VIDEO: Moře ukrývalo tajemství z dob antiky. Něco takového se hned tak nevidí

Mezinárodní tým archeologů objevil na dně Černého moře dosud nejstarší nedotčený vrak antické řecké lodi. Plavidlo se potopilo kolem roku 400 před naším letopočtem a podle vědců je mimořádně dobře zachovalé, a to včetně stěžně a kormidla. Celkem odborníci při průzkumu černomořského dna našli na 60 vraků a nejvýznamnější objevy představí v dokumentu, který se dnes poprvé promítne v londýnském Britském muzeu.

Přidejte svůj názor

Unikátní objev. V Černém moři už 2400 let odpočívá nedotčený vrak lodi
doporučujeme

Projekt podmořských archeologů pročesává dno Černého moře, které je díky svému složení mimořádně příznivé pro uchování starověkých památek. V hloubce 150 metrů a vyšší tu totiž mořská voda obsahuje jen nepatrné množství světla a kyslíku, což znemožňuje život organismům, které by jinak zbytky vraků rozložili.

zdroj: YouTube

Vrak lodi starý 2400 let se našel v hloubce dvou kilometrů asi 80 kilometrů od bulharského pobřeží. Na záběrech vědců je vidět celý trup asi 23 metrů dlouhé obchodní lodi, a to včetně lavic pro veslaře.

"Nevěřil bych tomu, že je možné najít loď z antického světa, takřka nedotčenou, která leží pod dvěma kilometry vody. Změní to naše porozumění dějinám mořeplavectví a antickému umění stavby lodí," citoval deník The Daily Mail vedoucího projektu Jona Adamse.

Už nyní archeologové došli k závěru, že tento typ lodi dosud znali jen z některých vyobrazení. Tím nejznámějším je zřejmě váza znázorňující scénu z Homérovy Odyssey, kterou uchovává právě Britské muzeum.

Stáří lodi odborníci určili pomocí radiokarbonové metody, vrak však budou prozkoumávat výhradně pomocí dálkově ovládaných ponorek. Vyzvedávat vrak nad hladinu podle nich nemá smysl.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mít dvojče-bratra je pro dívky špatné? Nová studie vyvolala poprask

22.03.2019 09:59 Pokud má dívka bratra-dvojče, poškozuje to nejen její školní výsledky a budoucí pracovní pozici,…

Cena ropy klesá, ale benzín je stále drahý: Trhu s ropou nikdo nerozumí

22.03.2019 09:28 Vědci zkoumali změny na trhu s ropou způsobené získáváním suroviny z břidlice. Ceny ropy se vymkly…

Čeští vědci vytvořili přepínač DNA, může pomoci v boji s nemocemi

21.03.2019 19:52 Aktualizováno Čeští vědci vytvořili umělý přepínač DNA, který by do budoucna mohl pomoci třeba v boji s nemocemi.…

Čeští vědci spojují síly. Tentokrát v oblasti umělé inteligence

21.03.2019 17:39 V Česku vznikla iniciativa AICZECHIA, která spojuje česká pracoviště a týmy zapojené do výzkumu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama