Vlajky, které Američané nechali na Měsíci, jsou úplně bílé. Jak se to stalo?

Američtí astronauti během pilotovaných letů na Měsíc zanechali na jeho povrchu celkem šest amerických vlajek. Dnes, po desítkách let, ale překvapivě vypadají úplně jinak. Co se s nimi stalo?

Přidejte svůj názor 34 komentářů

NASA zveřejnila unikátní snímky z misí Apollo

NASA se nedávno rozhodla zjistit, jak vypadají vlajky, které astronauti zanechali na Měsíci. Z původních šesti vlajek už ale stojí jen pět. Jedna se úplně rozpadla.

To není nijak překvapivé. Vlajky byly vyrobeny z nylonu a byly velmi levné. V dobách letů na Měsíc totiž nikdo nekonstruoval vlajky tak, aby vydržely nehostinné podmínky na tělese, kde nepanuje žádná atmosféra.

Co ale vědce překvapilo mnohem víc je, že všechny vlajky dočista zbělely. Jakýkoliv náznak amerických pruhů nebo hvězd je pryč a jejich plochu pokrývá pouze bílá barva. 

Aby toho nebylo málo, tak se i zbylé vlajky začaly postupně rozpadat. Za několik desítek let z nich nezbyde vůbec nic. Čím je to způsobeno?

Kromě levných materiálů především radiací, která je ve vesmíru všudepřítomná. Ta postupně zklividovala všechny barvy na vlajkách.

Jejich stavu nepomáhají ani teplotní rozdíly. "V noci" panuje na Měsíci teplota až -150 stupňů Celsia, naopak "ve dne" se teploty vyšplhají na zhruba 100 stupňů nad nulou. Díky tomu je s podivem, že vlajky vůbec vydržely takovou dobu.

Vstupte do diskuze (34)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hrozí nejničivější vlna tsunami v historii? Vědci poslali do světa…

18.01.2019 22:01 Aktualizováno Vlna tsunami je jedním z nejobávanějších přírodních živlů. V příštích desetiletích budou s velkou…

Vyhladí asteroid pozemský život? NASA lidem poslala jednu zásadní informaci

18.01.2019 22:01 Aktualizováno Pokud by hrozila srážka Země s mohutným asteroidem, lidé by se o tom od vědců včas dozvěděli.…

Slepé střevo není jediné. V těle máme devět věcí, které vůbec nepotřebujeme

18.01.2019 11:28 Aktualizováno V lidském těle se nachází mnoho částí a orgánů, které mívaly svoji důležitou funkci, avšak dnes nám…

Čech použije za 365 dní téměř 150 tašek. Tuzemští vědci určili, která z…

18.01.2019 10:13 Češi si z obchodů každý rok odnesou půl tuny všelijakého zboží, mnozí z nich na to používají…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama