Kde vypuknou války o vodu? Svět se řítí do katastrofy, spočítal algoritmus

Vědci se za pomocí navrženého algoritmu pokusili zmapovat, které světové oblasti jsou nejvíce ohroženy nedostatkem vody, a kde vlivem toho může docházet k válečným konfliktů.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Voda
doporučujeme

V sociálních vědách existuje teorie známá jako prokletí přírodních zdrojů. Tato teorie vychází z jistého paradoxu, tím je, že země velmi bohaté na vysoce ceněné přírodní zdroje, bývají často také zeměmi s vysokou mírou korupce, větším množstvím konfliktů a často také s nedemokratickým způsobem vládnutí.

Důležité zdroje jako minerály, ropa nebo třeba diamanty jdou ruku v ruce s vysokým rizikem konfliktů a slabou vládou.

Co ale, pokud se bude jednat o zdroj ze všech zdrojů nejdůležitější. O vodu. Již existují reálné obavy, že se v budoucnu povedou války o vodu. Vodu si budou pravděpodobně chtít nárokovat různé zájmové skupiny lidí. Analytici se domnívají, že voda bude důvodem sporů mezi oportunistickými politiky a silnými korporacemi.

Nová studie se pokusila zmapovat, jak se budou války o vodu objevovat v jednotlivých zemích světa, a které země jsou pravděpodobně ohroženy konfliktem o vodní zdroje v nadcházejících dekádách.

Studie byla vedena doktorem Fabiem Farinosi z centra pro výzkum globálních environmentálních změn při Evropské komisi. „Soupeření o limitované vodní zdroje je jednou z největších obav v následujících desetiletích,“ říkají tvůrci studie. Zásoby vody se ztenčují vlivem klimatických změn a populačního růstu.

Vědci vzali do úvahy různé denní teploty, předpověď srážek, různé předpovědi emisí a další faktory, vytvořili pak algoritmus k předpovědi pravděpodobnosti konfliktu.

Celosvětově vědci předpokládají, že zvyšování se průměrné teploty a populační růst budou zvyšovat pravděpodobnost vzniku konfliktu asi o 75 až 95% a to v následující 50 až 100 letech.

Ve studii také identifikovali tzv. hot spots, tedy místa, kde jsou vodní zdroje jako jezera a povodí řek sdílena několika státy či dokonce politickými skupinami. Mezi nimi jsou řeky jako Nil, Ganga, Brahmaputra, Indus, Eufrat a Tigris nebo Colorado.

Farinosi však nechce s katastrofickými scénáři předbíhat, říká: „Vše závisí na tom, jak dobře budou jednotlivé země připraveny a vybaveny ke vzájemné spolupráci. Doufáme, že tato studie pomůže zvyšovat povědomí o rizicích a bude nápomocná v hledání řešení.“

Nedostatek vody je velkým tématem budoucnosti. Ohroženi jsme jím všichni. Nejedná se jen o plané hrozby, ale reálná rizika. Obrovské problémy s vodou má již nyní Kapské město v Jihoafrické republice.

Mezitím města po celé planetě se stávají více žížnivá, v souvislosti s tím, jak poptávka po vodě stoupá a nabídka se pomalu zmenšuje. Od Bangladéše po Kalifornii nepřináší vědci optimistické zprávy.

Podzemní voda bývá odčerpávána velmi agresivním způsobem. Některé oblasti Pekingu, což je páté nejvíce nedostatkem vody ohrožené město, odčerpávají více než 10 cm podzemní vody ročně.

Bezprostředně jsou nedostatkem vody ohroženy Austrálie, Kalifornie, Čína, Indie, Pákistán a celá oblast Afriky.

Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kolik máte přátel? I to je vědecká otázka

25.03.2019 09:07 Nejen že vytváření přátelských sociálních sítí je opravdu složitá věc i pro vědce, ale svým…

Mít dvojče-bratra je pro dívky špatné? Nová studie vyvolala poprask

22.03.2019 09:59 Pokud má dívka bratra-dvojče, poškozuje to nejen její školní výsledky a budoucí pracovní pozici,…

Cena ropy klesá, ale benzín je stále drahý: Trhu s ropou nikdo nerozumí

22.03.2019 09:28 Vědci zkoumali změny na trhu s ropou způsobené získáváním suroviny z břidlice. Ceny ropy se vymkly…

Čeští vědci vytvořili přepínač DNA, může pomoci v boji s nemocemi

21.03.2019 19:52 Aktualizováno Čeští vědci vytvořili umělý přepínač DNA, který by do budoucna mohl pomoci třeba v boji s nemocemi.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama