Unikátní objev: Kanadští těžaři našli 50 tisíc let staré mumie

Toronto - Kanadský těžařům se podařil neuvěřitelný objev. V oblasti Klondike, která je proslavená především nálezy drahých kamenů, objevili před 50 tisíc let staré zvířecí mumie.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Mumie vlčího mláděte

K objevu došlo v roce 2016, veřejnosti ale byly zachované mumie vlčího a sobího mláděte představeny až nyní. "Jde o nejstaršího mumifikovaného vlka z doby ledové, jaký kdy byl nalezen,“ řekl deníku The Guardian paleontolog Grant Zazula.

Odborníci odhadují, že mumie jsou staré zhruba 50 tisíc let. Vlčí mládě se zachovalo celé, včetně hlavy, ocasu, i ochlupení. Mládě soba bylo poškozené a dochoval se pouze trup s hlavou a předními končetinami. 

I přesto je objev takto zachovalých mumií z této doby velmi vzácný. Vědci z celého světa jsou proto z objevu řádně nadšení.

img-responsive

Mumie sobího mláděte | foto: Twitter

"Kosti z doby ledové jsou v Yukonu běžné, ale takto zachovalé zvíře je výjimečné. Je to krásný pohled na život před 50 tisíci lety," tvrdí paleontoložka z univerzity v Edinburghu Elsa Panciroliová.

Mumifikovaní živočichové žily v oblasti tundry společně s dalšími pravěkými tvory včetně mamutů. Paleontologové tvrdí, že v oblasti bylo před 50 tisíci lety velice mrazivé období. Právě mráz proto mohl přispět k tomu, že jsou ostatky ve velmi dobrém stavu.

"K zachování pokožky a srsti napomáhá sušší klima. K tomu nejčastěji dochází při výrazném ochlazení," tvrdí paleontolog Jan Zalasiewicz s tím, že obě těla byla velmi rychle po smrti vysušena a zakopána.

Vstupte do diskuze (9)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Archeologové objevili v Pompejích fresku Lédy s labutí

19.11.2018 16:32 Archeologové objevili v Pompejích ložnici s freskou smyslně zachycující Lédu s labutí. O nálezu…

K Zemi se řítí velký asteroid. Náraz by vyhladil civilizaci

19.11.2018 14:10 Kolem Země denně proletí desítky potenciálně nebezpečných těles. Astronomové dokonce ve vesmíru…

17 znamení podle kterých se pozná, že jste chytří

17.11.2018 19:32 Aktualizováno Hlupák je přesvědčen o vlastní chytrosti, zatímco chytrý člověk o tom pochybuje, zní stará moudrost…

Proč nejsou na Merkuru sopečné kužely? Čeští vědci našli odpověď

16.11.2018 17:29 Nepřítomnost atmosféry a slabší gravitace ovlivňuje dráhu letu částic vyvržené lávy při sopečné…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama