Věda jménem krematorium: Spálit zemřelého je těžší, než se zdá

Lidské tělo je v mnoha ohledech specifické. Z velké části ho tvoří voda, a jeho zpopelnění proto není tak jednoduché, jak by se mohlo na první pohled zdát. Práce v krematoriu je ve skutečnosti věda, o níž panuje řada mýtů, ale kterou nemůže dělat každý.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Krematorium ve Strašnicích je nejstarším krematoriem v Evropě. Práce v něm ale není žádný med.

Zaměstnanci krematoria v britském Nottinghamu poodhalili zákulisí své práce, aby definitivně vyvrátili všechny mýty, které si mnozí spojují s kremací. Většina lidí se totiž za tajemný závěs, za kterým mizí rakev, nedostane. 

Mnozí si proto myslí, že ke spalování ostatků dochází okamžitě, jakmile se rakev ztratí z dohledu pozůstalých. Podle zákona ale krematorium musí spálit ostatky do 72 hodin. 

Prvním krokem je zajistit, aby nebylo v rakvi nic, co tam nepatří. Nejdůležitější je zjistit, zda nemá zesnulý kardiostimulátor. Pokud by tento drobný přístroj explodoval v dvacetitunové peci, nadzvedl by ji do výšky sedmi centimetrů.

Rakev následně putuje do jednoho ze dvou spalovacích přístrojů, v němž plamen poháněný plynem vytvoří teplotu od 800 do 1000 stupňů Celsia. Stroj je tak žhavý, že když ho v pátek večer zaměstnanci vypnou, do pondělí udrží teplotu 300 stupňů Celsia.

Pokud tvoří ostatky pouze části těla, nikdy nejsou spáleny s pozůstatky jiných, ale samostatně. Samotné spalování poté trvá přibližně 90 minut.

Personál dohlíží na průběh speciálními otvory a proces je ukončen, když už uvnitř nejsou žádné plameny. Během tohoto procesu jsou odsávány a filtrovány částice odpadu, aby do ovzduší nepronikala rtuť ze zubních výplní. 

Popel, který by měl mít konzistenci písku, pak z pece pracovníci vyhrabou a nechají hodinu vychladnout. Konečná hmotnost popela pak obvykle odpovídá porodní hmotnosti.

Pokud jsou po zpopelnění nalezeny nějaké prsteny nebo náhrady kyčelního kloubu, odešlou se na recyklaci. O tom, jak skončí popel nebohého, už rozhodují výlučně pozůstalí. 

Témata: smrt | úmrtí | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze (8)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Švýcarské ledovce mizí před očima, v létě nastal dramatický úbytek masy

16.10.2018 14:27 Švýcarské ledovce přišly během letošního horkého léta o 2,5 procenta své celkové ledové masy.…

Jak zatočit s rakovinou? Lék může být ukryt přímo v nádorech, Češi mu jsou…

16.10.2018 12:28 Odborníci z Centra nádorové ekologie zkoumají buňky v prostředí v okolí nádoru. Hledají novou léčbu…

V Evropě číhá skryté nebezpečí? Odborníci se bojí katastrofy biblických…

15.10.2018 22:06 Aktualizováno Zřejmě nejznámější evropská sopka Etna se stále více propadá do moře. To se vědcům nelíbí a obávají…

Pivo bude další obětí klimatických změn? Nová studie nepotěší nejen Čechy

15.10.2018 18:08 Pivo se v budoucnu stejně jako čokoláda, káva a víno může stát obětí klimatických změn, které…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama