Věda jménem krematorium: Spálit zemřelého je těžší, než se zdá

Lidské tělo je v mnoha ohledech specifické. Z velké části ho tvoří voda, a jeho zpopelnění proto není tak jednoduché, jak by se mohlo na první pohled zdát. Práce v krematoriu je ve skutečnosti věda, o níž panuje řada mýtů, ale kterou nemůže dělat každý.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Krematorium ve Strašnicích je nejstarším krematoriem v Evropě. Práce v něm ale není žádný med.

Zaměstnanci krematoria v britském Nottinghamu poodhalili zákulisí své práce, aby definitivně vyvrátili všechny mýty, které si mnozí spojují s kremací. Většina lidí se totiž za tajemný závěs, za kterým mizí rakev, nedostane. 

Mnozí si proto myslí, že ke spalování ostatků dochází okamžitě, jakmile se rakev ztratí z dohledu pozůstalých. Podle zákona ale krematorium musí spálit ostatky do 72 hodin. 

Prvním krokem je zajistit, aby nebylo v rakvi nic, co tam nepatří. Nejdůležitější je zjistit, zda nemá zesnulý kardiostimulátor. Pokud by tento drobný přístroj explodoval v dvacetitunové peci, nadzvedl by ji do výšky sedmi centimetrů.

Rakev následně putuje do jednoho ze dvou spalovacích přístrojů, v němž plamen poháněný plynem vytvoří teplotu od 800 do 1000 stupňů Celsia. Stroj je tak žhavý, že když ho v pátek večer zaměstnanci vypnou, do pondělí udrží teplotu 300 stupňů Celsia.

Pokud tvoří ostatky pouze části těla, nikdy nejsou spáleny s pozůstatky jiných, ale samostatně. Samotné spalování poté trvá přibližně 90 minut.

Personál dohlíží na průběh speciálními otvory a proces je ukončen, když už uvnitř nejsou žádné plameny. Během tohoto procesu jsou odsávány a filtrovány částice odpadu, aby do ovzduší nepronikala rtuť ze zubních výplní. 

Popel, který by měl mít konzistenci písku, pak z pece pracovníci vyhrabou a nechají hodinu vychladnout. Konečná hmotnost popela pak obvykle odpovídá porodní hmotnosti.

Pokud jsou po zpopelnění nalezeny nějaké prsteny nebo náhrady kyčelního kloubu, odešlou se na recyklaci. O tom, jak skončí popel nebohého, už rozhodují výlučně pozůstalí. 

Témata: smrt | úmrtí | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze (8)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vědci rozluštili tajemství ukryté hluboko pod oceány. Nikdo živý by se…

09.12.2018 15:40 Naše planeta je z velké části tvořená vodou. Ta zabírá nejen 71 procent povrchu, ale je také ukrytá…

Jak "zní" Mars? Sonda InSight poslala historicky první zvukový záznam

07.12.2018 22:25 Americká sonda InSight, která na konci listopadu přistála na Marsu, vyslala na Zemi první zvukový…

Historický krok pro lidstvo: V lednu poprvé přistane na odvrácené straně…

07.12.2018 22:05 Z kosmodromu Si-čchang dnes odstartovala raketa CZ-3B/G3Z se sondou Čchang-e 4 k Měsíci. Napsal to…

Posun v léčbě Alzheimera? Lékaři z Washingtonu možná dosáhli na důležitý…

07.12.2018 16:46 Alzheimerova choroba může mít několik typů, tvrdí nový výzkum vědců z americké University of…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama