Vymýcení neštovic trvalo 200 let. Krutý boj s nemocí světu vyhrál jediný Čech

Svět vděčí Česku a Čechům za mnohé. Nejen, že naši předci objevili hromosvod nebo kontaktní čočky, ale dokázali díky jednomu lékaři zcela vymýtit pravé neštovice. Za celých zhruba 200 let od vynálezu vakcíny to nikdo jiný nedokázal.

Přidejte svůj názor

Karel Raška

Neštovice jsou nejznámější vymýcenou nemocí na světě a existují tři typy tohoto onemocnění, přičemž ty pravé, odborně nazývány Variola, se byly vysoce nakažlivým onemocněním s vysokou úmrtností, dosahující až sta procent.

Během 20. století tato choroba zahubila zhruba 500 milionů lidí a jde o první chorobu, na kterou vznikla vakcína. Tu v roce 1798 představil Edward Jenner, který na ni přišel zcela náhodou.

Všiml si totiž, že lidé, kteří pracují s krávami, trpí neštovicemi méně. 14. května 1796 se rozhodl učinit pokus a naočkoval osmiletému Jamesi Phippsovi hnis z vředu, který vyvolávají kravské neštoviceme.

Chlapec onemocněl kravskými neštovicemi, ale za šest týdnů se uzdravil. Jenner ho poté infikoval pravými neštovicemi, u chlapce ale nemoc nepropukla. Tento pokus je považován za první skutečnou vakcinaci 

Než ale mohla být zahájena plošná vakcinace, uplynuly další dvě stovky let. Až v 60. letech 20. století připravila Světová zdravotnická organizace největší lékařskou akci všech dob, pokus o totální vymýcení pravých neštovic.

Koncepci celé akce vypracoval český epidemiolog Karel Raška, který navrhnul, že by bylo nejlepší namísto nákladného plošného očkování očkovat pouze obyvatele v místech, kde vypukla největší ohniska nákazy.

Do akce se zapojily tisíce lékařů, z čehož dalších dvacet českých odborníků dobrovolně riskovalo život v tehdy politicky velmi bouřlivých oblastech.

Neštovice nejprve vymizely v Latinské Americe, a to v roce 1971. Následně byly vymýceny v Indii v roce 1975 a nakonec v Africe. Zde byl diagnostikován vůbec poslední přirozeně se vyskytující případ neštovic, a to konkrétně 26. října 1977 na Ali Maow Maalin v okrese Merca v Somálsku. 

9. 9. 1979 mezinárodní komise lékařů označila nemoc za vymýcenou, což nakonec 8. května 1980 potvrdilo i Valné shromáždění Světové zdravotnické organizace. 

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Historici se spletli? Pompeje možná zanikly jindy

16.10.2018 22:06 Římské město Pompeje možná pohltil sopečný prach Vesuvu o dva měsíce později, než si dosud…

Švýcarské ledovce mizí před očima, v létě nastal dramatický úbytek masy

16.10.2018 14:27 Švýcarské ledovce přišly během letošního horkého léta o 2,5 procenta své celkové ledové masy.…

Jak zatočit s rakovinou? Lék může být ukryt přímo v nádorech, Češi mu jsou…

16.10.2018 12:28 Odborníci z Centra nádorové ekologie zkoumají buňky v prostředí v okolí nádoru. Hledají novou léčbu…

V Evropě číhá skryté nebezpečí? Odborníci se bojí katastrofy biblických…

15.10.2018 22:06 Aktualizováno Zřejmě nejznámější evropská sopka Etna se stále více propadá do moře. To se vědcům nelíbí a obávají…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama