Čeští archeologové hlásí unikátní objev v Egyptě. Další záhada starověku vyřešena

Čeští archeologové odkryli v egyptském Abúsíru vápencovou hrobku vysoce postaveného úředníka z poloviny páté dynastie. Informoval o tom egyptský list Al-Masrí al-Júm a ČTK informaci potvrdil ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta. Egypt doufá, že nové archeologické nálezy posílí cestovní ruch. Od svržení někdejšího prezidenta Husního Mubaraka v roce 2011 totiž turistika značně utrpěla, především kvůli násilnostem.

Přidejte svůj názor

Egypt

Muž v objevené hrobce byl identifikován jako Kaires, jelikož jeho jméno bylo vyryto na stěnách, uvedl generální tajemník egyptské nejvyšší rady pro památky Mustafá Vazírí. Muž měl podle něj mnoho titulů a byl mimo jiné "hlavním dozorcem záležitostí krále".

Hrobka se podle webu Českého egyptologického ústavu nachází v srdci pyramidového pole v oblasti, kde byli vedle panovníků pochováváni pouze členové královské rodiny a nejvyšší představitelé státu z doby vlády páté dynastie.

Tým archeologů v čele s Bártou v hrobce objevil také rozpůlenou žulovou sochu. Znázorňuje Kairese na malé židli bez zadní opěrky. Jeho tituly byly vyryty do žulové židle, označen byl například za Mistrova milovaného či za Tajného strážce ranního domu.

"Právě nález této sochy představuje řešení dlouholetého problému, zda staří Egypťané v době Staré říše ukládali sochy do pohřebních komor. Právě na základě tohoto objevu je zřejmé, že ano," píše se na webu.

Další zajímavostí je podle Českého egyptologického ústavu konstrukce pohřební komory, jež byla vyloupena již ve starověku. Byla totiž vybudována v otevřené jámě. "Po spuštění sarkofágu a vyzdění bočních stěn vápencovými bloky byla komora uzavřena několika obřími stropními bloky rovněž z vápence, z nichž každý váží nejméně osm až devět tun," uvedli výzkumníci.

Archeologická mise podle Bárty bude pokračovat v odkrývání hrobky, napsal egyptský list.

Česká egyptologie má díky desítkám odborníků výbornou pověst. Zásluhu na tom mají především vědci z Československého, nyní Českého, egyptologického ústavu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, kterým se v Egyptě podařilo dosáhnout řady jedinečných objevů. K nejznámějším patří odkrytí nekropole v Abúsíru, objev šachtového hrobu "správce paláců a kněze předčitatele" Iufaa či odhalení hrobky kněze Inpunefera. Letos 1. října uplynulo 60 let od založení ústavu.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Proč se nemůžeme rozhodnout, co si dát k jídlu? Zdánlivá prkotina mívá…

15.10.2018 09:11 Pokud jste se někdy přistihli, jak zíráte na dlouhý jídelní lístek v restauraci a jste naprosto…

Strašidelný úkaz na obloze. Co se stalo za vlády Rudolfa II.?

14.10.2018 11:50 Je zajímavou shodou okolností, že unikátnímu a extrémnímu jevu (výbuchu supernovy) došlo zrovna za…

Toto jsou nejpalčivější problémy dneška. Věda si s nim neví rady

14.10.2018 09:49 Pokud jste někdy viděli Star Trek nebo Teorii velkého třesku, tak víte, že z fyziky může být i…

Co by se stalo, kdyby všichni lidé ve stejnou chvíli vyskočili? Následky…

13.10.2018 22:56 Aktualizováno Co by se stalo, kdyby všichni lidé na Zemi ve stejnou chvíli vyskočili? Právě na to se rozhodl…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama