Jsou zebry černé s bílými pruhy nebo bílé s černými? A dá se na nich jezdit?

Mají zebry černé, nebo bílé pruhy? Najít odpověď na tuto otázku je asi stejně těžké jako přemýšlet, zda bylo první vejce, nebo slepice. Každopádně mezi lidmi panuje přesvědčení, že jsou zebry bílé s černými pruhy, což ale nemusí být tak úplně pravda. Vyvrátit toto klišé se pokusil server Bookallsafaris.com, který se opíral o vědecká fakta.

Přidejte svůj názor

Zebry

Pigmentace

Vědci se sice dosud ve svých teoriích o zebrách a jejich pruzích rozcházejí, ale například v řadách rodilých Afričanů je všeobecně zažité, že zebry vzhledem k tamnímu klimatu musejí být logicky černé s bílými pruhy. Jako důvod svého tvrzení uvádějí pigmentaci. Aby mohla zebra přežít v oblastech rovníku se zvýšenou mírou UV záření, musí její kůže produkovat víc pigmentu, a tudíž zabarvit její tělo do černé barvy. Bílé mezery pak znamenají místa na kůži, která se nepigmentovala.

Černé hříbě, pruhovaný dospělec

Navíc je potvrzeno, že zebří hříbě je v lůně matky černé. Bílé pruhy získává, až během dospívání. Podobné je to také se psy dalmatiny, jejichž štěňata se rovněž rodí bez skvrn. I přesto si většina lidí, zejména v Evropě, mívá tendenci myslet, že jsou zebry bílé s černými pruhy. Ostatně i tak na první pohled vypadají. Pak ale vyvstává otázka, proč na těle černé zebry vůbec vznikají bílá místa. Důvodem určitě nebudou snahy o její odlišení od klasického černého koně.

Proč jsou zebry pruhované?

Zjistit pravou příčinu pruhovanosti zeber trvalo vědcům poměrně dlouhou dobu. Výsledky zkoumání ukázaly, že nejpravděpodobnější důvod spočívá ve snahách odpuzovat bodavý hmyz. Dalšími teoriemi jsou, že se zebry na základě pruhů mezi sebou rozeznávají, či že se snaží takto bránit před predátory, nebo že jim dokonce slouží k regulaci tělesné teploty. Tak jako tak by se ale dalo spíše spolehlivě konstatovat, že tím nejpravděpodobnějším scénářem bude odpuzování škůdců. Černobílé zabarvení totiž vytváří se světlem jakýsi kontrast, který ze zebry činí pro případné moskyty a jiné parazity nezajímavý subjekt.

Skvělí běžci, kteří dokáží vyčerpat i samotného lva

Teze, že zebrám jejich zabarvení slouží k ochraně před predátory, navíc ztroskotává na jejich rychlém běhu. Zebry jsou totiž schopné běžet rychlostí, až 40-65 km/h, což dokáže vyčerpat dokonce i samotného lva. Zebří mláďata navíc už 20 minut po porodu začínají chodit a učit se běhat. Pro šelmy je velmi těžké je dohnat na rozdíl o jiných býložravců. Obecně vzato by se tedy i dalo říci, že jsou zebry přímo stvořené pro dostihy.

Proč se na zebrách většinou nejezdí?

Důvod spočívá v tom, že se na rozdíl od koní jedná o divoká zvířata, která se hůř ochočují. Případy, kdy se podařilo zebru osedlat, existují, ale jsou velmi vzácné. Nejlepší způsob, jak na ví vůbec usednout, je zavést jí do hluboké vody. Tak jako tak každý žokej potvrdí, že jízda na zebře není pro amatéry, a že se pro dostihové závody se kvůli sníženému intelektu a větší náchylnosti ke splašení vůbec nehodí. Každopádně je znám případ Brita Billa Turnera, který si dokázal ochočit zakoupenou čtrnáctiměsíční zebru, na níž se nechával vozit do hospody. Informovaly o tom Novinky.cz

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Insekticidy ovlivňují IQ lidí v Evropě, vědci přišli s alarmující zprávou

20.03.2019 10:33 Používání chemickým postřiků v zemědělství je doslova dvousečná zbraň. Na jednu stranu se množí…

Prestižní Abelovu cenu získala poprvé žena, učinila průlom v geometrii

19.03.2019 16:21 Prestižní Abelovu cenu za matematiku letos poprvé získala žena - americká matematička Karen…

Obří problém astronautů: Jsou pod útokem zákeřného viru

19.03.2019 15:00 Pří cestování mimo naši planetu je potřeba vyřešit řadu komplikací. Nejedná se jen o technické…

Coca Cola je nejen škodlivá, ale i smrtící. Co s vámi udělají dvě…

19.03.2019 12:03 Výzkumy vědců dlouhodobě ukazují, že pití nejoblíbenějšího nealkoholického nápoje na světě není…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama