Kde vypuknou války o vodu? Svět se řítí do katastrofy, spočítal algoritmus

Vědci se za pomocí navrženého algoritmu pokusili zmapovat, které světové oblasti jsou nejvíce ohroženy nedostatkem vody, a kde vlivem toho může docházet k válečným konfliktů.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Voda

V sociálních vědách existuje teorie známá jako prokletí přírodních zdrojů. Tato teorie vychází z jistého paradoxu, tím je, že země velmi bohaté na vysoce ceněné přírodní zdroje, bývají často také zeměmi s vysokou mírou korupce, větším množstvím konfliktů a často také s nedemokratickým způsobem vládnutí.

Důležité zdroje jako minerály, ropa nebo třeba diamanty jdou ruku v ruce s vysokým rizikem konfliktů a slabou vládou.

Co ale, pokud se bude jednat o zdroj ze všech zdrojů nejdůležitější. O vodu. Již existují reálné obavy, že se v budoucnu povedou války o vodu. Vodu si budou pravděpodobně chtít nárokovat různé zájmové skupiny lidí. Analytici se domnívají, že voda bude důvodem sporů mezi oportunistickými politiky a silnými korporacemi.

Nová studie se pokusila zmapovat, jak se budou války o vodu objevovat v jednotlivých zemích světa, a které země jsou pravděpodobně ohroženy konfliktem o vodní zdroje v nadcházejících dekádách.

Studie byla vedena doktorem Fabiem Farinosi z centra pro výzkum globálních environmentálních změn při Evropské komisi. „Soupeření o limitované vodní zdroje je jednou z největších obav v následujících desetiletích,“ říkají tvůrci studie. Zásoby vody se ztenčují vlivem klimatických změn a populačního růstu.

Vědci vzali do úvahy různé denní teploty, předpověď srážek, různé předpovědi emisí a další faktory, vytvořili pak algoritmus k předpovědi pravděpodobnosti konfliktu.

Celosvětově vědci předpokládají, že zvyšování se průměrné teploty a populační růst budou zvyšovat pravděpodobnost vzniku konfliktu asi o 75 až 95% a to v následující 50 až 100 letech.

Ve studii také identifikovali tzv. hot spots, tedy místa, kde jsou vodní zdroje jako jezera a povodí řek sdílena několika státy či dokonce politickými skupinami. Mezi nimi jsou řeky jako Nil, Ganga, Brahmaputra, Indus, Eufrat a Tigris nebo Colorado.

Farinosi však nechce s katastrofickými scénáři předbíhat, říká: „Vše závisí na tom, jak dobře budou jednotlivé země připraveny a vybaveny ke vzájemné spolupráci. Doufáme, že tato studie pomůže zvyšovat povědomí o rizicích a bude nápomocná v hledání řešení.“

Nedostatek vody je velkým tématem budoucnosti. Ohroženi jsme jím všichni. Nejedná se jen o plané hrozby, ale reálná rizika. Obrovské problémy s vodou má již nyní Kapské město v Jihoafrické republice.

Mezitím města po celé planetě se stávají více žížnivá, v souvislosti s tím, jak poptávka po vodě stoupá a nabídka se pomalu zmenšuje. Od Bangladéše po Kalifornii nepřináší vědci optimistické zprávy.

Podzemní voda bývá odčerpávána velmi agresivním způsobem. Některé oblasti Pekingu, což je páté nejvíce nedostatkem vody ohrožené město, odčerpávají více než 10 cm podzemní vody ročně.

Bezprostředně jsou nedostatkem vody ohroženy Austrálie, Kalifornie, Čína, Indie, Pákistán a celá oblast Afriky.

Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Učebnice biologie se budou opět přepisovat. Lidé objevili další dílek své…

19.01.2019 19:34 Náhodný nález kostry podobné dnešnímu člověku zase jednou mění dějiny lidské evoluce. Vědci mohou…

Nejrozšířenější nemoc v Evropě je často smrtelná. Její léčení je přitom…

19.01.2019 19:23 Aktualizováno Už deset tisíc let trápí evropskou populaci jedna z nejrozšířenějších nemocí na světě. S její…

Epidemie prastarých virů? Hrozba, na kterou nejsme na to připraveni

19.01.2019 16:48 Globální oteplování přináší celou řadu rizik, podle vědců může negativně ovlivnit zemědělství,…

Tajemství posledních slov. Co říkají lidé před svou smrtí?

19.01.2019 16:18 Aktualizováno Ve filmech i knihách bývají poslední slova výroky velkého významu. Jsou taková i v běžném životě?…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama