběť. První císař, legendární   Čchin Š’-chuang-ti, byl posedlí nesmrtelností. Jeho alchymisté mu vyrobili lék, který měl mít žádoucí účinek. Hlavní ingrediencí byla rtuť a císař po jeho požití v roce 210 př.n.l. zemřel. Alchymisté byli podle legendy pohřbeni s ním, aby mu sloužili v nebeské říši.  

3) Moč

Co použít místo prostředku na podlahu a jaru na nádobí? Co použít na odstranění make-upu? Co použít místo ústní vody, co vám zajistí zdravý chrup? Římané, Galové ale dodnesnapříkla milony Indů  jasno. Je to moč! Je sterilní, je to produkt vašeho těla a zajistí vám mnoho látek, které potřebujete k životu. Problém však je, že také obsahu to, čeho se chce vaše tělo zbavit. Postoj moderní vědy k urinoterapii je střízlivý. Pokud je moč čerstvá neuškodí, ale rozhodně to není všelék. Nemocní, zvláště s chorobami ledvin, by to raději neměli zkoušet.

4) Prořezávání dásní kojenců

Francouzský chirurg Ambroise Paré žijící v 16. století je dnes považován za otce moderní chirurgie a forenzní patologie. Zavedl metodu podvazování cév po amputacích místo vypalování. Začal vyrábět pro vojáky funkční protézy. Vynalez mnoho chirurgických nástrojů. Zasloužil se vývoj bezpečných porodů a zavedl praxi vyvolání předčasného porodu při děložním krvácení. I génius se ovšem někdy zmýlí. Paré došel k závěru, že mnoho dětských úmrtí je zaviněno tím, že mléčné zuby u kojenců nejsou schopny prorazit dásně, zanítí se a dítě na zánět zemře. Přišel tedy s metodou, kdy kojencům za pomoci skalpelu lékaři dásně rozřezávali. V době, kdy neexistovaly žádné utišující prostředky to muselo být pro děti nejen mučivé, ale i nebezpečné. Neexistovala totiž ani žádná antibiotika a rány v ústech se často zanítily. Paré tak se svojí metodou naopak statisíce dětských životů ohrozil. Praxe přetrvala až do poloviny 19. století.

5) Malarioterapie

Syfilida byla pro generace našich předků jednou z nejsmrtelnějších chorob, která ve společnosti způsobovala děs. Vrcholná fáze choroby vedla k šílenství a paralýze.  Vídeňský lékař Julius Wagner-Jauregg si všiml, že za první světové války, že jeden jeho pacient, který se vedle syfilidy nakazil ještě malárii, se po vysokých horečkách ze syfilidy vyléčil. Jauregg tedy začal pacienty se syfilis záměrně infikovat a skutečně se i ti v posledním stádiu ze syfilis vyléčili. Problém byl v tom, že místo syfilis trpěli malárií, a že 15 % pacientů terapii nepřežilo. Přesto v roce 1928 za svoji metodu získal Jauregg Nobelovu cenu. Nebyla to jediná podivná terapie, kterou Jauregg vyvinul. Jedním z příznaků schizofrenie prý podle něj byla nadměrná masturbace. Údajné schizofreniky proto nechal kastrovat. Ti se prý pak velmi uklidnili. Vypracoval také pro nacisty několik teorií o méněcennosti jiných národů.

Kanárské ostrovy: Sopka na La Palmě může chrlit lávu i čtvrt roku

22.09.2021 11:28 Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři…

Během pandemie se v Česku zvýšil počet dospívajících, kteří nadměrně…

23.09.2021 14:18 Během pandemie se v Česku zvýšil počet dospívajících, kteří nadměrně používali internet, zjistili…

BIS postupovala podle sněmovní komise ohledně úkolů od Zemana v souladu se…

23.09.2021 21:22 Bezpečnostní informační služba (BIS) postupovala podle sněmovní komise pro její kontrolu ohledně…

Kauza Čapí hnízdo: Šaroch pochybil, nereagoval na nové informace, tvrdí…

23.09.2021 11:42 Dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch pochybil, když bezodkladně nereagoval na nové informace…

TI také nezná výsledek řízení Černošic s Babišem kvůli střetu zájmů

23.09.2021 15:32 Organizace Transparency International (TI), která podala městskému úřadu v Černošicích podnět kvůli…

Vakcína Pfizer/BioNTech je bezpečná pro děti od pěti let, tvrdí firmy s…

20.09.2021 14:26 Vakcínu proti covidu-19 firem Pfizer a BioNTech dobře snáší i děti mezi pěti a 11 lety a vyvolává u…

Loňské požáry v Austrálii zažehly populační explozi v Tichém oceánu

19.09.2021 16:40 Prach a popel z požárů se rozptýlil nad oceánem, do jehož vod donesl živiny, které způsobily…

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, uvedli vědci

16.09.2021 21:55 Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost…

Vědci naučili krávy chodit na záchod

15.09.2021 17:03 Zdá se, že naučit chodit krávy na záchod je stejně snadné, jako naučit batolata chodit na nočník -…

České studie na zjištění protilátek se zúčastní asi 8000 lidí

07.09.2021 13:52 Studie na přítomnost protilátek covidu-19 se podle ministerstva zdravotnictví (MZd) účastní…

Čeští vědci vyvinuli rychlý test na protilátky proti covidu

07.09.2021 08:59 Vědci z Česka vyvinuli test, který umí rychle určit hladinu ochranných protilátek proti koronaviru…

Vakcíny výrazně snižují riziko dlouhého covidu, ukázala studie

02.09.2021 11:04 Dokončené očkování proti covidu-19 snižuje téměř o polovinu riziko onemocnění, které by trvalo déle…

Kombinace léků může snížit počet případů malárie až o 70 procent

26.08.2021 16:05 Aktualizováno Kombinace několika dávek vakcíny proti malárii a preventivního užívání antimalarik poskytuje zhruba…

Pluto ztratilo před 15 lety v Praze statut planety

23.08.2021 09:14 Mezinárodní astronomická unie (IAU) na svém valném shromáždění v Praze před 15 lety, 24. srpna 2006…

Na pražském tokamaku dnes vědci provedou poslední experiment

20.08.2021 09:28 Poslední experiment dnes vědci provedou na tokamaku COMPASS, který provozuje Ústav fyziky plazmatu…

Související:

Právě se děje

reklama