Lidé neumí brát léky? Češi si osvojili zvyk, kterým si zahrávají se zdravím

Pokud jste někdy viděli seriál Doktor House, jistě si vzpomenete na jeho způsob braní léků. Vytáhnout, hodit do pusy, zaklonit hlavu a spolknout. Není překvapením, že podobným způsobem bere léky mnoho lidí po celém světě včetně Čechů. Co ale může být zarážející je, že podle lékařů je to naprosto špatně.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Léky, ilustrační foto

Odborníci tvrdí, že polykání léků bez dostatečného zapíjení může být až smrtelně nebezpečné. Zapíjení tabletky vodou je totiž důležité nejen proto usnadnění polykání, ale i kvůli dalšímu faktoru.

Tekutiny totiž pomáhají zabránit uvíznutí pilulky v jícnu. Říkáte si možná, že o nic až tak vážného nejde, tabletka se po chvilce nepohodlí rozpustí a posune se dále. Opak je ale pravdou.

"Léky, které uvíznou v jícnu, velmi pravděpodobně způsobí zánět a podráždění," upozorňuje Jennifer Caudleová, lékařka působící na Rowanské univerzitě "To může způsobit několik komplikací - od pálení žáhy, přes bolest na hrudi, až po ezofagitidu nebo dokonce krvácení," dodala.

Jelikož v jícnu nejsou nervy, příznaky nemusíte hned pocítit. Někteří lidé ale popisují pocit bolesti na hrudi nebo pocit podobný pálení žáhy, čemuž však nepřikládají žádný význam. Postupem času se však pilulky, které uvíznou v jícnu, mohou rozpustit a erodovat tkáň jícnu. Výsledkem může být bolestivé krvácení nebo silná dehydratace.

Studie magazínu The Turkish Journal of Gastroenterology zjistila, že téměř jakýkoliv druh léku může způsobit vřed v jícnu, ale podle lékařky Caudleové může i několik běžných a volně prodejných léků způsobit mnohem větší, významné poškození. O tom ví své i mnoho slavných osobností, které díky polykání tabletek bez zapíjení skončily s děravým jícnem.

Témata: léky | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Proč nejsou na Merkuru sopečné kužely? Čeští vědci našli odpověď

16.11.2018 17:29 Nepřítomnost atmosféry a slabší gravitace ovlivňuje dráhu letu částic vyvržené lávy při sopečné…

Kolik váží kilo? Změna definice byla snem desítky let, říká český metrolog

16.11.2018 16:08 Změna definice kilogramu byla snem posledních 60 až 70 let, dříve se ji ale technicky nepodařilo…

Lidstvu hrozí katastrofa? Do roku 2050 může oslepnout až miliarda lidí

16.11.2018 09:42 Podle studie australských vědců může v roce 2050 chodit po světě miliarda slepých lidí. Ztráta…

Další tajemství Keltů odhaleno. Co dělali s hlavami nepřátel? Tohle…

16.11.2018 09:22 Galové byli obávanými bojovníky, kteří sekali hlavy svých nepřátel a věšeli je kolem krků svých…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama