Archeologové potvrdili: Nejsilnější biblický příběh se opravdu stal

Biblická kniha Exodus vypráví o odchodu Izraelitů z Egypta pod vedením Mojžíše a jejich putování pouští na cestě do Zaslíbené země. Podle odborníků ale nejde o smyšlený příběh, podle nich se totiž skutečně stal.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Bible

Archeologové tvrdí, že v Izraeli našli tábor, ve kterém se před přibližně 3000 lety skrývali kočovníci před Egypťany. Starověké zříceniny nalezené v poušti v blízkosti řeky Jordán by podle nich měly zodpovědět některé otázky týkající se biblického tajemství Exodu.

Podle Bible Mojžíš osvobodil Izraelity od otroctví a vedl je přes Sinajskou poušť. Později překročili řeku Jordán do Zaslíbené země. Přesto neexistuje žádný historický základ tohoto putování. Experti se domnívají, že Izraelci skutečně obývali oblast dnešního Izraele jako původní obyvatelé.

Poslední průzkumy archeologů ale potvrzují, že ruiny nalezené v blízkosti řeky Jordán jsou důkazem o kočování izraelského lidu, který před tisíci lety pronikl do starověké země. Myslí si, že během jejich cesty do Egypta žili v malé osadě přibližně ve 13. století před naším letopočtem. Znamenalo by to, že nález se shoduje s údaji z Bible.

Podle archeologů z izraelské Ariel University bylo za posledních 2000 let v oblasti vybudováno množství kočovných osad. Nalezené místo ale přesně odpovídá biblickému příběhu. Archeologové nyní analyzují, zda zříceniny Khirbet el Mastarah odpovídají nomádskému stylu.

Vědci také objevili něco jako o přístřešky pro zvířata. V létě zde teplota dosahuje 45 stupňů Celsia a roční úhrn srážek je minimální, experti se proto domnívají, že v celé lokalitě vznikaly a zanikaly kočovné osady velmi rychle a obyvatelé v nich setrvali pouze krátký čas. 

Témata: Bible | Izrael | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko jako vědecká velmoc? Ze schválených peněz se vyčerpalo 99 procent

18.02.2019 12:30 Ze schválených 33,8 miliardy korun ze státního rozpočtu na vědu, výzkum a inovace pro rok 2018 se…

Můžeme zničit planetu? Nejsilnější explozi na světě se nevyrovná ani…

17.02.2019 16:24 Výbuchy a ohnivé exploze tvoří dnes jednu z hlavních složek hollywoodských trháků. Aby taky ne,…

Vědci vytváří živý Jurský park. Dinosauři budou po Zemi chodit za pět let

11.02.2019 17:04 Během pouhých pěti až deseti let budou Zemi obývat skuteční dinosauři. Tvrdí to skupina genetiků a…

Jaderný výbuch a ekologická katastrofa? Toto jsou největší mýty o Černobylu

10.02.2019 21:38 Aktualizováno Před sedmi lety došlo k jaderné havárii v japonské Fukušimě a před dvaatřiceti lety k jaderné…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama