Unikátní objev: Kanadští těžaři našli 50 tisíc let staré mumie

Toronto - Kanadský těžařům se podařil neuvěřitelný objev. V oblasti Klondike, která je proslavená především nálezy drahých kamenů, objevili před 50 tisíc let staré zvířecí mumie.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Mumie vlčího mláděte
doporučujeme

K objevu došlo v roce 2016, veřejnosti ale byly zachované mumie vlčího a sobího mláděte představeny až nyní. "Jde o nejstaršího mumifikovaného vlka z doby ledové, jaký kdy byl nalezen,“ řekl deníku The Guardian paleontolog Grant Zazula.

Odborníci odhadují, že mumie jsou staré zhruba 50 tisíc let. Vlčí mládě se zachovalo celé, včetně hlavy, ocasu, i ochlupení. Mládě soba bylo poškozené a dochoval se pouze trup s hlavou a předními končetinami. 

I přesto je objev takto zachovalých mumií z této doby velmi vzácný. Vědci z celého světa jsou proto z objevu řádně nadšení.

img-responsive

Mumie sobího mláděte | foto: Twitter

"Kosti z doby ledové jsou v Yukonu běžné, ale takto zachovalé zvíře je výjimečné. Je to krásný pohled na život před 50 tisíci lety," tvrdí paleontoložka z univerzity v Edinburghu Elsa Panciroliová.

Mumifikovaní živočichové žily v oblasti tundry společně s dalšími pravěkými tvory včetně mamutů. Paleontologové tvrdí, že v oblasti bylo před 50 tisíci lety velice mrazivé období. Právě mráz proto mohl přispět k tomu, že jsou ostatky ve velmi dobrém stavu.

"K zachování pokožky a srsti napomáhá sušší klima. K tomu nejčastěji dochází při výrazném ochlazení," tvrdí paleontolog Jan Zalasiewicz s tím, že obě těla byla velmi rychle po smrti vysušena a zakopána.

Loading...
Vstupte do diskuze (9)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Smrtící virus děsí vědce. Lék neexistuje, miliardy lidí v ohrožení

09.12.2019 07:38 Smrtící vir nipah přenášený netopýry má vážný epidemický potenciál. Varovali před tím dnes podle…

Unikátní objev v Česku: Jeskyňáři našli kostru medvíděte, je stovky let…

06.12.2019 09:46 Na zcela zachovalou kostru medvíděte narazili při bádání v Javoříčském krasu amatérští jeskyňáři.…

Jaké dopady na mozek má pobyt v Antarktidě? Vědci se nestačí divit

05.12.2019 12:15 Dlouhodobý pobyt v extrémním prostředí Antarktidy pravděpodobně škodí mozku. V aktuálním vydání…

Zemi těsně mine asteroid velký jako pyramidy

04.12.2019 22:26 Aktualizováno Zemi v těsné blízkosti mine téměř dvousetmetrový asteroid. NASA jej pozoruje od minulého týdne,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama