Unikátní objev: Kanadští těžaři našli 50 tisíc let staré mumie

Toronto - Kanadský těžařům se podařil neuvěřitelný objev. V oblasti Klondike, která je proslavená především nálezy drahých kamenů, objevili před 50 tisíc let staré zvířecí mumie.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Mumie vlčího mláděte

K objevu došlo v roce 2016, veřejnosti ale byly zachované mumie vlčího a sobího mláděte představeny až nyní. "Jde o nejstaršího mumifikovaného vlka z doby ledové, jaký kdy byl nalezen,“ řekl deníku The Guardian paleontolog Grant Zazula.

Odborníci odhadují, že mumie jsou staré zhruba 50 tisíc let. Vlčí mládě se zachovalo celé, včetně hlavy, ocasu, i ochlupení. Mládě soba bylo poškozené a dochoval se pouze trup s hlavou a předními končetinami. 

I přesto je objev takto zachovalých mumií z této doby velmi vzácný. Vědci z celého světa jsou proto z objevu řádně nadšení.

img-responsive

Mumie sobího mláděte | foto: Twitter

"Kosti z doby ledové jsou v Yukonu běžné, ale takto zachovalé zvíře je výjimečné. Je to krásný pohled na život před 50 tisíci lety," tvrdí paleontoložka z univerzity v Edinburghu Elsa Panciroliová.

Mumifikovaní živočichové žily v oblasti tundry společně s dalšími pravěkými tvory včetně mamutů. Paleontologové tvrdí, že v oblasti bylo před 50 tisíci lety velice mrazivé období. Právě mráz proto mohl přispět k tomu, že jsou ostatky ve velmi dobrém stavu.

"K zachování pokožky a srsti napomáhá sušší klima. K tomu nejčastěji dochází při výrazném ochlazení," tvrdí paleontolog Jan Zalasiewicz s tím, že obě těla byla velmi rychle po smrti vysušena a zakopána.

Vstupte do diskuze (9)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V podzemí "tiká časovaná bomba", varují vědci

24.01.2019 14:31 Aktualizováno Vědci varují před na první pohled neviditelným důsledkem globálního oteplování. Touto „časovanou…

Vědci poprvé upravili DNA u myší tak, aby se geny šířily i na další…

24.01.2019 11:31 Američtí vědci úspěšně vyzkoušeli kontroverzní proceduru genetického inženýrství. Laboratorním…

Do Měsíce při zatmění narazil meteorit, záblesk natočil i český astronom

24.01.2019 11:14 Aktualizováno Pondělní úplné zatmění Měsíce doprovázel zajímavý úkaz, kdy do souputníka Země narazil meteorit.…

Vynecháváte každý měsíc antikoncepci? Je to zbytečné a rizikové

23.01.2019 13:54 Aktualizováno Hormonální antikoncepce se nejčastěji užívá ve 28 denních cyklech, při nichž ženy vždy 7 dní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama