VIDEO: Moře ukrývalo tajemství z dob antiky. Něco takového se hned tak nevidí

Mezinárodní tým archeologů objevil na dně Černého moře dosud nejstarší nedotčený vrak antické řecké lodi. Plavidlo se potopilo kolem roku 400 před naším letopočtem a podle vědců je mimořádně dobře zachovalé, a to včetně stěžně a kormidla. Celkem odborníci při průzkumu černomořského dna našli na 60 vraků a nejvýznamnější objevy představí v dokumentu, který se dnes poprvé promítne v londýnském Britském muzeu.

Přidejte svůj názor

Unikátní objev. V Černém moři už 2400 let odpočívá nedotčený vrak lodi

Projekt podmořských archeologů pročesává dno Černého moře, které je díky svému složení mimořádně příznivé pro uchování starověkých památek. V hloubce 150 metrů a vyšší tu totiž mořská voda obsahuje jen nepatrné množství světla a kyslíku, což znemožňuje život organismům, které by jinak zbytky vraků rozložili.

zdroj: YouTube

Vrak lodi starý 2400 let se našel v hloubce dvou kilometrů asi 80 kilometrů od bulharského pobřeží. Na záběrech vědců je vidět celý trup asi 23 metrů dlouhé obchodní lodi, a to včetně lavic pro veslaře.

"Nevěřil bych tomu, že je možné najít loď z antického světa, takřka nedotčenou, která leží pod dvěma kilometry vody. Změní to naše porozumění dějinám mořeplavectví a antickému umění stavby lodí," citoval deník The Daily Mail vedoucího projektu Jona Adamse.

Už nyní archeologové došli k závěru, že tento typ lodi dosud znali jen z některých vyobrazení. Tím nejznámějším je zřejmě váza znázorňující scénu z Homérovy Odyssey, kterou uchovává právě Britské muzeum.

Stáří lodi odborníci určili pomocí radiokarbonové metody, vrak však budou prozkoumávat výhradně pomocí dálkově ovládaných ponorek. Vyzvedávat vrak nad hladinu podle nich nemá smysl.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Do Měsíce při zatmění narazil meteorit, teleskopy zaznamenaly záblesk

24.01.2019 07:19 Pondělní úplné zatmění Měsíce doprovázel zajímavý úkaz, kdy do souputníka Země narazil meteorit.…

Vynecháváte každý měsíc antikoncepci? Je to zbytečné a rizikové

23.01.2019 13:54 Aktualizováno Hormonální antikoncepce se nejčastěji užívá ve 28 denních cyklech, při nichž ženy vždy 7 dní…

Neobvyklý přírodní úkaz: Na řece v USA se objevil záhadný ledový disk

22.01.2019 16:57 Aktualizováno V americkém Maine se na řece objevil zvláštní útvar. Velký, téměř dokonale kulatý disk z ledu,…

Ráno moudřejší večera. Smyšlené pořekadlo nebo vědecky prokázaný fakt?

22.01.2019 16:51 Říká se, že ráno je moudřejší večera. Staré známé pořekadlo staví na předpokladu, že lidský mozek…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama