Archeologové potvrdili: Nejsilnější biblický příběh se opravdu stal

Biblická kniha Exodus vypráví o odchodu Izraelitů z Egypta pod vedením Mojžíše a jejich putování pouští na cestě do Zaslíbené země. Podle odborníků ale nejde o smyšlený příběh, podle nich se totiž skutečně stal.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Bible

Archeologové tvrdí, že v Izraeli našli tábor, ve kterém se před přibližně 3000 lety skrývali kočovníci před Egypťany. Starověké zříceniny nalezené v poušti v blízkosti řeky Jordán by podle nich měly zodpovědět některé otázky týkající se biblického tajemství Exodu.

Podle Bible Mojžíš osvobodil Izraelity od otroctví a vedl je přes Sinajskou poušť. Později překročili řeku Jordán do Zaslíbené země. Přesto neexistuje žádný historický základ tohoto putování. Experti se domnívají, že Izraelci skutečně obývali oblast dnešního Izraele jako původní obyvatelé.

Poslední průzkumy archeologů ale potvrzují, že ruiny nalezené v blízkosti řeky Jordán jsou důkazem o kočování izraelského lidu, který před tisíci lety pronikl do starověké země. Myslí si, že během jejich cesty do Egypta žili v malé osadě přibližně ve 13. století před naším letopočtem. Znamenalo by to, že nález se shoduje s údaji z Bible.

Podle archeologů z izraelské Ariel University bylo za posledních 2000 let v oblasti vybudováno množství kočovných osad. Nalezené místo ale přesně odpovídá biblickému příběhu. Archeologové nyní analyzují, zda zříceniny Khirbet el Mastarah odpovídají nomádskému stylu.

Vědci také objevili něco jako o přístřešky pro zvířata. V létě zde teplota dosahuje 45 stupňů Celsia a roční úhrn srážek je minimální, experti se proto domnívají, že v celé lokalitě vznikaly a zanikaly kočovné osady velmi rychle a obyvatelé v nich setrvali pouze krátký čas. 

Témata: Bible | Izrael | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lék na cukrovku? Možná ho máme už přes 100 let, jen jsme si toho nevšimli

20.10.2018 21:50 Aktualizováno I když je to vice než 100 let co byla vakcína Calmette-Guerin (taky známý pod zkratkou BCG)…

Kde vypuknou války o vodu? Svět se řítí do katastrofy, spočítal algoritmus

20.10.2018 19:50 Aktualizováno Vědci se za pomocí navrženého algoritmu pokusili zmapovat, které světové oblasti jsou nejvíce…

Paměť o nás prozrazuje víc, než si myslíme

20.10.2018 16:04 Aktualizováno Často si jsme jisti tím, na co si vzpomínáme, ale paměť není vždy docela důvěryhodná. Vědci…

Droga hipíků je zpět: Co může LSD vyléčit? Začínají nové pokusy

20.10.2018 09:26 Droga LSD, těsně spojená s hnutím hippies, si znovu pomalu nalézá svou cestu v lékařském výzkumu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama