Lidé neumí brát léky? Češi si osvojili zvyk, kterým si zahrávají se zdravím

Pokud jste někdy viděli seriál Doktor House, jistě si vzpomenete na jeho způsob braní léků. Vytáhnout, hodit do pusy, zaklonit hlavu a spolknout. Není překvapením, že podobným způsobem bere léky mnoho lidí po celém světě včetně Čechů. Co ale může být zarážející je, že podle lékařů je to naprosto špatně.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Léky, ilustrační foto

Odborníci tvrdí, že polykání léků bez dostatečného zapíjení může být až smrtelně nebezpečné. Zapíjení tabletky vodou je totiž důležité nejen proto usnadnění polykání, ale i kvůli dalšímu faktoru.

Tekutiny totiž pomáhají zabránit uvíznutí pilulky v jícnu. Říkáte si možná, že o nic až tak vážného nejde, tabletka se po chvilce nepohodlí rozpustí a posune se dále. Opak je ale pravdou.

"Léky, které uvíznou v jícnu, velmi pravděpodobně způsobí zánět a podráždění," upozorňuje Jennifer Caudleová, lékařka působící na Rowanské univerzitě "To může způsobit několik komplikací - od pálení žáhy, přes bolest na hrudi, až po ezofagitidu nebo dokonce krvácení," dodala.

Jelikož v jícnu nejsou nervy, příznaky nemusíte hned pocítit. Někteří lidé ale popisují pocit bolesti na hrudi nebo pocit podobný pálení žáhy, čemuž však nepřikládají žádný význam. Postupem času se však pilulky, které uvíznou v jícnu, mohou rozpustit a erodovat tkáň jícnu. Výsledkem může být bolestivé krvácení nebo silná dehydratace.

Studie magazínu The Turkish Journal of Gastroenterology zjistila, že téměř jakýkoliv druh léku může způsobit vřed v jícnu, ale podle lékařky Caudleové může i několik běžných a volně prodejných léků způsobit mnohem větší, významné poškození. O tom ví své i mnoho slavných osobností, které díky polykání tabletek bez zapíjení skončily s děravým jícnem.

Témata: léky | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Prestižní Abelovu cenu získala poprvé žena, učinila průlom v geometrii

19.03.2019 16:21 Prestižní Abelovu cenu za matematiku letos poprvé získala žena - americká matematička Karen…

Obří problém astronautů: Jsou pod útokem zákeřného viru

19.03.2019 15:00 Pří cestování mimo naši planetu je potřeba vyřešit řadu komplikací. Nejedná se jen o technické…

Coca Cola je nejen škodlivá, ale i smrtící. Co s vámi udělají dvě…

19.03.2019 12:03 Výzkumy vědců dlouhodobě ukazují, že pití nejoblíbenějšího nealkoholického nápoje na světě není…

Ročně provedou lékaři miliony chybných diagnóz. Pacienti umírají zcela…

19.03.2019 11:46 Třiasedmdesátiletá Američanka Lindu Woolleyová před několika týdny zemřela. Její tělo nezvládlo…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama