V Evropě číhá skryté nebezpečí? Odborníci se bojí katastrofy biblických rozměrů

Zřejmě nejznámější evropská sopka Etna se stále více propadá do moře. To se vědcům nelíbí a obávají se katastrofy, kterou Evropa nezažila stovky let.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Sopka Etna

Studie odborníků z Helmholtz Centre for Ocean Research v německém Kielu potvrdila, že hlavní důvod propadu sopky je mnohem nebezpečnější, než se dosud předpokládalo. Výsledky výzkumu publikoval tým vedený doktorkou Moreliou Urlaubovou v časopise Science Advances.

Vědci upozorňují, že zemětřesení a následné tsunami, podobné těm v Indonésii, si mnohdy vyžádají tisíce obětí. Nejčastěji přitom vznikají pod hladinou moře.

Náhlý propad jedné strany pohoří do moře však může však vyvolat podobný efekt. Existují důkazy o tom, že i pobřeží Severní Ameriky utrpělo v dávné minulosti sérii obřích tsunami, které vznikaly díky sesuvům půdy na vzdálených Kapverdách.

Podle vědců to znamená, že i zdánlivě neškodné sesouvání pohoří či sopky může být časem mnohem nebezpečnější. Tudíž je fakt, že jihovýchodní strana Etny se za posledních 40 let každoročně posunula o tři až pět centimetrů do moře, pro vědce velmi znepokojující.

Členové vědeckého týmu si ale nemyslí, že by za propadem stálo žhavé magma. Domnívají se, že příčinou klesání Etny je gravitační tah přicházející z kontinentálního pobřeží, které je ukryto v moři, a to s sebou doslova táhne další části pohoří.

Vědci popisují toto klesání jako hlavní důvod kolapsů, které pak stimulují změny v magmatu a následně způsobují obří erupce. Studie naznačuje, že katastrofický kolaps podmořské části Etny je mnohem pravděpodobnější a děsivější, než si dosud všichni mysleli.

Vstupte do diskuze (8)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Opravdu spadlo Newtonovi na hlavu jablko? Objevení gravitace proběhlo…

13.11.2018 14:14 Vědec a fyzik Isaac Newton jednoho teplého letního dne sedí pod jabloní a čte si. Najednou mu na…

Do brněnské pobočce kosmického inkubátoru vstoupily první dvě firmy

12.11.2018 20:43 Do brněnské pobočky inkubátoru Evropské kosmické agentury ESA BIC(Business Incubation Centre)…

Migrace je nebezpečná? Vědci zveřejnili alarmující studii

12.11.2018 18:11 Aktualizováno Stěhování do nové země může být náročné nejen pro nás, ale i pro naše bakterie . Nová studie…

Prospali jsme možnost útěku ze Země? Obyvatelnou planetu jsme měli hned…

12.11.2018 10:39 Venuše je vedle Marsu náš nejbližší soused a přitom jedna z nejhorších planet, kterou známe. Panují…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama