V Evropě číhá skryté nebezpečí? Odborníci se bojí katastrofy biblických rozměrů

Zřejmě nejznámější evropská sopka Etna se stále více propadá do moře. To se vědcům nelíbí a obávají se katastrofy, kterou Evropa nezažila stovky let.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Sopka Etna

Studie odborníků z Helmholtz Centre for Ocean Research v německém Kielu potvrdila, že hlavní důvod propadu sopky je mnohem nebezpečnější, než se dosud předpokládalo. Výsledky výzkumu publikoval tým vedený doktorkou Moreliou Urlaubovou v časopise Science Advances.

Vědci upozorňují, že zemětřesení a následné tsunami, podobné těm v Indonésii, si mnohdy vyžádají tisíce obětí. Nejčastěji přitom vznikají pod hladinou moře.

Náhlý propad jedné strany pohoří do moře však může však vyvolat podobný efekt. Existují důkazy o tom, že i pobřeží Severní Ameriky utrpělo v dávné minulosti sérii obřích tsunami, které vznikaly díky sesuvům půdy na vzdálených Kapverdách.

Podle vědců to znamená, že i zdánlivě neškodné sesouvání pohoří či sopky může být časem mnohem nebezpečnější. Tudíž je fakt, že jihovýchodní strana Etny se za posledních 40 let každoročně posunula o tři až pět centimetrů do moře, pro vědce velmi znepokojující.

Členové vědeckého týmu si ale nemyslí, že by za propadem stálo žhavé magma. Domnívají se, že příčinou klesání Etny je gravitační tah přicházející z kontinentálního pobřeží, které je ukryto v moři, a to s sebou doslova táhne další části pohoří.

Vědci popisují toto klesání jako hlavní důvod kolapsů, které pak stimulují změny v magmatu a následně způsobují obří erupce. Studie naznačuje, že katastrofický kolaps podmořské části Etny je mnohem pravděpodobnější a děsivější, než si dosud všichni mysleli.

Vstupte do diskuze (8)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Prestižní Abelovu cenu získala poprvé žena, učinila průlom v geometrii

19.03.2019 16:21 Prestižní Abelovu cenu za matematiku letos poprvé získala žena - americká matematička Karen…

Obří problém astronautů: Jsou pod útokem zákeřného viru

19.03.2019 15:00 Pří cestování mimo naši planetu je potřeba vyřešit řadu komplikací. Nejedná se jen o technické…

Coca Cola je nejen škodlivá, ale i smrtící. Co s vámi udělají dvě…

19.03.2019 12:03 Výzkumy vědců dlouhodobě ukazují, že pití nejoblíbenějšího nealkoholického nápoje na světě není…

Ročně provedou lékaři miliony chybných diagnóz. Pacienti umírají zcela…

19.03.2019 11:46 Třiasedmdesátiletá Američanka Lindu Woolleyová před několika týdny zemřela. Její tělo nezvládlo…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama